Kto je sladkosti, nerobí neplechu
Autor(ka) : Miriam Kuhlova
Dátum a čas : 4.5.2004 00:00
Kategória : Tipy, triky
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...

Úrady v grófstve Dorset sa rozhodli vyriešiť chronický problém násilného správania podnapitých Britov pri odchode z barov a krčiem netradičnou metódou - pred odchodom rozdávajú hosťom sladkosti.

Úrady v grófstve Dorset sa rozhodli vyriešiť chronický problém násilného správania podnapitých Britov pri odchode z barov a krčiem netradičnou metódou - pred odchodom rozdávajú hosťom sladkosti.
    
Cieľom spoločnej iniciatívy polície, radnice v meste Bournemouth a organizácie Town Watch Forum, ktorá združuje prevádzkovateľov barov, krčiem a nočných klubov, je znížiť počet násilných činov pod vplyvom alkoholu. Autori tejto iniciatívy sa domnievajú, že keď hostia pri odchode z lokálu dostanú čokoládu či inú sladkosť, predídu tým násilníckemu správaniu na ulici, ku ktorému väčšinou dochádza, keď ľudia čakajú na jedlo alebo na taxi cestou domov. A keď dostanú sladkosť, zlepší sa im nálada.
    
Táto akcia štartuje už tento víkend a ak bude úspešná, program sa rozšíri aj na iné časti grófstva. Autori nápadu sa inšpirovali podobným programom, ktorý už funguje v mestách Southampton, Oxford a niekoľkých mestách v grófstve Devon. Na oxfordskej radnici s tým na sklonku minulého roku prišla mestská poslankyňa za vládnu Labouristickú stranu Susannah Presselová: "Dopočula som sa, že v niektorom meste v Anglicku, už ale neviem kde, dostali nápad, že budú ľuďom pri odchode dávať lízanky, aby pri ich cmúľaní nemohli kričať na plné hrdlo, ako sa často stáva, keď opúšťate klub, v ktorom hrá hlasná hudba a vy musíte zvýšiť hlas, aby vás počuli." Oxfordská radnica však sama tento program nezaviedla, len ho odporučila. Presselová sa totiž domnieva, že za hostí sú zodpovední majitelia barov a klubov.
    
Násilnícke správanie podnapitých Britov po záverečnej predstavuje čoraz väčší problém. Ministerstvo vnútra dokonca pripravilo akýsi akčný plán boja proti tomuto fenoménu. V rámci tohto plánu budú napríklad policajti v civile kontrolovať podniky a kluby, ktoré sú podozrivé z predaja alkoholu neplnoletým. Incidentov, keď sa mladí ľudia priotrávili alkoholom a skončili v nemocnici, dramaticky pribudlo. Rovnako aj násilných zločinov, ktoré má na svedomí alkohol.

Copyright©2004 TASR



©2016 Fornet. Všetky práva vyhradené.