Samovražda je geneticky daná
Autor(ka) : Silvia Petrasova
Dátum a čas : 15.3.2001 02:00
Kategória : Rodina
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...

Šokovaný zostal po príchode domov otec, ktorý našiel svojho 12 ročného syna Karola obeseného na okne. Karol bol žiakom ZŠ v Kalinove a samovraždu spáchal tak, že si opasok uviazal okolo krku a pripevnil ho na okennú kľučku. V čase svojho hrozného činu bol v dome sám. Privolaný lekár skonštatoval smrť bez cudzieho zavinenia. Podľa doterajších zistení nemal chlapec vážnejšie problémy ani doma, ani v škole. Odpoveďou na motív by mohla byť nasledujúca správa z Ottawy.

Celé desaťročie hľadali vedci ottawskej nemocnice gén, ktorý v človeku vyvoláva samovražedné sklony. Ich výskum dopadol nad očakávania úspešne. Nielenže objavili gén ako taký, ale aj postup, akým sa dá zo vzorky krvi zistiť, či človek má, alebo nemá samovražedné sklony.

Tento výskum potvrdil, že niektorí jedinci sú akoby na samovraždu priamo predurčení. Taktiež bolo zistené, že určité antidepresíva obsahujú látku serotonin, ktorá znižuje samovražedné úmysly. Nachádza sa napríklad v liekoch Prozac, Zoloft a Paxil. Našla sa súvislosť medzi odsávaním serotoninu mozgovými receptormi a samovražednými sklonmi. K tým dochádza, keď má niekto príliš veľa receptorov, alebo ak ich má až príliš citlivé. Keď lekári skúmali mozog človeka po samovražde, našli v ňom nadmerné množstvo serotoninových receptorov. Po niekoľkoročných sledovaniach DNA pacientov so silnými depresiami a zdravých pacientov vedci dospeli k záveru, že u ľudí so silnými depresiami dochádza najčastejšie k mutácii serotininového receptoru 2A. V časoch, keď je desiatou najčastejšou príčinou smrti na svete samovražda, sa ponúka možnosť, podávať ľuďom náchylným k sebazničujúcemu konaniu lieky, ktoré citlivosť receptorov zmenšujú.
Ďalším nečakaným objavom bolo, že táto mutácia sa častejšie vyskytuje u mužov, aj keď depresiami oveľa častejšie trpia ženy. Výskum pokračuje ďalej. Uvidíme čo nás ešte v tejto oblasti čaká. V tejto súvislosti je zarážajúce, že na Slovensku neexistuje inštitúcia, ktorá by viedla štatistiku samovrážd. Ministerstvo zdravotníctva sa od toho vždy dištancovalo, viedol ju Štatistický úrad a ten to už po zmenách, ktoré nastali, nemá prečo robiť.


©2016 Fornet. Všetky práva vyhradené.