Paradajky majú blahodarný vplyv
Autor(ka) : Kristína Farkašová
Dátum a čas : 16.7.2004 00:00
Kategória : Zdravie
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...

Červené guľky sa na nás smejú z debničiek na tržnici počas celého leta. Nenechajme ich bez povšimnutia! Okrem toho, že je to výborný tip ako rýchlo pripraviť večeru v podobe šalátu s Parmezánom a olivovým olejom, či omáčky na cestoviny s bylinkami, predstavujú zásobu látok, ktoré sú zárukou zdravia a vitality.

Červené guľky sa na nás smejú z debničiek na tržnici počas celého leta. Nenechajme ich bez povšimnutia! Okrem toho, že je to výborný tip ako rýchlo pripraviť večeru v podobe šalátu s Parmezánom a olivovým olejom, či omáčky na cestoviny s bylinkami, predstavujú zásobu látok, ktoré sú zárukou zdravia a vitality.

Odborníci na správnu výživu už dlhšiu dobu vedia o preventívnych účinkoch rajčín na organizmus človeka. Pravdepodobne ste sa už stretli s tým, že paradajky ochraňujú proti rakovine prostaty a tráviaceho ústrojenstva. Obsahujú lykopén, pravdepodobne najsilnejší antioxydant medzi karotenoidmi, čo sú zlúčeniny zafarbujúce ovocie a zeleninu do oranžova.  Jeden z nich, ß- karotén sa v tele mení na vitamín A. Jeho nedostatok sa spája s koronárnymi chorobami, ochoreniami sietnice, ktoré môžu viesť až k slepote. Vyšší príjem ß- karoténu napomáha imunitnému systému a redukuje poškodenia kože vzniknuté nadmerným slnením.

Výskumníci zistili, že osoby s nízkou koncentráciou lykopénu v krvi majú hrubšie steny ciev v porovnaní s ľuďmi, čo mali v krvi vysoký obsah tejto látky. Zhrubnuté steny ciev môžu byť prvým príznakom artériosklerózy. Aby ste do stravy zakomponovali čo najviac lykopénu, mali by ste konzumovať okrem surových paradajok čo najviac paradajkových produktov - či už paradajkovú omáčku alebo polievku. Spracované paradajky totiž zvyčajne obsahujú viac lykopénu ako surové. Ďalšími vynikajúcimi zdrojmi lykopénu sú melóny a červené grapefruity.

Paradajky obsahujú aj ďalšie nutričné hodnoty ako sú vitamín C, E a flavonoidy.
Lykopén, ktorý obsahujú napr. aj jablká a šípky sa na rozdiel od iných účinných prírodných látok  varením neznehodnotí. Zvýšenie množstva ß-karoténu a ďalších karotenoidov v potrave sa všeobecne považuje za efektívnejšie ako užívanie týchto výživových doplnkov vo forme tabliet, pretože ďalšie nutrienty v potrave pôsobia vzájomne s karotenoidmi.

Ďalšie plus paradajok
- V prvom rade sú bohaté na draslík. O draslíku je známe, že pomáha odvodňovať organizmus a bude sympatický najmä tým, ktorí sa neustále cítia "naliaty vodou". 
- Ďalšia cennosť paradajky (iba zrelej ) je primeraný obsah vlákniny, čo všeobecný liek pre tých, ktorí majú "lenivé črevo" a sťažujú si na nafúknuté brucho.
- Treťou silnou stránkou tejto zeleniny je zmes minerálov a vitamínov, ktorá vytvára pre organizmus podmienky pre efektívnejšie využitie energie získanej z uhľovodíkov a zabraňuje tak, aby sa hromadili v podobe tukových zásob. 
- Ďalším pozitívom paradajky je jej schopnosť pôsobiť ako prírodný zaháňač hladu. Obsahuje zinok, selén a iné prvky, ktoré sú schopné ovplyvňovať mozgové centrá hladu a vytvárajú tak predčasný pocit sýtosti. Takže odporúčanie: zjedzte jednu paradajku ihneď po jedle. Predídete chuti na sladký dezert. 
- Piaty a posledný bod týkajúci sa odtučňovacích schopností paradajok je, že obsahujú 95% vody.

Najnovší výskum Harvardskej školy verejného zdravia v americkom Bostone, na ktorom sa zúčastnilo 40.000 dobrovoľníčiek, blahodarný vplyv rajčín na organizmus potvrdil. Ženy, ktoré siahli po paradajkách sedemkrát v týždni alebo ešte častejšie, trpeli na ochorenia srdca a obehového systému oveľa zriedkavejšie, ako tie, ktoré paradajky do svojho jedálnička nezahrnuli. K podobným výsledkom dospeli aj odborníci zo Spolkového inštitútu výživy v Berlíne. Tí zistili, že na zníženie hladiny tzv.zlého cholesterolu v krvi postačí vypiť denne pohár paradajkovej šťavy.


Copyright©2004 TASR



©2016 Fornet. Všetky práva vyhradené.