Pomôžme deťom z Ugandy bezpečne sa napiť
Autor(ka) : Petet
Dátum a čas : 11.5.2013 00:00
Kategória : Koktail
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...

Tretí májový týždeň od 13. do 19. mája 2013 bude už po deviaty raz patriť celoslovenskej zbierke Týždeň modrého gombíka, ktorú organizuje UNICEF Slovensko. Výťažok z nej tentokrát poputuje deťom z dvoch regiónov africkej Ugandy. Slováci majú šancu pomôcť deťom zabezpečiť lepší prístup k bezpečnej pitnej vode a naučiť ich základom hygieny. Tento špeciálny slovenský projekt pre Ugandu je možné podporiť dobrovoľným príspevkom do očíslovanej pokladničky UNICEF v uliciach alebo zaslaním prázdnej SMS v hodnote 2 eurá na číslo 844.

Tretí májový týždeň od 13. do 19. mája 2013 bude už po deviaty raz patriť celoslovenskej zbierke Týždeň modrého gombíka, ktorú organizuje UNICEF Slovensko.  Výťažok z nej tentokrát poputuje deťom z dvoch regiónov africkej Ugandy. Slováci majú šancu pomôcť deťom zabezpečiť lepší prístup k bezpečnej pitnej vode a naučiť ich základom hygieny. Tento špeciálny slovenský projekt pre Ugandu je možné podporiť  dobrovoľným príspevkom do očíslovanej pokladničky UNICEF v uliciach alebo zaslaním prázdnej SMS v hodnote 2 eurá na číslo 844.

 

Cieľom deviateho ročníka už tradične najväčšej celoslovenskej zbierky zameranej na pomoc deťom v rozvojových krajinách sveta je prispieť k zníženiu úmrtnosti detí v africkej Ugande. Vysoká detská úmrtnosť v tejto krajine je smutným dôsledkom chorôb, ktoré vznikajú tým, že deti pijú znečistenú vodu a nedodržiavajú základnú hygienu kvôli nedostatku sanitačných zariadení.

 

Ako žijú deti v Ugande?

 

Voda predstavuje pre mnoho detí žijúcich v Ugande z rôznych dôvodov smrteľné riziko. Viac ako 15% všetkých detských chorôb a 12% detských úmrtí spôsobuje závadná pitná voda a slabá sanitácia. Hnačkové ochorenia sú druhým najväčším zabijakom detí v Ugande. Štatistky z Ugandy hovoria aj nasledovné:

 

·           Iba 33% škôl poskytuje svojim žiakom čistú a bezpečnú pitnú vodu.  

·           Až 73% domácností na vidieku Ugandy nevlastní zariadenie na umývanie rúk. To znamená, že nepoužívajú mydlo a pritom jeho používanie redukuje výskyt hnačiek až o 44% a výskyt cholery a dyzentérie až o 50%.

·           To isté platí aj o školách. Iba 27% škôl má zariadenia na umývanie rúk.

·           V priemere až 60 žiakov sa na škole delí o jednu latrínu.

 

„Každé slovenské dieťa má prakticky kdekoľvek a kedykoľvek prístup k pitnej vode a po použití toaliet má možnosť umyť si ruky. V mnohých domácnostiach a školách Ugandy však chýbajú vodovodné prípojky, studne, toalety alebo latríny, a tak sú deti nútené piť vodu z riek a jazier a namiesto chodenia na toaletu vykonávajú svoju potrebu kdekoľvek v prírode. Každý deň je tak zdravie detí týmito základnými činnosťami vážne ohrozované,“ hovorí Miroslav Kaňa, výkonný riaditeľ UNICEF Slovensko.



©2016 Fornet. Všetky práva vyhradené.