Veda pokročila aj v prípade psoriázy.
Autor(ka) : Jana Osuska
Dátum a čas : 29.1.2001 02:00
Kategória : Koktail
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...

Existujú dlhodobé spory o tom, či je psoriáza ochorenie, ktoré môže vyvolať silný šok, či je dedičná a či ju nespôsobujú pomaly pôsobiace vírusy. Nech už je pravdou čokoľvek, choroba je to nepríjemná najmä pre jej vonkajšie neestetické prejavy a doterajšie slabé výsledky overených liečebných metód.

Podľa britského časopisu New Scientist na svete je už očkovacia látka proti tomuto nenákazlivému ochoreniu, ktoré sa ľudovo nazýva lupienka. Pri prvých klinických pokusoch lupienka úplne zmizla u štvrtiny pacientov. U ďalšej polovice pacientov nastalo výrazné zlepšenie. Vakcína bola účinná 18 mesiacov. Ďalšie pokusy sa v súčasnosti robia v USA.

Lupienku vraj spôsobuje nesprávne fungovanie imunitného systému, ktoré vedie k urýchlenému rastu kožných buniek. Charakteristickým znakom lupienky sú obyčajne súmerne rozložené ohniská hnedočervenej farby, ktoré s výnimkou úzkeho okrajového lemu pokrývajú striebristé šupinky. Ložiská sú zvyčajne okrúhle. V ťažkých prípadoch sa môže lupienka rozšíriť po celom tele. Najlepšie výsledky jej liečenia sa dosahovali kúpaním v Mŕtvom mori.

Doterajší výskum sa zameriaval na vypátranie choroboplodných bielkovín. Tím vedcov pod vedením Jamesa Watsona si za cieľ stanovil zmenu odpovede imunitného systému: "Vakcína naprogramuje imunitný systém nanovo a vyradí tie bunky, ktoré poškodzujú pokožku."
Očkovacia látka proti lupienke obsahuje derivát baktérie Mycobacterium vaccae, ktorá mala byť pôvodne nasadená na liečenie lepry. Pri pokusoch v Indii sa však u jedného pacienta s leprou podarilo v skutočnosti vyliečiť lupienku. Pokusy na zvieratách ukázali, že iné formy vakcíny proti lupienke pomáhajú pri ďalších autoimúnnych chorobách ako sú cukrovka alebo ochorenia kardiovaskulárneho aparátu.


©2016 Fornet. Všetky práva vyhradené.