Arnold Schwarzenegger
Autor(ka) : Natália Križova
Dátum a čas : 15.2.2001 02:00
Kategória : Osobnosti
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...

V databáze základov pre písanie rozprávok existuje niekoľko klasických námetov. Jeden z najpožívanejších je, že sa chudobný, hlúpy a odvážny Janko / Popolvár a iní/ vyberie do sveta a získa pol kráľovstva a k tomu ruku krásnej princezničky. V skutočnom živote sa tento rozprávkový model vyskytuje zriedkavejšie ako vo filme. Zopár prípadov však existuje aj tu. Jedným z nich je aj „prípad Schwarzenegger“.

Narodil sa 30. júna 1947 v Rakúsku. Samozrejme v chudobnej rodine policajta a domácej. Pár rokov po vojne sa v takýchto rodinách žilo naozaj biedne. Malý Arnold, ako správny predstaviteľ znamenia Raka, sa však chudoby a nedostatku bál ako čert kríža. Už vo veľmi mladom veku si predsavzal, že rodina, ktorú si on založí, nesmie strádať. Ba čo viac, rozhodol sa, že bude veľmi, veľmi bohatý. To, že jeho cesta k peniazom nemôže viesť cez dva vysokoškolské diplomy a výnosnú lekársku prax pochopil okamžite. Najvhodnejším prostriedkom na zbohatnutie sa pre neho stalo vlastné telo. Najprv na svojich snoch, teda pardon, svaloch pracoval iba sám s hromadami železa, nie však bezhlavo. Už v štrnástich rokoch mal presne prepracovaný intenzívny tréningový program. V pätnástich bol pevne presvedčený, že úspech je jeho pravý priateľ a videl sa na stupienkoch víťazov v súťaži Mr. Universe.
Rodičia ho od detstva podporovali v jeho úsilí, no snažili sa ho presvedčiť, že si treba cvičiť aj mozog. A tak napríklad do kina mohol ísť len vtedy, ak o filme ktorý videl, napísal desaťstránkovú štúdiu. Ja by som jeho desaťstránkovú recenziu radšej nechcela čítať, ale mnohým sa zdá, že snaha o kultiváciu jeho ducha rodičmi, nevyšla celkom nazmar. Je totiž známe, že v tých časoch pozýval dievčatá na rande zo slovami „Chceš si so mnou zasúložiť“, ale to zasúložiť znelo trocha vulgárnejšie. Dnes tvrdil, že to nerobil z hrubosti, ale z nedostatku času. Cvičil tak veľa, že mu nezostával čas na dvorenie. A telo si pýtalo svoje. Napokon o telo sa staral tak dokonale, že vo veku 21 rokov stál na stupienku víťaza súťaže profesionálov Mr. Universe. O rok skôr stál na tom istom stupienku ako amatér. V roku 1970 získal všetky tituly, ktoré vo svete kulturistiky niečo znamenajú. Bol Mr. World, Mr. International, Mr. Universe, Mr. Olympia. Posledný z titulov získal sedemkrát, naposledy v roku 1980. Bol to pamätihodný rok, zavesil v ňom kulturistiku na klinec. Medzi rovnako dôležité roky patril aj rok 1970, nebol iba rokom kulturistických úspechov, bol to rok, v ktorom nakrútil svoj prvý film. Volal sa Herkules v New Yorku a názov je presným vyjadrením deja. Arnold bol v titulkoch uvedený ako Arnold Strong a kvôli prízvuku ho museli nadabovať. O kvalite tohoto dielka sa môžete presvedčiť iba na vlastné riziko. Jediné, čo najkrútením tohoto filmu Arnie získal, bolo presvedčenie, že chce byť hercom a ochota pracovať na sebe kvôli zlepšeniu hereckého prejavu. Rozhodol sa nič nenechať náhode. Preto začal zároveň so svojimi kulturistickými úspechmi aj podnikať. Spojil príjemné s užitočným a založil si zásielkovú službu na predaj kaziet a kníh o kulturistike. Poprípade, ak chcete o Arnoldovi Schwarzeneggrovi.

Chcete mať ruky, ako Arnold? Kúpte si našu knihu. Chcete mať nohy ako Arnold, chcete byť celý, ako Arnold, kúpte si aj druhý, tretí… diel. Peniaze získané týmto, na počudovanie, celkom úspešným obchodom investoval celkom rozumne do nemovitostí. Ako obchodník s realitami získal titul „muž, ktorý urobí z jedného dolára dva“.

Keďže bol pri prameni, zadovážil si peknú vilu v Los Angeles a začal sa obzerať po vhodnej matke pre svoje deti. Teda pardon, po láske. Objavil ju na tenisovom V. I. P. turnaji. Volala sa Mária Shriverová a bola neter J. F. Kennedyho. Na to, aby dokonale preveril všetky kvality svojej partnerky, potreboval skoro desať rokov. Muži, ako Arnold sa totiž nezvyknú rozvádzať. Nejde ani tak o vzťahy ako o majetky. Načo deliť majetky, keď sme si kvôli nim užili toľko odriekania. Zosobášili sa v roku 1986. Vtedy už bol Arnold Schwarzenegger ctihodným americkým občanom. Manželstvo im vydržalo dodnes a na rozvod to, v zmysle jeho pôvodných predsavzatí, rozhodne nevyzerá.

Aj keď sa to nezdá Arnold začína byť všestranný, ďalšou jeho aktivitou je politika. V rokoch 1988 – 1992 bol poradcom vlády pre telovýchovu a šport. Momentálne sú pri moci opäť „jeho“ republikáni a možno by im Arnold mohol pomôcť prevážiť mimoriadne vyrovnané vážky v kongrese na ich stranu. Myslí si dokonca, že by sa vo vláde, ktorú postavil Bush junior vynímal kúzelne a nájdu sa ľudia, ktorí s ním súhlasia. .

Z toho čo ste si o ňom prečítali je vám zrejme jasné, že ani dnes s podnikaním neprestal. Na internete má svoju stránku a za „drobný“ poplatok sa stane vašim „osobným“ internetovým poradcom vo veciach posilňovania a bodybuildingu, či stravovacích návykov. Nie je síce úplne isté, že sa mu v tejto oblasti dá veriť, lebo po vážnych problémoch so srdcom mu museli túto večne pracujúcu pumpu života zreparovať operáciou a neretušované fotografie v zahraničných časopisoch svedčia i tom, že ani s udržaním postavy to už nie je v jeho prípade terno. Zlé jazyky tvrdia, že to je kvôli požívaniu nedovolených látok v čase, keď sa aktívne venoval kulturistike.

Pustím sa však do najznámejšej, i keď z môjho pohľadu nie najlepšej, časti jeho životopisu, filmovej kariéry. Po už spomínanom Herkulovi v New Yorku mal Arnold sedemročnú filmársku pauzu. V roku 1970 nakrútil pod vedením Boba Rafelsona film Zostať hladný /Stay Hungry/. Dostal zaň Zlatý Glóbus pre najúspešnejšieho debutanta sezóny. Potom prišiel dokument s názvom Pumping Iron /1977/, ktorý výrazne dopomohol Arniemu pri podnikaní s kazetami a knihami o kulturistike. O nijakých hereckých úspechoch sa však zatiaľ hovoriť nedalo. Prelomovým bol rok 1982. Práve vtedy sa stal Conanom /Conan the Barbarian/. Mlčanlivý kráľ Akvilónie bol pre neho vhodnou postavou. Navyše mal veľké šťastie, že v tých rokoch zaujímala divákov v prvom rade akcia. Zmysel diela, či intelektuálny rozmer bol až na poslednom mieste. Ako to už v Hollywoode chodí, kasový úspech zabezpečil filmu v roku 1984 pokračovanie, Conan ničiteľ /Conan the Destroyer/. Keďže sa Arnold v úlohe málo zhovorčivého, málo usmievavého a veľmi veľkého chlapa osvedčil, podarilo sa mu v tom istom roku vyfúknuť job O. J. Simpsonovi. Presvedčil totiž Jamesa Camerona, že Terminátora nemôže zahrať nikto tak dobre ako on. A mal pravdu. Za šesť miliónov dolárov tak vznikol kultový film /The Terminator/, ktorý vymrštil usilovného rakúskeho chlapca na najvyšší piedestál. Stala sa z neho hviezda. Hviezda z neuveriteľnými honorárovými nárokmi, záľubou v luxusných hračkách a kvalitných kubánskych cigarách. Dnes by Cameron so šiestimi miliónmi nemohol zaplatiť ani len gážu pre Arnieho. O rok neskôr sa ešte raz vrátil do mýtov. Kvôli väčšiemu úspechu mal so sebou aj dobre vyvinutú Brigitte Nielsenovú. Vznikol film Červená Sonja /Red Sonja/. V tom istom roku sa stal otcom pomstiteľom vo filme Komando /Commando/. Roky 1987 – 1990 boli rokmi Schwarzeneggerovských mega úspechov. Predátor /Predator, John Mc Tiernan, 1987/, Muž na úteku /The Running Man, Paul Michael Glaser/, Červená horúčava /Red Heat, Walter Hill, 1988/, jediná úspešná a pozerateľná komédia Dvojčatá /Twins, Ivan Reitman, 1988/ a Total Recall /Paul Verhoeven,1990/. Bohužiaľ, Arnie si povedal, že v deväťdesiatych rokoch sa chcú ľudia skôr baviť a prečo by ich nema


©2016 Fornet. Všetky práva vyhradené.