Odkiaľ máme toaletné potreby?
Autor(ka) : Mária Novická
Dátum a čas : 5.11.2001 02:00
Kategória : Koktail
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...

Možno ani neviete, že najstaršia písomná zmienka týkajúca sa kúpeľa má už tritisíc rokov. Je ňou opis očisty tela v kúpeľoch starovekého Grécka. Gréci používali na udržiavanie osobnej hygieny vývary z rastlín, po starostlivom umytí si telo vyutierali kúskami plátna a ošetrili olejčekmi. Dnes táto procedúra vyzerá celkom inak.

MYDLO
Za vynálezcov mydla sú považovaní starovekí Feničania. V Európe sa mydlo objavilo v 17. storočí a na jeho výrobu boli používané rastlinné vývary, ktoré vylučovali penu a do nich sa pridával živočíšny tuk. Takto vyrobené mydlo bolo suché a obchodníci ho predávali v tvare hrudiek. Až vynález Francúza Michela E. Chevreula (1788 – 1889) objaviteľa chemického zloženia tukov, umožnil masovú výrobu mydla – už v podobe kociek. Je veľmi zaujímavé, že Chevreul sa celých 101 rokov svojho života umýval výlučne vodou. Bol totiž presvedčený, že mydlo ničí pokožku.

RUČNÍK – dnes uterák
Rovnako by sa mohol nazývať nožníkom alebo tvárnikom, pretože v minulosti slúžil každý kúsok ručníka na utieranie inej časti tela. Tvár sa nikdy neutierala tým istým koncom ako nohy alebo chrbát. V Európe 17. storočia boli najrozšírenejšie plátené ručníky, pričom najmajetnejší ľudia vlastnili údajne také jemné uteráky, že by sa dali prevliecť cez dámsku obrúčku. Ich cena však bola horibilná a preto počet uterákov nevypovedal ani tak o láske ich majiteľa k hygiene, ako o jeho zámožnosti. Priam ideálna látka na výrobu uterákov – froté – sa objavila vo Francúzsku na začiatku nášho storočia.

ZUBNÁ KEFKA
Naši praprapredkovia používali na čistenie zubov rybie kosti alebo celkom obyčajné drievko. Až v roku 1780 prišiel Londýnčan William Eddis na myšlienku priviazať na koniec drevenej paličky kúsok bravčovej kože so štetinami. Eddisov vynález bol postupne zdokonaľovaný – hlboké dierky na jednom konci paličky sa vypĺňali glejom a doňho sa nasadzovali štetiny. Móda umývať si zuby takýmto nástrojom sa rýchlo rozšírila. Najneskôr sa údajne dostala do Južnej Ameriky, ale v Európe bola založená prvá továreň na výrobu zubných kefiek v roku 1884.

HREBEŇ
Je až neuveriteľné, že hrebeň má viac ako 4000 rokov. Naši predkovia používali hrebene z rybích kostí, neskôr z rohoviny, plochých zvieracích kostí alebo z dreva. V 16. storočí sa ľudia česali olovenými hrebeňmi, ktoré mali zmierňovať bolesti hlavy, ale veľmi znečisťovali vlasy. Až v 20. storočí svet ,,zaplavili“ ľahké, lacné a farebné hrebene z umelej hmoty.


©2016 Fornet. Všetky práva vyhradené.