Kanadu postupne ovláda nový životný štýl - spomalenie a uvoľnenie
Autor(ka) : Jana Konečná
Dátum a čas : 11.5.2004 00:00
Kategória : Dokonalá
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...

Svet sa scvrkáva, doprava sa zlepšuje, život je rýchlejší, ale to ešte neznamená, že je aj lepší. Ľudia sa snažia udržať náročné tempo doby, ale čo zdravie a kvalita života? Netrpí? Kanadský spisovateľ a novinár Carl Honore, je presvedčený, že áno.

Svet sa scvrkáva, doprava sa zlepšuje, život je rýchlejší, ale to ešte neznamená, že je aj lepší.  Ľudia sa snažia udržať náročné tempo doby, ale čo zdravie a kvalita života? Netrpí? Kanadský spisovateľ a novinár Carl Honore, je presvedčený, že áno.
    
Dva roky študoval prednosti uvoľneného životného štýlu a svoje poznatky zhrnul do knihy s názvom: Chvála pomalosti. "Celá filozofia pomalosti neznamená, že sa zrieknete technického pokroku, ale že sa pokúsite žiť lepšie tu a teraz," vysvetľuje v čom spočíva pomalšie životné tempo.
    
Aj okolitý svet sa podľa neho snaží ľuďom ušetriť čas. Nakupujú, bez toho, aby sa museli dvihnúť od pracovného stola, zeleninu dostanú pod nos umytú a pokrájanú, ale čo vlastne robia s časom, ktorý tak získajú? Sú šťastnejší? "Nie," domnieva sa Honore. Heslo modernej doby znie: čas sú peniaze. Presvedčiť svoje okolie, že aj na pomalosti je niečo, môže byť dosť ťažké. Nápad pribrzdiť životné tempo, ale začína byť v Kanade populárny.
    
"Spomaliť, keď všetci okolo stíhajú toľko vecí, nie je jednoduché. Vplyv okolia je silný, ale keď ho raz prekonáte, odmena je skutočne sladká," presviedča Carl Honore. "Lepšie sa vám pracuje, lepšie sú vzťahy aj sex. Ľudia sú jednoducho šťastnejší a zdravší, a tak po prvom pomalšom krôčiku postupne skúšajú pribrzdiť aj inde."
    
"Takže, ak ste v strese a prepracovaní, zastavte sa na chvíľu v behu a pouvažujte, či by to nešlo inak. Čas je drahý, ale možno najlepší spôsob, ako ho efektívne využiť, je trochu spomaliť," dodáva.

Copyright©2004 TASR©2016 Fornet. Všetky práva vyhradené.