Herpes, prekonaný v tehotenstve, môže vplývať na dieťa
Autor(ka) : Miriam Kúhlova
Dátum a čas : 21.11.2003 00:00
Kategória : Rodina
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...

- Podľa najnovších škandinávskych štúdií môže herpesové ochorenie matiek počas tehotenstva vyvolať najrozšírenejší druh leukémie u ich potomkov .

Podľa najnovších škandinávskych štúdií môže herpesové ochorenie matiek počas tehotenstva vyvolať najrozšírenejší druh leukémie u ich potomkov.

V rozsiahlej štúdii, realizovanej vo Fínsku a na Islande vedci skonštatovali, že Epsteinov-Barrovej oparový vírus, ktorý nosí v sebe väčšina ľudí, sa môže doteraz z neznámych dôvodov aktivovať práve počas tehotenstva a môže viesť ku vzniku najrozšírenejšieho variantu leukémie - ALL - (akútna lymfatická leukémia) u detí. Odborníci vyhodnotili skúšky z krvných baniek viac ako pol milióna fínskych a islandských matiek a detí. Jeden zo záverov výskumu znie: deti, ktorých matky mali v krvi protilátky proti oparovému vírusu, majú o niečo vyššiu pravdepodobnosť, že sa u nich vyvinie leukémia. Podľa fínskeho vedca Mattiho Lehtinena však výskum ukázal, že u budúcich mamičiek zohrávajú určitú úlohu aj kmeňové bunky z kostnej drene. Na objasnení tejto súvislosti odborníci pracujú.
Štúdiu realizovali oficiálne zdravotnícke úrady vo Fínsku a na Islande s podporou univerzít v Helsinkách, Tampere a vo švédskom Malmö.Krvné ochorenie ALL možno dnes na 90 percent vyliečiť. Pred 30 rokmi bola táto šanca len desaťpercentná. Tento druh leukémie sa vyskytuje prevažne u detí v predškolskom veku. Herpesový (oparový) Epsteinov-Barrovej vírus sa podieľa na vzniku viacerých chorôb a predstavuje rizikový faktor pre vznik sklerózy multiplex a viacerých druhov onkologických ochorení. Odhaduje sa, že nositeľmi oparového vírusu je 90 až 95 percent dospelej populácie.



©2016 Fornet. Všetky práva vyhradené.