„Pepino pátralo“... Mýtus alebo fakt? Môžu kondómy ochrániť pred vírusom spôsobujúcim rakovinu krčku maternice?
Autor(ka) : GAbika
Dátum a čas : 29.9.2009 00:00
Kategória : Zdravie
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...

Podľa štatistík každý druhý deň zomrie na Slovensku jedna žena na rakovinu krčka maternice. Po rakovine prsníka a pľúc, je toto zhubné ochorenie celosvetovo treťou najčastejšou príčinou úmrtia žien a zároveň je to druhá najrozšírenejšia forma rakoviny u žien do 45 rokov. A práve pre tieto neúprosné čísla je dôležité vedieť, aké sú možnosti prevencie, ako sa možno chrániť pred takouto diagnózou.

Podľa štatistík každý druhý deň zomrie na Slovensku jedna žena na rakovinu krčka maternice. Po rakovine prsníka a pľúc, je toto zhubné ochorenie celosvetovo treťou najčastejšou príčinou úmrtia žien a zároveň je to druhá najrozšírenejšia forma rakoviny u žien do 45 rokov. A práve pre tieto neúprosné čísla je dôležité vedieť, aké sú možnosti prevencie, ako sa možno chrániť pred takouto diagnózou.

 

Rakovina krčku maternice nie je dedičné ochorenie. Túto chorobu spôsobuje infekcia vírusom HPV (human papillmoma virus), ktorý vyvoláva nádorové ochorenie. Žena sa môže nakaziť týmto vírusom v každom veku. Riziko infekcie začína hneď po odštartovaní sexuálneho života a v ohrození je každá, sexuálne aktívna, žena. Samozrejme, sú tu aj ďalšie rizikové faktory, ktoré zvyšujú možnosť vzniku tohto ochorenia. Ako hovoria odborníci, nemusíte mať viac sexuálnych partnerov, stačí jeden, aby ste sa nakazili, no so stúpajúcim počtom milencov narastá aj riziko nákazy. Rovnako negatívny vplyv má napríklad aj fajčenie.

K podstate osvety a určite aj k prevencii ohľadom rakoviny krčka maternice patrí informovanosť. Je dôležité vedieť čo je rakovina krčku maternice, čo ju spôsobuje a ako sa prenáša. Vírus HPV sa prenáša nielen pri pohlavnom styku, ale aj pri intímnom kontakte s kožou v oblasti vonkajších pohlavných orgánov.

Prevencia!

Najmä pravidelné návštevy gynekológa a bezpečný sex!

„Pravidelná účasť na cytologickom vyšetrení je v súčasnosti najúčinnejším spôsobom diagnostiky zmien na sliznici krčka maternice, ktoré môžu byť včasnými prejavmi rakoviny. V kombinácii s očkovaním sa dokáže zredukovať toto riziko ešte výraznejšie,“ hovorí gynekologička MUDr. Dagmar Gavorníková. „Riziko infekcie HPV rastie úmerne s počtom sexuálnych partnerov. Dôležité je sledovať aj ostatné príznaky. Hneď ako si spozorujete bradavice na genitáliách alebo u vášho partnera, navštívte gynekológa/urológa. Nikdy sa ich nesnažte odstrániť sami. Dôležitá je aj imunita. Vplyvom dobrého imunitného systému môže dôjsť niekedy k samo vyliečeniu infekcie.“

Na internete či v médiách sa však objavujú i správy hovoriace o tom, že jednou z dostupných foriem ochrany proti vírusu HPV sú kondómy. Ich používanie vraj nezabráni úplne preniknúť vírusu HPV do organizmu, no kondómy môžu výrazne znížiť riziko nákazy. Potvrdzuje to aj MUDr. Gavorníková: „Vedci zistili, že ženy, ktorých partner používa kondóm pri každom pohlavnom styku, majú o 70 % menší výskyt HPV. Ak partner použil kondóm pri viac ako polovici pohlavných stykov, znížilo sa toto riziko približne o 50 %.“ Dôvodom, prečo kondómy nedokážu úplne ochrániť je že, pri ich použití je chránený len penis. Ostatné oblasti genitálií sú nechránené a môžu byť infikované vírusom HPV. Pri pohlavnom styku sa totiž koža v okolí vonkajších pohlavných orgánov ľahko infikuje vírusom HPV a ten sa môže prenášať už pri intímnom kontakte s kožou v tejto oblasti. Podstatné je i správne používanie kondómov. V každom prípade, nikdy nie je na škodu mať kondóm (napr. Pepino Basic, Pepino 3in1 alebo Pepino Pleasure) po ruke a praktizovať aj takto bezpečný sex. „Hoci kondómy neposkytujú absolútnu ochranu, je dôležité ich používať. Je lepšie mať určitú ochranu proti HPV, ako žiadnu. Používanie kondómov je taktiež prevenciou pred získaním ďalších pohlavných ochorení. Kondómy sú, samozrejme, aj dobrou ochranou pred neželaným otehotnením,“ uzatvára MUDr. Gavorníková.

 

Rakovina krčku maternice - fakty a čísla

-          nie je dedičná, hlavnou príčinou je vírus HPV

-          2. najčastejšie nádorové ochorenie u žien na celom svete

-          každoročne sa vo svete diagnostikuje približne 500.000 prípadov, pričom polovica žien zomrie

-          na Slovensku je ročne 550 nových prípadov a z toho 200 žien zomrie

-          približne 80 % žien sa v určitej fáze svojho života nakazí vírusom HPV, takže ohrozená je každá sexuálne aktívna žena

-          ženy, ktorých partner používa kondóm (napr. Pepino Strawberry) pri každom pohlavnom styku, majú o 70 % menší výskyt HPV

 

Čo je to HPV?

„Je veľká skupina viac ako 100 subtypov vírusov. Niektoré z týchto subtypov môžu spôsobiť rakovinu krčku maternice, rakovinu vulvy, rakovinu penisu a bradavice genitálií – kondylómy. HPV je najčastejším pohlavne prenosným ochorením. Infikovaných je 80 % počas piatich rokov od začiatku sexuálnej aktivity. Väčšina mužov či žien nemá žiadne príznaky tohto ochorenia a nevedia, že sú infikovaní,“ upresňuje gynekologička Dagmar Gavorníková.



©2016 Fornet. Všetky práva vyhradené.