Traja mušketieri zdravia
Autor(ka) : Jana Osuská
Dátum a čas : 4.7.2008 00:00
Kategória : Zdravie
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...

Vraví sa, že v horúcich letných dňoch nič neosvieži lepšie ako studený čaj. Ak je navyše aj zdravý a chutný, ťažko budete hľadať lepšiu alternatívu pre dodržiavanie pitného režimu. Najmä v dňoch, keď ortuť v teplomery stúpa hore, je dôležité prijímať dostatok tekutín, aby obličky mali možnosť bez rizika poškodenia vylučovať uvoľnené toxické látky. Pri bežnej teplote sa z tela človeka vylučuje okolo 2 300 mililitrov vody za deň, no v horúcom počasí sa strata zvyšuje asi na 3 300 mililitrov.

Vraví sa, že v horúcich letných dňoch nič neosvieži lepšie ako studený čaj. Ak je navyše aj zdravý a chutný, ťažko budete hľadať lepšiu alternatívu pre dodržiavanie pitného režimu. Najmä v dňoch, keď ortuť v teplomery stúpa hore, je dôležité prijímať dostatok tekutín, aby obličky mali možnosť bez rizika poškodenia vylučovať uvoľnené toxické látky. Pri bežnej teplote sa z tela človeka vylučuje okolo 2 300 mililitrov vody za deň, no v horúcom počasí sa strata zvyšuje asi na 3 300 mililitrov.

Spoločnosť Coca-Cola práve uviedla na trh trojicu ľadových čajov novej generácie Nestea Vitao, ktoré obsahujú výťažky z bieleho, červeného a zeleného čaju a sú vyrobené bez konzervačných látok a farbív. Spoločnosť sa nechala inšpirovať tým, že ľudia na celom svete vnímajú čaj ako osviežujúci nápoj s blahodarným vplyvom na zdravie. Antioxidanty v čajoch hrajú dôležitú úlohu v prevencii väčšiny civilizačných chorôb. Chránia srdce, cievy a mozog. Sú zdrojom prírodného fluoridu, ktorý posilňuje zuby a bráni tvoreniu zubného kazu. Kofeín v čajoch má jemnejší a zároveň trvalejší účinok ako kofeín v káve, bez nadbytočného stimulujúceho vplyvu.

Zelený, biely a červený
Prvým z trojice nových nápojov je prirodzene chrániaci Nestea Vitao zelený čaj s citrusmi. Prírodný výťažok sa získava z čaju, ktorý sa pestuje len v hornatých oblastiach južnej Indie. Zbiera sa ručne a na rozdiel od čierneho čaju neprechádza fermentáciou, iba sa sparuje. Preto sa v ňom uchováva veľa polyfenolov, katechínov, vitamínov a iných minerálnych látok. Pollitrová fľaša s týmto nápojom obsahuje dvojnásobne viac fenolov ako porcia bežného zeleného čaju, čím pomáha chrániť organizmus pred oxidačnou záťažou.


Druhou novinkou je prirodzene revitalizujúci Nestea Vitao biely čaj s marhuľami. Ide o najjemnejší druh čaju na svete, ktorý sa považuje za šampanské medzi čajmi. Získava sa z malých, nerozvinutých púčikov a mladých lístočkov. Na kilogram čajových lístkov pripadá okolo 30 000 púčikov. Biely čaj pochádza z čínskej provincie Fujian, kde jeho spracovaniu venujú mimoriadnu starostlivosť. Má najvyšší obsah polyfenolov zo všetkých druhov čaju, takže poskytuje ľudskému organizmu ochranu pred pôsobením voľných radikálov, ktoré sú jednou z príčin starnutia.

Tretím nápojom novej generácie je prirodzene upokojujúci Nestea Vitao červený čaj s hruškami. Čaj z červeného kríka nazývaného Rooibos je národným nápojom mnohých afrických štátov. Extrakt potrebný na jeho výrobu sa dováža len z vybraných plantáží v pohorí Ceder Mountains v Južnej Afrike. Tento druh čaju, ktorý patrí medzi bylinkové čaje, je ľahký, jemný, neobsahuje kofeín a pôsobí upokojujúco na vyčerpaný organizmus.

Lovci voľných radikálov
K príprave čajových výťažkov v nápojoch Nestea Vitao sa nepoužíva žiadna fermentácia a preto majú extrakty zeleného a bieleho čaju výnimočne vysoký obsah antioxidantov. Sú to najmä katechíny, čiže antioxidanty pozostávajúce z polyfenolových zlúčenín, ktoré pri pravidelnej konzumácii majú pozitívny vplyv na zdravie človeka.

Veľa ľudí sa stretlo s výrazom antioxidanty v súvislosti s vitamínmi a fytochemikáliami, ktoré obsahuje ovocie a zelenina. Málokto však vie, že k zdravotným účinkom čaju neprispievajú len vitamíny, ale predovšetkým polyfenoly. Hlavnými látkami sú pritom flavonoidy a tamíny, medzi ktorými dominujú spomínané katechíny, schopné neutralizovať voľné radikály. To sú mimoriadne agresívne zlúčeniny kyslíka vznikajúce pri normálnom bunkovom metabolizme, ich negatívne účinky sa však v súčasnosti stupňujú vplyvom vonkajších faktorov, ako je UV žiarenie, znečistené životné prostredie alebo nezdravý životný štýl. To vedie k nerovnováhe medzi voľnými radikálmi a antioxidantmi v ľudskom tele.

Vedci potvrdili, že nadmerná oxidačná záťaž môže viesť až k poškodeniu genetického kódu, buniek a tkanív. Táto nerovnováha prispieva aj k vzniku civilizačných chorôb, predčasnému starnutiu a oslabovaniu imunitného systému. Zvýšená oxidácia sa javí tiež ako hlavná príčina srdcovocievnych ochorení. Mnohé vedecké štúdie potvrdili, že polyfenoly v čajoch sú veľmi účinný prostriedok na ochranu pred oxidáciou. Je štatisticky preukázané, že u ľudí, ktorí pijú veľa zeleného čaju, je nižšie riziko prepuknutia srdcovocievnych ochorení.

Citlivý životobudič
Už budhistickí mnísi poznali stimulujúce účinky čaju, ktorý pili pri dlhých a vyčerpávajúcich meditáciách. Samozrejme, nevedeli, že to spôsobuje jedna jeho konkrétna zložka. Až v roku 1820 bol v káve objavený kofeín. O sedem rokov neskôr sa tá istá látka našla i v čaji a dostala názov teín. Kofeín ovplyvňuje centrálny nervový systém a stimuluje krvný obeh. Na rozdiel od kávy sa však kofeín v čaji čiastočne viaže na tanínové kyseliny, preto sa dostáva do krvi pomalšie a celkovo má dlhodobejší účinok. To vysvetľuje, prečo pitie čaju prináša skôr jemnú stimuláciu a zvyšuje sústredenosť bez toho, aby človeku spôsoboval nervozitu.


Čaj bol najprv liekom, kým sa stal nápojom. Už pred vyše storočím to tvrdil japonský filozof Kakuzo Okakura. Samozrejme, nemohol tušiť, akú úlohu zohrávajú antioxidanty obsiahnuté v zelených a bielych čajoch pri liečbe a predchádzaní chorobám. Liečivé účinky čaju ľudstvo jednoducho vypozorovalo. V modernej dobe ľudovú múdrosť podporujú aj vedecké výskumy, takže už vieme, prečo, ako a čím čaj lieči.

 ©2016 Fornet. Všetky práva vyhradené.