Škola volá a naše ratolesti s taškou na chrbte mieria naspäť do svojich lavíc. Nezabudnite ich do školy vyzbrojiť bozkom a hlavne fľašou vody. Deti sú totiž dehydratáciou ohrozené viac ako dospelí a nedostatok tekutín môže napríklad znížiť ich schopnosť sústrediť sa.
Detský organizmus obsahuje vyšší podiel vody a nemá ešte úplne vyvinuté všetky regulačné mechanizmy, optimálny príjem tekutín je preň preto o to dôležitejší. Školáci do 10 rokov by mali denne prijať asi 1,5 až 2 litre, staršie deti 2 až 3 litre tekutín. V horúcich dňoch a pri fyzickej aktivite, napríklad po telocviku, treba prísun tekutín primerane zvýšiť.
Sledujte, či vaše dieťa neprichádza z vyučovania unavené alebo podráždené. Prípadne, ak vás triedna upozorní, že mu to v poslednej dobe akosi „nemyslí“, nemusíte hneď vyhlásiť rodičovskú pohotovosť. Skúste si najprv posvietiť na jeho pitný režim - malátnosť a zhoršené sústredenie sú totiž typickými symptómami dehydratácie. Mozog obsahuje 85% vody a jeho bunky tejto tekutiny oproti iným spotrebujú až dvojnásobok. Dostatočný príjem čistej vody tak doslova zlepšuje výkonnosť mozgu, podporuje sústredenosť a povzbudzuje pamäť. Už tušíte, ako vášmu žiačikovi pomôcť vylepšiť známky?
V škole na svojho potomka síce priamo dohliadať nemôžete, no o jeho pitný režim sa môžete starať vytvorením správnych návykov a dbaním na to, aby mal tekutiny vždy po ruke. Pribaľte mu každý deň k desiate minimálne pollitrovú fľašu tekutín na doobedie a po príchode domov skontrolujte, či ju aj celú vypil. „Nezabúdajte, že deti sa učia hlavne pozorovaním a napodobňovaním. Ak teda doma uvidí dodržiavať pitný režim vás, skôr si tento návyk osvojí aj samo,“ hovorí Mgr. Katarína Stergar, detská psychologička a dvojnásobná matka. Zároveň zdôrazňuje, že deti pijú najmä vtedy, keď im nápoj chutí, alebo ho z nejakého dôvodu považujú za dostatočne atraktívny.
Tento fakt nanešťastie zvýhodňuje najmä rôzne koly, ľadové čaje a iné presladené nápoje plné farbív a konzervantov. Tie však do zdravého pitného režimu nepatria a pri dlhodobej konzumácii môžu viesť nielen k prekysľovaniu organizmu, ale až k detskej obezite. Skúste preto pomocou malých trikov svoje dieťa motivovať, aby pilo to, čo je preňho najprospešnejšie – čistú, slabo mineralizovanú pramenitú vodu bez bubliniek.
„Pri deťoch sa rozhodne kreativite medze nekladú. 21. storočie vám ponúka rozmanité možnosti, ako ich zaujať aj v oblasti výživy a pitného režimu,“ hovorí Mgr. Stergar. Skúste vodu osviežiť šťavou z citróna či rozriediť v pomere 1:1 stopercentným džúsom. Ak nestíhate, siahnite po obľúbenej pramenitej vode Lucka. Nájdete ju nielen v dojčenskom variante, ale aj vo verzii pre dospelých, či ako šikovnú „nonstopku“ so športovým uzáverom vhodnú na cesty, šport aj do školy. Lucka ponúka aj variácie zo segmentu Near water drinks, teda ľahko ochutené pramenité vody v obľúbených príchutiach. Navyše sú bez bez umelých farbív a s prírodnou fruktózou namiesto klasického cukru.
Časť z denného príjmu tekutín človek získava aj z potravy. Motivujte preto svoje deti, aby na školskom obede nevynechávali polievku a do desiaty im nezabudnite pribaliť šťavnaté ovocie a zeleninu. V teplejších mesiacoch to môže byť vodový melón nakrájaný do krabičky, v zime zasa klasické jabĺčko.