Pitný režim v tehotenstve.
Autor(ka) : Katarina
Dátum a čas : 18.8.2011 00:00
Kategória : Zdravie
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...

Tehotenstvo je pre ženu najkrajším obdobím v živote. Pribúdajú nové starosti, ruka v ruke však s nimi prichádzajú aj nové radosti. Zmena životného štýlu je prirodzeným prispôsobením sa novej situácii a potrebám ešte nenarodeného dieťatka. Zvoľnenie tempa a výber vhodných jedál a nápojov sa stáva samozrejmosťou. Ktoré to však sú?

Tehotenstvo je pre ženu najkrajším obdobím v živote.  Pribúdajú nové starosti, ruka v ruke však s nimi prichádzajú aj nové radosti.  Zmena životného štýlu je prirodzeným prispôsobením sa novej situácii a potrebám ešte nenarodeného dieťatka. Zvoľnenie tempa a výber vhodných jedál a nápojov sa stáva samozrejmosťou. Ktoré to však sú?

 

Dostatok tekutín

 

Každá budúca mamička by mala starostlivo dbať na svoj pitný režim a dodržiavať doporučený prísun tekutín, 2-3 litre denne. Správny výber nápojov v tehotenstve hrá podstatnú úlohu, preto by ženy nemali piť všetko, čo im „príde pod ruku.“ Napríklad niektoré liečivé rastliny a bylinkové čaje nie sú pre „ tehuľky“ vhodné a o ich prípadnej konzumácii by sa mali poradiť s lekárom či pôrodníkom. Nevhodné sú predovšetkým také bylinky, ktoré môžu zvýšiť napätie a vyvolať sťahy maternice. Vo všeobecnosti však platí, že by sa tehotné ženy mali vyhýbať napríklad majoránke, rozmarínu, mäte, škorici či bazalke, ktoré majú silný účinok.

 

Pozor na minerálizáciu

 

 Základ pitného režimu by mali tvoriť nápoje s nízkou kalorickou hodnotou. To sú napríklad pramenitá či kojenecká voda. Pri minerálnych vodách by mali nastávajúce mamičky dbať na ich mineralizáciu. Vody s vyššou mineralizáciou ako 1500 mg/l by mohli zbytočne zaťažiť funkciu ľadvín a  negatívne ovplyvniť krvný tlak. Naopak, vhodnými nápojmi sú šťavy z čerstvo vytlačeného ovocia a zeleniny.

 

Dôležitý vápnik

 

Základom správneho jedálnička každej „ tehuľky“ by mala byť pestrá a vyvážená strava bohatá na vitamíny, vlákninu, stopové prvky a minerálne látky. Vyhýbať sa treba konzumácii surových vajec, či vajec na mäkko z dôvodu rizika nákazy salmonelou. Vylúčte i mäkké, hlavne plesňové syry ako je camembert a brie, paštéty, surové mäso a všetky hotové šaláty, ktoré nie sú úplne čerstvé, z dôvodu rizika listeriózy. Veľmi dôležitý je dostatočný prísun vápnika. Ten nájdeme v mlieku a mliečnych výrobkoch. Mnohým ženám však chuť samotného mlieka v tehotenstve nerobí dobre. Práve ony môžu zvoliť kombináciu mlieka s cereálnym nápojom Caro, kedy jedna šálka (150 ml polotučného mlieka a 50 ml vody) pokryje 20% doporučenej dennej dávky vápnika. Vďaka výhradne prírodnému zloženiu je cereálny nápoj Caro u budúcich mamičiek veľmi obľúbený. Obsahuje raž, jačmeň, jačmenný slad a čakanku obecnú a hlavne je bez kofeínu! Nápoj si tak môžu dopriať bez obmedzenia kedykoľvek počas dňa. Jeho lahodná a nezameniteľná chuť so špecifickou arómou navodí pocit pohody a relaxu. Navyše má nápoj vďaka prítomnosti čakanky, ktorá obsahuje terpenické a glykosidické horčiny, blahodarný vplyv na trávenie a prirodzene podporuje chuť do jedla. Cereálny nápoj je prirodzene sladký. Sladkastú chuť mu dodávajú cukry z jačmenného sladu, ktoré sú dobre stráviteľné a korene čakanky obecnej, obsahujúce polysacharid inulín. Netreba ho preto dodatočne osladzovať. Stačí si ho len vychutnať.

 



©2016 Fornet. Všetky práva vyhradené.