Každý druhý Slovák má príznaky chronického žilového ochorenia.
Autor(ka) : Beata
Dátum a čas : 24.3.2011 00:00
Kategória : Zdravie
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...

Zamysleli ste sa už niekedy nad tým, či venujete dostatočnú pozornosť svojim nohám? Akosi samozrejme očakávame, že nás budú bez ťažkostí nosiť po celý život. Ochorenia žíl sú pritom také staré, ako samotná civilizácia a chronické žilové ochorenia patria medzi najčastejšie chronické choroby v civilizovaných krajinách. Na Slovensku nimi trpí až polovica populácie a varovné signály aj niekoľko rokov nevedome ignoruje až 75 % z nich. Skorá diagnostika a liečba však dokáže zabrániť neskorším komplikáciám, ktoré výrazne znepríjemňujú každodenný život pacientov a často sú príčinou ich práceneschopnosti. Zachytiť chronické žilové ochorenie v počiatočných štádiách je cieľom projektu Dni zdravých žíl, ktorý na Slovensku tento rok prebieha v období od 28. marca do 8. apríla 2011.

Zamysleli ste sa už niekedy nad tým, či venujete dostatočnú pozornosť svojim nohám? Akosi samozrejme očakávame, že nás budú bez ťažkostí nosiť po celý život. Ochorenia žíl sú pritom také staré, ako samotná civilizácia a chronické žilové ochorenia patria medzi najčastejšie chronické choroby v civilizovaných krajinách. Na Slovensku nimi trpí až polovica populácie a varovné signály aj niekoľko rokov nevedome ignoruje až 75 % z nich. Skorá diagnostika a liečba však dokáže zabrániť neskorším komplikáciám, ktoré výrazne znepríjemňujú každodenný život pacientov a často sú príčinou ich práceneschopnosti. Zachytiť chronické žilové ochorenie v počiatočných štádiách je cieľom projektu Dni zdravých žíl, ktorý na Slovensku tento rok prebieha v období od 28. marca do 8. apríla 2011.

Chronické žilové ochorenie predstavuje pomerne široký pojem, pod ktorý možno zahrnúť všetky ochorenia či anomálie žilového systému s chronickým priebehom. Žilový systém sa stará o zdravú cirkuláciu krvi v nohách. Ak funguje tak, ako má, odvádza krv z dolných končatín späť do srdca a bez ťažkostí prekonáva zemskú gravitáciu. Problémy vznikajú, keď sa krv pôsobením tlaku a spätného toku v nohách hromadí, dochádza k zápalovým procesom a chorobným zmenám ako sú kŕčové žily, poškodenia kože alebo až vredy predkolenia.

Napriek vysokému výskytu zvyknú ľudia práve ochorenia žilového systému nôh podceňovať, dlho prehliadať a samých seba presviedčať, že príznaky, ktoré ich sprevádzajú, sú len dôsledkom náročného denného režimu. Pocit ťažkých nôh, bolesti v nohách, opuchy, pálenie, nočné kŕče, svrbenie a pichanie v nohách či pocit chladu však nepatria medzi bežne prejavy preťaženia. Signalizujú problém, ktorý je potrebné neodkladne konzultovať s lekárom.

S cieľom prevencie a včasnej diagnostiky chronických žilových ochorení rozbieha spoločnosť SERVIER druhý ročník skríningového programu Dni zdravých žíl. Záštitu nad programom prebrala Slovenská spoločnosť všeobecného praktického lekárstva. „Výsledky prvého ročníka projektu nám potvrdili, že osveta v oblasti prevencie chronických žilových ochorení je stále nedostatočná a v mnohých prípadoch prichádzajú do ambulancií pacienti už v najvyšších štádiách ochorenia, kedy si pomoc vyžaduje oveľa radikálnejšie a invazívnejšie zákroky. Preto je dôležité, aby boli prvé príznaky všeobecne známe a ľudia trpiaci týmito problémami navštívili svojho všeobecného lekára čo najskôr,“ uviedol MUDr. Peter Lipták zo Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva SLS. Dni zdravých žíl prebiehajú v takmer 700 ambulanciách praktických lekárov naprieč celým Slovenskom v období od 28. 3. do 8. 4. 2011.

Viac informácií o problematike chronického žilového ochorenia nájdete na webovej stránke www.opuchnutenohy.sk, ktorej cieľom je zvýšiť povedomie širokej verejnosti o tejto problematike.

 



©2016 Fornet. Všetky práva vyhradené.