Možno to vyjde
Autor(ka) : Martina Jeníková
Dátum a čas : 10.2.2001 02:00
Kategória : Výživa
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...

Keď nám vedci na konci minulého tisícročia, čo nebolo tak dávno, tak pekne odhalili DNA a chvíľu pred tým RNA, zdalo sa, že už o človeku a dedičnosti vieme všetko. Na začiatku nového tisícročia vypukla aféra okolo šialených kráv. Napokon, známa bola u oviec už dávno predtým a vedci mali zasa čo robiť.

Kým my sme prestali jesť mäso, gumové cukríky a niektorí aj jogurty a tí čo neprestali, sa cítia ako hrdinovia, oni opäť naháňali vzorky pod mikroskopom. Tentoraz kvasinky. Na Inštitúte pre molekulárnu genetiku Howarda Hughesa chicagskej univerzity, na príklade kvasinky ukázali, že prióny, bielkovinové štruktúry, ktoré sa spájajú s tzv. chorobou šialených kráv (BSE) a Creutzfeldtovým-Jakobovým syndrómom, sa podieľajú na synchronizácii génových mutácií. Podľa profesorky Susan Lindquistovej, ide o dedičný prvok, ktorý nie je kódovaný v DNA ani v RNA, ale súvisí s poskladanou bielkovinovou štruktúrou.

Prióny sú v prípade kvasinky zodpovedné za to, že celý rad génových mutácií sa najprv akumuluje bez viditeľného účinku a potom sa prejaví náhle a naraz.
Priónový proteín s označením Sup35 sa normálne stará o správnu premenu genetického kódu. Ak je Sup35 deformovaný, sú inak nevyužité a selekčnému tlaku nevystavené časti vlohovej výbavy sú deformované.. Preto sa môžu mutácie v týchto oblastiach akumulovať nezávisle od svojho selektívneho úžitku. Tak vznikajú úplne nové kombinácie mutácií, ktoré môžu byť napríklad zdrojom rezistencie proti antibiotikám.
Bielkovín sú v bunkách na tisíce, no svoje funkcie môžu plniť len vtedy, keď sú poskladané do komplexných priestorových štruktúr. V prípade BSE alebo Creutzfeldtovho-Jakobovho syndrómu sú určité bielkoviny deformované a tieto deformácie môžu preniesť aj na susedné bielkoviny rovnakého typu. Tým sa spustí reťazová reakcia, ktorá môže poškodiť zasiahnuté tkanivo.
Kvasinkové prióny nie sú škodlivé ani pre človeka, ani pre samotnú kvasinku. Keďže druh deformácie a princíp prenosu u kvasinky a cicavcov sú veľmi podobné, vedci dúfajú, že sa im podarí, práve na základe tohto objavu, nájsť formy liečenia Creutzfeldtovho-Jakobovho syndrómu a podobných chorôb.


©2016 Fornet. Všetky práva vyhradené.