Keď pominie letná sezóna a počasie nám začína signalizovať príchod zimy, treba sa v pravý okamih postarať o uloženie bazéna na zimný spánok. Každý vonkajší bazén je dôležité zazimovať pred príchodom prvých mrazíkov. Chybou je nielen neskoršie, ale dokonca aj predčasné zazimovanie. Neriadime sa pritom výlučne počasím, ale hlavne teplotou vody v bazéne.
Pokiaľ ide o nadzemné bazény, stačí vypustiť vodu a schovať ich. Trochu viac práce si vyžadujú zapustené bazény. Zazimovanie sa robí vtedy, keď sa ustáli teplota vody na 10 až 12 °C. Pokiaľ by bola teplejšia, dochádzalo by k rýchlejšiemu množeniu mikroorganizmov, rias a plesní. No vodu je v každom prípade nutné ošetriť špeciálnymi, pomaly rozpustnými prostriedkami na zazimovanie, ktorých úlohou je zamedziť vzniku rias. Zároveň udržujú stabilnú kyslosť vody, čím znižujú možnosť vytvárania usadenín vápnika alebo minerálnych zákalov. Pokiaľ sa v priebehu zimy na dlhšiu dobu roztopí ľad v bazéne a voda sa začne kaziť, je potrebné chloráciu zopakovať.
Ako správne zazimovať bazén?
Pred zimným obdobím je dôležité hladinu vody v bazéne znížiť natoľko, aby prípadný plávajúci ľad nerozbil technické vybavenie (skimery, trysky, protiprúd, svetlá a iné). Pri zapustených bazénoch je možné ponechať veľkú časť vodu v bazéne celú zimu. Tlaky zamrznutej zeminy a ľadu v bazéne sa tak môžu vzájomne kompenzovať a nedôjde k prasknutiu či zrúteniu stien bazéna. Pri krehkejších plastových bazénoch a keramických obkladoch je však lepšie vypustiť všetku vodu.
Pri systéme, ktorý to dovoľuje, odmontujte filter, čerpadlo a rebrík. Pri stabilných filtráciách, vypustite minimálne 20 cm pod najnižšie uloženými odtokmi, tryskami alebo pod ústím protiprúdu. V priebehu zimy nesmie hladina dosiahnuť tejto úrovne, najmä počas dlhodobých dažďov alebo pri silnom tavení je lepšie hladinu občas skontrolovať a prípadne odpustiť. Dôležité je tiež odvodnenie všetkých vodných rozvodov, ktoré by mohla zamrznutá voda roztrhať. „Pri bazénoch s fóliou, tzv. linerom, sa vypúšťajú približne 2/3 objemu, aby sa zachoval dostatočný tlak nutný na napnutie fólie, a zostala pritom dostatočná rezerva na dažďovú vodu,“ radí konateľ Bazénov Desjoyaux Rudolf Pejša. Nakoniec zakryte bazén nepriehľadnou zimnou plachtou z hustej sieťoviny, ktorá zabráni napadaniu nečistôt a zároveň bráni množeniu baktérií a rias.
Neváhajte si zavolať odborníkov
Dobre prevedená odstávka je zárukou dlhej životnosti vonkajšieho bazénu. Každý typ si vyžaduje inú starostlivosť a trochu rozdielny prístup. „Nie je preto hanba pozvať si na zazimovanie odborníka, čo robí asi 50% našich zákazníkov, hoci francúzsky bezpotrubný filtračný systém patrí pri odstávke k tým najjednoduchším,“ hovorí Rudolf Pejša. Neváhajte si teda ako čerství majitelia bazénu prizvať k bazénu firmu, minimálne raz či dvakrát, pretože na rôzne bazény nemožno uplatniť univerzálny postup zazimovania. Obzvlášť stabilné filtrácie s rôznymi opčnými prostriedkami vyžadujú odborný zásah. Pokiaľ zazimovanie bazénu nezanedbáte, na jar bude pre vás podstatne ľahšie dať ho opäť do prevádzky.
Vyberte si vhodnú zimnú plachtu
Rovnako dôležité ako ošetrenie vody, je kvalitné zakrytie bazénu. Zakrývacia plachta by v základnom vybavení vonkajšieho bazéna určite nemala chýbať.
Zimná plachta (hustá sieťovina) zabraňuje znečisteniu bazéna počas jeho odstávky, no zároveň prepúšťa dažďovú vodu a topiaci sa sneh, takže ju vytvorené kaluže nepotrhajú. Nepriehľadná plachta navyše bráni prenikaniu svetla, ktoré podporuje tvorbu rias a mikróbov, napriek chladu v zimnom období. Odporúča sa na hladinu umiestniť špeciálne plaváky, ktoré zmiernia tlak ľadu na bazénový skelet. (Desjoyaux)
Univerzálna plachta je ideálnym riešením, pretože ju môžete používať v zime aj počas leta. Okrem požiadavkou na bezpečnosť, plní funkciu tepelnej izolácie a ochrany pred padajúcimi nečistotami. Je vystužená hliníkovými nosníkmi a ukotvením do dlažby je navyše zabezpečená proti posunu. Plachta sa kladie na obrubné kamene bez dotyku s vodnou plochou a okrem izolácie poskytuje ochranu proti pádu detí či zvierat do vody. (Desjoyaux)
Niekoľko užitočných rád pre zazimovanie
1. Prvým krokom je finálne vyluxovanie dna a stien, pri pieskových filtroch je potrebné navyše ich dôkladné prepranie.
2. Druhým krokom je odpustenie bazéna. Pri plastových bazénoch a bazénoch s keramickým obkladom je lepšie vypustiť všetku vodu. Naopak, pri bazénoch s fóliou (tzv. linerom) sa upúšťajú len cca 2/3 objemu, aby sa zachoval dostatočný tlak nutný k napnutiu fólie.
3. Do vody sa aplikuje zazimovací roztok (zmes kvarterných amóniových solí), ktorý je určený ku konzervácii vody v zimnom období. Aktívna látka sa veľmi pomaly uvoľňuje. Zabraňuje tvorbe rias. Uvedenie bazénu do prevádzky na jar je potom menej náročné.
4. Pri stabilných filtráciách upúšťame minimálne 20 cm vody pod najnižšie uloženými odtokmi, tryskami alebo pod ústím protiprúdu. V priebehu zimy nesmie hladina dosiahnuť tejto úrovne, najmä počas dlhodobých dažďov alebo pri silnom tavení je lepšie hladinu občas skontrolovať a prípadne odpustiť. Nikde v technológii či v potrubí nesmie zostať voda, všetky vnútorné rozvody je potrebné prefúknuť tlakom vzduchu. Oveľa ľahšie zazimovanie vyžaduje mobilná filtračná jednotka Desjoyaux, ktorú jednoducho celú odmontujete a ľahko uschováte.
5. Nezabudnite vypnúť centrálny vypínač. Pokiaľ žijete na území, kde mrazy častejšie klesajú pod –15 °C, je bezpečnejšie motor a čerpadlo odpojiť a uskladniť ich na teplom a suchom mieste.
6. Špeciálne plaváky, rozložené uhlopriečne na hladine zabránia, aby rozpínajúci sa ľad poškodil steny bazénu. Menej estetickým, ale bezplatným riešením sú prázdne plastové pet fľaše.
7. Pokiaľ máte pri bazéne akýkoľvek navíjací systém zakrytia (plachtu, roletu), je najlepšie ho cez zimu odmontovať a uschovať alebo aspoň zakryť. Lamelová roleta nie je vôbec vhodná pre zimné zakrytie bazéna. Do vnútorných lamel môže vniknúť voda, ktorá ich môže potrhať.
8. Cez bazén je najlepšie natiahnuť zimnú plachtu.
Viac sa dozviete na: www.desjoyaux.cz