Nech vás srdce nezradí...
Autor(ka) : Monika
Dátum a čas : 21.8.2012 00:00
Kategória : Zdravie
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...

Pre mnohých z nás je synonymom leta zábava, kúpaliská, festivaly, slnenie, či adrenalínové športy. Niet sa čomu čudovať, veď sú to činnosti, na ktoré sa tešíme celý rok. Uvedomujeme si však dostatočne, aké nám hrozia riziká spojené s týmto trávením voľného času? Napriek tomu, že netreba podceňovať žiadnu časť nášho tela, najväčšiu pozornosť počas letných horúčav by sme mali venovať nášmu srdcu. To totiž môže zradiť aj toho najlepšieho športovca, či milovníka slnka.

Pre mnohých z nás je synonymom leta zábava, kúpaliská, festivaly, slnenie, či adrenalínové športy. Niet sa čomu čudovať, veď sú to činnosti, na ktoré sa tešíme celý rok. Uvedomujeme si však dostatočne, aké nám hrozia riziká spojené s týmto trávením voľného času? Napriek tomu, že netreba podceňovať žiadnu časť nášho tela, najväčšiu pozornosť počas letných horúčav by sme mali venovať nášmu srdcu. To totiž môže zradiť aj toho najlepšieho športovca, či milovníka slnka.

 

Jasné pravidlá

Spravodajstvo je počas leta preplnené informáciami o úrovni vody na kúpaliskách, teplotných rekordoch, či tipoch na rôzne výlety, kde si slnečné lúče môžete najlepšie vychutnať. Žiaľ, často krát nechýbajú ani informácie o kolabujúcich ľuďoch počas horúčav, ktoré v tých lepších prípadoch nekončia tragicky. Predísť im pritom nie je tak náročné. „Pravidlá sú už niekoľko rokov jasne stanovené. Treba veľa piť, jesť zeleninu a vyhýbať sa priamemu slnku. Nevhodný je alkohol a sladené nápoje. Málokto to vie, ale v lete je dobré viac soliť, pretože sa veľa potíme a soľ potrebujeme,“ vyjadrila sa k danej téme kardiologička Katarína Dulková, podľa ktorej je častým problémom aj nevhodne zvolený čas slnenia sa. „Môj súkromný názor je, že v týchto teplách to nie je vhodné nikdy. Určite však netreba ísť na slnko po desiatej hodine a skôr ako po pätnástej. Treba však rozlišovať slnečné žiarenie od tepla. Nebezpečnejšie je v konečnom dôsledku teplo. Darmo sedíme v chládku, keď je v ňom štyridsať stupňov,“ dodala.

 

Dbajte na prevenciu

Napriek závažnosti situácie si odborníci uvedomujú, že chcieť od mladých ľudí milujúcich zábavu, aby sedeli počas leta niekde doma v chládku je takmer nemožné. Obzvlášť, keď je sezóna hudobných festivalov, ktoré sa v našej krajine tešia veľkej obľube. Varovným signálom by však mohli byť štatistiky záchranárov. Na nedávno skončenom festivale Pohoda ošetrili zdravotníci len za prvé dva dni 593 ľudí a ďalším 380 ani nevypisovali zdravotnú správu. Podľa slov záchranárov prevažovali práve ťažkosti spôsobené priamym účinkom slnečného žiarenia na ľudský organizmus, dehydratácia a nadmerné požívanie alkoholu. Teda tá najnevhodnejšia kombinácia, ktorá sa len so šťastím ani v jednom prípade neskončila tragicky. Aj to sa však bežne stáva. „Ohrozený je v tomto prípade každý, pochopiteľne väčšie riziko majú ľudia s vrodenou srdcovou vadou. Tie závažnejšie sa však dajú s deväťdesiatdeväť percentnou istotou odhaliť pri preventívnej prehliadke,“ hovorí MUDr. Dulková, ktorá odporúča prevenciu aj vo forme všade dostupných výživových doplnkov z olív, ktoré pomáhajú predchádzať ochoreniam srdca. Pri dodržiavaní týchto pravidiel si tak môžete leto vychutnať bez strachu o svoje zdravie.

 ©2016 Fornet. Všetky práva vyhradené.