LEGENDAMI OPRADENÝ NÁPOJ MENOM KÁVA
Autor(ka) : Jana Osuská
Dátum a čas : 13.10.2008 00:00
Kategória : Koktail
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...

Stala sa pevnou súčasťou nášho životného štýlu. Horúca šálka plná lákavých vôní s prísľubom vynikajúcej chuti poľahky premení každú chvíľu vo významný okamih. Nečudo, že si bez nej svoj deň už sotva vieme predstaviť. Káva predstavuje vzrušujúci a záhadný príbeh, ktorý nás zaručene nenechá chladnými.

Stala sa pevnou súčasťou nášho životného štýlu. Horúca šálka plná lákavých vôní s prísľubom vynikajúcej chuti poľahky premení  každú chvíľu vo významný okamih. Nečudo, že si bez nej svoj deň už sotva vieme predstaviť. Káva predstavuje vzrušujúci a záhadný príbeh, ktorý nás zaručene nenechá chladnými.

Tajomné začiatky kávy 
 
Zmienky o jej pôvode nachádzame v dávnych legendách a povestiach. Najznámejšia a najstaršia pochádza z 9.storočia. Pastier Kaldi strážil svoje stádo kôz pasúce sa na jemenskej vysočine. Každý deň ho vodieval na inú pastvinu. A vždy na jednej zvieratá začali veselo mečať a poskakovať dookola. Kaldi pátral, čo by mohlo byť príčinou tohto nezvyklého úkazu, a tak objavil kríky s červenými bobuľami, okolo ktorých zvykol bežne prejsť bez povšimnutia. Ochutnal –  domov sa už vracal tanečným krokom a so smiechom na perách.

Prvý údaj o káve sa objavil v arabských rukopisoch z 15. storočia, no káva sa podľa všetkého pestovala už dávno predtým. Kávovník pochádza z oblasti Červeného mora, z Etiópie, kde ho celkom náhodne objavili ľudia očarení jeho magickými účinkami, ukrytými predovšetkým v plodoch tejto prazvláštnej rastliny.


Boli to práve Arabi, ktorí ako prví okúsili povzbudzujúce účinky a lahodnú vôňu kávy. Šírenie rastliny kávovníka po planéte Zem je dobrodružné rozprávanie. Arabi urobili z pestovania kávovníka prísne strážené štátne tajomstvo. Zakázali akýkoľvek vývoz klíčiacich kávových zŕn a za porušenie čakal vinníkov nemilosrdný trest.

Napriek tomu všetkému  v roku 1615 obchodní cestujúci priniesli túto vzácnu rastlinu priamo do Benátok, centra vtedajšieho orientálneho obchodu. V roku 1645 bola na námestí sv. Marka otvorená prvá kaviareň v Európe.

Nie je káva ako káva
Na získavanie kávy sa z množstva druhov kávovníka triedy rubiace a radu coffea v skutočnosti používajú dva druhy: Arabica a Robusta. Arabica je jemnejšia a predstavuje celých 60 percent celosvetovej produkcie kávy. Svoje meno získala vďaka tomu, že ju v Arabi 15.storočí  priviezli z východnej Afriky do Arábie. Robusta sa na svetovej výrobe podieľa sotva 40timi percentami.


Veľa druhov káv sa predáva ako zmes z rôznych krajín. V špecializovaných predajniach však dostať aj kávu z jedného druhu zŕn. Je zaujímavé ochutnať a porovnať rôzne druhy.  Najvyššia kvalita už hotovej kávy sa dá dosiahnuť iba zo zrnkovej kávy, ktorá sa tesne pred uvarením čerstvo zomelie.


Z takto kvalitne spracovanej kávy nie je žiadny problém pripraviť si vynikajúcu šálku hoci aj doma. Napríklad také svetoznáme espresso. Výraz „espresso“ pochádza z taliančiny a v preklade znamená „narýchlo“. Pri príprave je mletou kávou pod vysokým tlakom pretláčaná voda zahriata na 90 až 95° Celzia. Dobré espresso sa vyznačuje krémovou penou (tzv. „crema“) a je určené na konzumáciu na jedno vypitie ako záverečná bodka po dobrom jedle alebo tiež počas dňa.

 



©2016 Fornet. Všetky práva vyhradené.