Príliš malí na reumu?
Autor(ka) : Kristína Farkašová
Dátum a čas : 20.4.2006 00:00
Kategória : Zdravie
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...

Keď niekto povie reuma, v mysli väčšiny ľudí sa vybaví postarší krívajúci človek, s paličkou v ruke, sťažujúci sa na zlé počasie. Pojem reuma je však široký, existuje asi 100 foriem reumatických ochorení a táto zákerná choroba neobchádza ani najmenších pacientov – deti.

Keď niekto povie reuma, v mysli väčšiny ľudí sa vybaví postarší krívajúci človek, s paličkou v ruke,  sťažujúci sa na zlé počasie. Pojem reuma je však široký, existuje asi 100 foriem reumatických ochorení a táto zákerná choroba neobchádza ani najmenších pacientov – deti.

U detí sa často vyskytuje juvenilná idiopatická artritída (JIA). Ide o chorobu, ktorej prvé príznaky sa objavujú najneskôr do 16. roku života (juvenilná), príčina tejto choroby nie je presne známa (idiopatická) a jej  hlavným príznakom sú zápaly kĺbov (artritída). Zaraďujeme ju medzi autoimunitné ochorenia, čo znamená, že vzniká v dôsledku abnormálnej odpovede imunitného systému, ktorý stratil schopnosť rozoznať vlastné a cudzorodé látky a útočí proti vlastnému telu, vlastným súčastiam kĺbov. V minulosti sa používal v súvislosti s touto chorobou aj názov chronická, ale momentálne lekári volia iný slovník, pretože vyhliadky pacienta s touto chorobou sú v súčasnosti oveľa lepšie, a rodičia si pod týmto názvom predstavovali katastrofický scenár.

Keďže názov JIA zahŕňa všetky formy pretrvávajúcej artritídy neznámeho pôvodu, ktoré sa objavujú v detskom veku, diagnóza je založená na dôslednom vylúčení iných chorôb, a to pomocou anamnézy (rozhovor s malým pacientom a jeho rodičmi), fyzikálneho a laboratórneho vyšetrenia. Formy tejto choroby sa líšia najmä prítomnosťou alebo chýbaním systémových prejavov, čiže horúčky, vyrážok, zápalu srdcovej blany a počtom postihnutých kĺbov. Zápaly kĺbov sa prejavujú opuchmi, bolesťou a obmedzením pohyblivosti, typickým prejavom je stuhnutosť, ktorá nastupuje po dlhšej nehybnosti, napr. ráno.

Ako potvrdila detská reumatologička MUDr. Elena Košková z Národného ústavu reumatických chorôb v Piešťanoch, u detí sa veľmi často vyskytuje tzv. systémová forma, a to medzi 2 a 4 rokom života, ktorá sa prejavuje vysokými horúčkami, ale i tzv. oligoartikulárna forma, pri ktorej sú zapálené menej ako 4 kĺby. U časti pacientov s JIA sa vyskytuje aj očná komplikácia – uveitída. Ide vlastne o zápal predného alebo zadného oka, ktorý keď je neskoro diagnostikovaný alebo neliečený, môže spôsobiť závažné poškodenie zraku či slepotu. Artritída a uveitída môžu mať nezávislý priebeh, takže aj po skončení artritídy sa zvyčajne pokračuje vo vyšetrovaní oka pomocou štrbinovej lampy.

JIA a systémová enzymoterapia
Pri liečbe juvenilnej idiopatickej artritídy neexistuje špecifický spôsob liečby, ale hlavným cieľom je umožniť malým pacientom viesť normálny život a predísť poškodeniu kĺbov, kým choroba sama neustúpi. Pomoc je zameraná najmä na použitie látok, ktoré potláčajú zápal, a na rehabilitačné postupy. Často sa používajú nestereoidné protizápalové lieky, kĺbové injekcie, lieky „druhého stupňa“, ktoré sa pridávajú k liečbe inými liekmi a kortikosteroidy. V niektorých prípadoch dochádza i k chirurgickej liečbe. Významným prvkom v podpornej liečbe je však systémová enzýmoterapia (SET). Predstavuje liečebný postup, založený na komplexnom pôsobení cielene zostavených zmesí hydrolytických enzýmov (predovšetkým rastlinného aj živočíšneho pôvodu), ktorý dosahuje výborné účinky pri liečbe autoimunitných ochorení a všetkých komplikácií, spojených so zápalom a má účinky pri posilňovaní oslabenej imunity. Lekári preto nasadzujú lieky, ktoré druhotne ovplyvňujú imunitný systém. Na jednej strane potláčajú chorobu a na strane druhej napomáhajú imunitnému systému. MUDr. Košková sa vyjadrila, že má dobrú skúsenosť s prípravkom systémovej enzýmoterapie Wobenzymom, najmä ak vyšetrenie bunkovej imunity potvrdilo, že imunita je porušená a je nevyhnutné nasadiť imunosupresívnu liečbu. Efekt je veľmi dobrý. Imunitný systém u dieťaťa potrebuje čas na dozretie a chorobou môže byť oneskorené či narušené. Mesiace choroby, počas ktorej by zdravé dieťa podrástlo o 5 – 6 centimetrov, ale i zápaly ovplyvňujúce rastové štrbiny v kĺboch, tak pre choré deti znamenajú neželaný efekt, ktorému sa medicína snaží zabrániť.

Prax
Nielen rôznorodé štúdie, ale najmä prax poukazuje na významnú úlohu systémovej enzýmoterapie pri liečbe reumatických ochorení u detí. MUDr. Košková sa na túto formu podpornej liečby pozerá ako na imunomodulačnú, pomáhajúcu imunitnému systému, pretože „potláča to, čo je prestrelené a stimuluje to, čo je v priebehu choroby potlačené. Ak sa JIA včas nelieči, prechádza aj do dospelosti, asi u 30 až 40% pacientov. Rozdiel je len v tom, v akom štádiu. Či je pacient invalid, ktorý sa nemôže hýbať, alebo sa normálne zaradí do života. To je dôležité, pretože cieľom liečby, aj keď je drahšia, je to aby sme nevyrábali invalidov, ale aby sme tomu zabránili.“ Pozitívne skúsenosti má napríklad pri podpornej liečbe Wobenzymom pri zápale oka, kde sa očný lekár vyjadril, že je neuveriteľné ako sa nález začal zlepšovať. Spätnú väzbu má aj od rodičov, ktorí tvrdia, že odkedy dieťa berie tento prípravok, nebýva choré. Možno to znie ako maličkosť, ale u dieťaťa – reumatika je to veľmi veľa, pretože každá infekcia preňho znamená zhoršenie reumy.

Liečba JIA sa v posledných desiatich rokoch výrazne posunula vpred, v budúcnosti je možné, že budú k dispozícii aj ďalšie formy liečby. Dôležité pre malých pacientov je nielen zvládnuť chorobu, ale aj pozitívne myslenie a podpora zo strany ich rodičov. Kombinácia liekov a rehabilitácie je v súčasnosti najlepšou formou ako predísť značnému poškodeniu kĺbov u väčšiny malých pacientov.

 



©2016 Fornet. Všetky práva vyhradené.