História glaukómu
Autor(ka) : Stefanie
Dátum a čas : 4.3.2011 00:00
Kategória : Zdravie
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...

Zelená farba morskej vody... S najväčšou pravdepodobnosťou sú práve tieto slová prekladom slova glaukóm, ktoré pochádza už z čias Hippokrata. Aj napriek tomu, že v antickom Grécku boli položené základy medicíny, tak poznatky Grékov mali veľké medzery, a to hlavne v oblasti anatómie. Napríklad „Hippokratovci“ netušili, že súčasťou oka je aj šošovka. Tá bola objavená

Zelená farba morskej vody... S najväčšou pravdepodobnosťou sú práve tieto slová prekladom slova glaukóm, ktoré pochádza už z čias Hippokrata. Aj napriek tomu, že v antickom Grécku boli položené základy medicíny, tak poznatky Grékov mali veľké medzery, a to hlavne v oblasti anatómie. Napríklad „Hippokratovci“ netušili, že súčasťou oka je aj šošovka. Tá  bola objavená
až v Alexandrii. Vychádzajúc zo svojich poznatkov, starovekí lekári nerozlišovali medzi jednotlivými typmi zákalov a inými poruchami oka. Diagnostikovali ich až v posledných, najťažších štádiách, ktoré boli vo väčšine prípadov neliečiteľné.

 

S prvou jednoznačnou diagnózou úplného glaukómu prišiel lekár Rikchard Banister v roku 1622. Jeho objavom však, žiaľ, nebola venovaná veľká pozornosť. Definoval štyri testy, ktorými sa dalo určiť, či je zákal liečiteľný, alebo nie. Takzvanú Banisterovu štvoricu tvorili tieto príznaky: dlhá reakčná doba oka, zlé vnímanie svetla, zvýšená tvrdosť oka a roztiahnutá zornica. Stvrdnutie oka sa v odbornej literatúre objavuje znovu až o 120 rokov neskôr, ale chýba jej úplnosť Banisterových poznatkov.

V osemnástom storočí pri určovaní príčin šedého zákalu a glaukómu prichádzalo k rôznym sporom. Aj napriek tomu, že tieto spory boli často iba o slovách a „akademických definíciách“, viedli k mnohým objavom a prispeli tak k pokroku, nielen na pôde liečby glaukómových ochorení.    

Hlavná črta glaukómu – zvýšenie vnútroočného tlaku – bola objavená až okolo roku 1840.
Až v tejto dobe bádatelia jednoznačne určili, že problémom nie je zmena farby zornice - skutočný problém je vo vnútri oka a zmena farby zornice je iba vedľajším výsledkom. Bádatelia zistili,
že pomenovanie glaukóm (z antickej gréčtiny: zelená farba morskej vody) už nepopisuje príčinu ochorenia, ale iba jeden z jeho následkov. 

 

 

 

 

Známe osobnosti s glaukómom

 

Galileo Galilei (astronóm, filozof, fyzik a matematik) úplne oslepol v 72 rokoch v dôsledku šedého a zeleného zákalu.

James Joyce (autor, filozof, básnik) – v starobe oslepol, podstúpil 10 operácií oka.  

John Milton (autor, filozof, básnik) – oslepol kvôli glaukómu a poškodeniu sietnice.

Vincent van Gogh (maliar, sochár) – glaukóm zrejme pozmenil jeho vnímanie farieb.

Georg Friedrich Händel (skladateľ) – šedý zákal, ktorý sa mu šarlatán pokúšal operovať ihlou, prešiel neskôr do glaukómu.

Elvis Presley (spevák, hudobník, herec) – v roku 1971 mu diagnostikovali glaukóm, po celý zvyšok života mal problémy so zrakom.

 



©2016 Fornet. Všetky práva vyhradené.