Sladké sny
Autor(ka) : Martina Jeníková
Dátum a čas : 26.11.2002 00:00
Kategória : Štýl
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...

O tom, že význam spánku je naozaj veľký, svedčí naša nekoordinovanosť, nesústredenosť, nechuť k jedlu a celková disharmónia po dňoch, kedy sme sa z nejakých dôvodov nedostali v noci do postele. Napriek tomu z roka na rok posúvame hranicu odchodu do postele. A hoci sa veľmi jednoducho môžeme presvedčiť o tom, že ak ideme spať pred dvadsiatou treťou hodinou, na druhý deň sme oddýchnutejší, lepšie sa nám darí a máme dostatok síl na riešenie problémov, sme nepoučiteľní. Treba ešte dopozerať film, ožehliť, pracovať, upratovať….

O tom, že význam spánku je naozaj veľký, svedčí naša nekoordinovanosť, nesústredenosť, nechuť k jedlu a celková disharmónia po dňoch, kedy sme sa z nejakých dôvodov nedostali v noci do postele. Napriek tomu z roka na rok posúvame hranicu odchodu do postele. A hoci sa veľmi jednoducho môžeme presvedčiť o tom, že ak ideme spať pred dvadsiatou treťou hodinou, na druhý deň sme oddýchnutejší, lepšie sa nám darí a máme dostatok síl na riešenie problémov, sme nepoučiteľní. Treba ešte dopozerať film, ožehliť, pracovať, upratovať….


Netreba! Psychotronici tvrdia, že práve spánkom pred polnocou sa človek zregeneruje najviac, lebo v tom čase pôsobí množstvo očisťujúcich kozmických síl, ktoré z nás snímajú dôsledky stresu, nevraživosti, chamtivosti atď. Napriek  tomu, mnohí z nás význam spánku podceňujú. Možno ich presvedčia vedecké výsledky. Nemeckí vedci dokázali, že ku koordinácii jednotlivých častí tela pri športových  výkonoch či dokonalej súhre  prstov pri hre na hudobný nástroj, nevraviac o koordinácii pri chirurgických zákrokoch a jemnej mechanike  nestačí iba rutina a tréning. Zárukou úspechu je predovšetkým spánok. Odborníci z Lübecku si pod vedením doktora Stefana Fischera vybrali 52 dobrovoľníkov, ktorých požiadali o spoluprácu pri  výskume prstokladu. Hudobne  nadaní jedinci sa naučili hrať  niekoľko častí hudobných skladieb.
Na začiatku ich čakal experiment. Ľaváci hrali pravou rukou, praváci ľavou. Po pätnástich  minútach  tréningu prišiel na rad  osemhodinový odpočinok. Časť spala, a časť bdela. Vyspatí  dobrovoľníci predviedli na druhý deň perfektný výkon.  Až niekoľkonásobne sa zvýšila súčinnosť prstov a predovšetkým  rýchlosť hry.
„Podarilo sa nám dokázať, že pri zdokonaľovaní hry na nástroje, pri  športovom tréningu, pri chirurgických zákrokoch atď. je veľmi dôležitý spánok. Je to jeden z najdôležitejších faktorov. Bez spánku by nebolo dlhodobé dosahovanie akýchkoľvek nadpriemerných výkonov vôbec možné.“ tvrdí doktor Fischer



©2016 Fornet. Všetky práva vyhradené.