Manželská hádka s happy-endom
Autor(ka) : Jana Osuska
Dátum a čas : 20.8.2001 15:45
Kategória : Dokonalá
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...

Nerobme si žiadne ilúzie - aj v tých najšťastnejších manželstvách niekedy vypukne priam ,,talianska“ hádka. Temperament človek nezaprie. Na druhej strane, to , že sa ľudia nepohádajú ešte neznamená, že ich manželstvo je šťastné. Pri hádkach je dôležité, aby sa konflikt neskončil hlasným búchaním dverí, lietajúcimi taniermi a niekoľkotýždňovou studenou vojnou. Jednoducho aj hádať sa treba vedieť a ak to neviete, mali by ste sa to naučiť. Experti radia: Z prudkej hádky urobte plodnú hádku.

Osem rád pre šťastie

1 Radšej sa pohádať hneď
V duchu počítať a násobiť partnerove vady, alebo kvôli pokoju v domácnosti donekonečna mlčať, vedie iba k tomu, že zlosť sa nahromadí a jedného dňa nevyhnutne vyvrcholí v obrovskom výbuchu. Dôsledkom môže byť aj narastajúca alergia. Keď v tomto štádiu vznikne hádka, partneri si navzájom vykričia všetko. Aj pradávne prehrešky svojich starých rodičov a stav IQ v celej rozvetvenej rodine. Takáto hádka k ničomu nevedie. Každý dôvod nespokojnosti treba prediskutovať hneď za čerstva.

2 Je dovolené povedať ,,Teraz nie“
Ak sú miesto alebo čas krajne nevhodné (napríklad neskoro večer, keď sú obaja partneri unavení), možno hádku ,,odročiť“. Výsostne vhodné je urobiť tak aj v prípade, že zlosť je priveľká, že je na návšteve svokra, že deti ešte nespia, že promile alkoholu je vyššie ako 1 stupeň. Odložiť hádku možno pod jednou podmienkou – keď sa stanoví presný termín na riešenie spornej situácie. Zajtra o..., tam a tam...bez svedkov.

3 Namiesto výčitiek priznať pocity
Keď človek prizná vlastné pocity, necíti sa partner hneď napadnutý. Napríklad veta: ,,Robila som si starosti, lebo si nezavolal, ako si mi sľúbil“ je omnoho lepšia ako: ,,Zabudol si zavolať!“ Neviem na čo máš ten mobil, asi kvôli frajerkám“ vyjadrenie vlastných pocitov majte dopredu pripravené, aby sa vám predsa len nešmykol jazýček.

4 Dodržiavať zásady fair play
To znamená a/ partnera nezosmiešňovať
b/ partnera nekarikovať
c/ neironizovať
d/ necharakterizovať (,,Vieš, čo si...?)
e/ nespomínať, že je ako jeho matka...
Podobné údery pod pás druhého celkom zbytočne vyprovokujú. Často sú zdrojom toho, že aj pokojní ľudia sa zmôžu na facku.

5 Slovo ,,vždy“ je zakázané
Psychológovia označujú vyjadrenia ako ,,Vždy chceš mať pravdu“ alebo ,,Nikdy pre mňa nič neurobíš“ za vrahov každého partnerstva. Namiesto zovšeobecňovania treba vždy detailne povedať, čo nám prekáža, len nie aj s dátumom udalosti, ktorá sa stala pred 20 rokmi a spomína sa pri každej hádke.

6 Ostať pri veci
Pri hádke je veľmi dôležité nestratiť z očí dôvod, pre ktorý vlastne hádka vypukla. Napokon, hľadanie riešenia by malo byť dôvodom na hádku. Preto by sme nemali otvárať žiadne ,,vedľajšie ohniská“ sporu a nezohrievať staré konflikty.

7 Želania vyslovovať konkrétne
Pozitívne formulácie pomôžu partnerovi skôr pochopiť, čo si od neho želáme, ako vety, obsahujúce slovo zápor /,,nie“/. Napríklad – namiesto ,,Nerozhoduj za mňa“ je lepšie povedať ,,Budem rada, ak ma necháš rozhodnúť sa.

8 Partner je človek, ktorého ľúbime
Najhoršie na hádke je to, že vo chvíľach najväčšej zlosti zraňujeme ľudí, ktorých máme radi. Preto nikdy nezabúdajme: nehnevá nás partner ako celok, ale iba istý aspekt jeho povahy alebo jedna konkrétna reakcia.


©2016 Fornet. Všetky práva vyhradené.