Prameň blankytných kvapiek
Autor(ka) : Jana Osuska
Dátum a čas : 23.8.2001 12:25
Kategória : Štýl
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...

Viete kto vás ráno prebudí a dodá energiu, večer odoženie únavu a uspí, v priebehu dňa oblaží telo aj dušu? No predsa sprcha. No a navyše, zmyje z nás všetko zlé. Sprchovanie je vynikajúci spôsob na expresné osvieženie a otuženie tela aj duše. ,,Terapeutické“ účinky sprchovania závisia od teploty vody. Čím je vyššia, tým viac upokojuje. Horúca voda pomáha uvoľniť svalstvo a uľahčuje zaspávanie, chladná zaháňa únavu a vlažná očisťuje.

Ranné otužovanie
Studená sprcha po neprespanej noci spôsobuje hotové zázraky. Je ako injekcia energie. Takto ju vnímame aj počas dňa, keď padáme od únavy a pred nami je ešte množstvo povinností. Stačí sa osprchovať chladnou vodou a sme opäť „životaschopní“. Pod vplyvom studenej vody krv spočiatku prúdi pomalšie, ale potom sa rozprúdi rýchlejšie čím preberie celý organizmus. Chladná sprcha by nemala trvať dlhšie ako dve minúty. Ak sa hneď po kúpeli vysušíme energickým trením, určite nezmrzneme.
Pozor! Studeným sprchám by sa mali vyhýbať ľudia so sklonmi k prechladnutiu!

Balzam pre telo aj dušu
Prameň vody s telovou teplotou má upokojujúce účinky a očistí pokožku účinnejšie ako kúpeľ. Teplou vodou sa môžeme sprchovať aj pol hodiny. Tento druh sprchovania je vhodný pre ľudí so sklonmi k praskaniu drobných žiliek alebo s kŕčovými žilami, ktorí by sa mali vyhýbať príliš horúcej aj príliš studenej vode.

Studeno-teplá zábava
Striedavé sprchovanie už za niekoľko minút uvoľni svaly a povzbudí krvný obeh. Takisto zlepší prekrvenie pokožky a pomáha bojovať s celulitídou.
Najprv tri minúty púšťame prameň teplej vody a potom 15 sekúnd studenej. Opakujeme niekoľkokrát. Sprchovanie vždy zakončíme prameňom studenej vody. Napokon si silným trením osušíme telo.
Pozor! Pri ťažkostiach s krvným obehom sa striedavé sprchovanie neodporúča!

Príjemné zakončenie dňa
Dni, naplnené prácou, človeka poriadne unavia. Vytúžený relax a upokojenie prinesie teplá voda. Pamätajme ale, že horúčava nielen uvoľňuje, ale aj oslabuje. Preto by sme pod prameňom horúcej vody nemali stráviť nikdy viac ako tri-štyri minúty.
Horúcej vode by sa mali vyhýbať ľudia, ktorí majú problémy so srdcom.

Hydromasáž
Chvíle sprchovania môžeme využiť aj na masáž. Prameňom vody smerujeme vždy najskôr zdola nahor a potom zhora nadol, čiže vždy smerom k srdcu . Spolu s teplým prameňom, nasmerovaným na krk, ramená a chrbát, z nás odpláva aj únava a stres.


©2016 Fornet. Všetky práva vyhradené.