Inkontinencia prináša emocionálne problémy a depresie
Autor(ka) : Jana Osuská
Dátum a čas : 24.1.2006 00:00
Kategória : Zdravie
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...

Inkontinencia moču je tabuizovanou témou, podstatne však ovplyvňuje život tých, ktorí ňou trpia. Stále nové dôkazy pre toto tvrdenie prinášajú odborníci, ktorí sa snažia o väčšiu publicitu tohto problému.

Inkontinencia moču je tabuizovanou témou, podstatne však ovplyvňuje život tých, ktorí ňou trpia. Stále nové dôkazy pre toto tvrdenie prinášajú odborníci, ktorí sa snažia o väčšiu publicitu tohto problému.

Jednu štúdiu na túto tému uskutočnili vedci z Medzinárodnej federácie pacientov s inkontinenciou (World Federation of Incontinence Patients, WFIP) a Medzinárodnej spoločnosti pre kontinenciu - Komisie pre podporu kontinencie (International Continence Society - Continence Promotion Commitee, ICS - CPC). Štúdie zisťovali u žien v niekoľkých krajinách sveta, či sa s inkontinenciou moču stretli, čo o nej vedia a či prípadne ovplyvňuje ich život.

Prieskumu sa zúčastnilo 3000 respondentiek z Brazílie, Južnej Afriky, Nemecka, Švédska a Veľkej Británie. Sústredil sa predovšetkým na tzv. stresovú inkontinenciu, teda na ten druh problémov, pri ktorom malé úniky moču vznikajú v dôsledku namáhania brušných svalov – napríklad smiechu, kašli, zdvíhaní ťažkých predmetov či pri cvičení. Výsledky výskumu potvrdili,  že vedci závažnosť inkontinencie rozhodne nepreceňujú.

Každá piata žena strávi v obavách o možné dôsledky inkontinencie celú tretinu svojho dňa, teda asi päť hodín. Zdôveriť sa s problémami s udržaním moču, to je pre účastníčky výskumu ťažšie ako preberať menštruačné problémy, menopauzu či depresiu. Mnoho žien sa navyše cíti trápne, že svoje problémy taja aj pred členmi rodiny a kamarátkami; a ak sa už rozhodnú „prehovoriť“, vyhľadajú radšej odborníka. Zaujímavé je i to, že pokým tretina spovedaných žien uviedla, že niekedy únik moču zažila (pri kýchnutí, kašli, cvičení atď.), celá polovica respondentiek nikdy nepočula o ochorení ako takom: t.j. o stresovej inkontinencii moču.

Výskum potvrdil tiež to, že milióny žien na celom svete sú vo svojom súkromí i v práci ovplyvnené problémami s močom. Tieto ženy sú postihnuté emocionálne i sociálne, mnohé z  nich sa obávajú zápachu a vyhýbajú sa miestam, ktoré dôverne nepoznajú. I cesty do práce či pre deti do školy sú pre ne častým problémom, zvyčajne sa vyhýbajú cvičeniu, pri ktorom môže dôjsť k „nehode.“ Mnoho žien sa vyhýba aj styku s kamarátkami, pretože ich do nepríjemnej situácie môže priviesť aj smiech. Bežné sú, pochopiteľne, obavy z intímnych schôdzok s mužmi, pri ktorých môže byť problémom i bežné riešenie problémov s inkontinenciou – totiž používanie vložiek.

Inkontinencia moču však nielen narúša každodenný život postihnutých a stresuje ich, môže ale dokonca prispieť ku vzniku depresie. Zistili to odborníci z Lekárskej fakulty Washingtonskej univerzity v Seattli (University od Washington School of Medicine, Seattle), ktorých štúdie sa zúčastnilo viac ako 3500 žien. Z nich sa 42 percent stretlo s inkontinenciou moču, pričom s rastúcim vekom sa podiel takto postihnutých žien zvyšoval. Depresia postihla 3,7% opýtaných, medzi inkontinentnými bola ale skoro trikrát častejšia: malo ju 6,1 percenta z nich, zatiaľ čo ženy bez inkontinencie mali depresiu iba v 2,2 percentách prípadov. Taktiež sa ukázalo, že výskyt depresie súvisí s tým, aké závažné problémy s udržaním moču pacientka má: pri ľahkej inkontinencii malo depresiu iba 2,1 percenta  opýtaných, pri  stredne ťažkej to už bolo 5,7 percenta, a ženy s najťažšou inkontinenciou trpeli depresiou dokonca v 8,3 % prípadov. Depresívne boli častejšie ženy s urgentnými problémami (neovládateľné záchvaty nutkania na močenie) ako s problémami stresovými. Okrem toho vedci zistili, že k depresiám inkontinentných prispieva aj obezita, fajčenie a nižšie vzdelanie.

A čo z týchto štúdií vyplýva? Dokazujú, že je nevyhnutná intenzívnejšia osveta v tejto oblasti - veď existuje mnoho metód, od cvičenia po sofistikované operácie, ktoré môžu väčšinu žien zbaviť týchto problémov. Zároveň upozorňujú na to, že žena, ktorá má inkontinenciu, môže potrebovať i starostlivosť psychiatrickú, a naopak.

Zdroje: Medical News Today, UroToday – Obstetrics and Gynecology, Journal of Urology

www.minutyzdravia.sk
Zelená linka inkontinencie: 0800 134 560

 



©2016 Fornet. Všetky práva vyhradené.