Juraj Jakubisko: Živé striebro
Autor(ka) : Monika
Dátum a čas : 22.6.2013 00:00
Kategória : Knihy
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...

Režisér Juraj Jakubisko nadelil darček pri príležitosti svojich 75. narodenín, ktoré oslávil 30. apríla, všetkým svojim priaznivcom: v nakladateľstve XYZ vychádza 27. mája jeho autobiografia Živé striebro, v ktorej zachytil prvých tridsaťtri rokov svojho života. Autogramiáda a beseda s Jurajom Jakubiskom sa uskutoční 26. júna o 17:00 v kníhkupectve Panta Rhei na Poštovej ulici v Bratislave.

Režisér Juraj Jakubisko nadelil darček pri príležitosti svojich 75. narodenín, ktoré oslávil 30. apríla, všetkým svojim priaznivcom: v nakladateľstve XYZ vychádza 27. mája jeho autobiografia Živé striebro, v ktorej zachytil prvých tridsaťtri rokov svojho života. Autogramiáda a beseda s Jurajom Jakubiskom sa uskutoční 26. júna o 17:00 v kníhkupectve Panta Rhei na Poštovej ulici v Bratislave.

 

Živé striebro – tým bol pre matku neposedný, temperamentný a zvedavý Juraj. A práve tak nazval Juraj Jakubisko, režisér, scenárista, kameraman a výtvarník, prvý diel spomienok od narodenia do 33 rokov svojho života. Zápis obrazov a udalostí, ktoré si dobre uchovala pamäť jedného z popredných tvorcov československej i európskej kinematografie, je pôsobivým čítaním, v ktorom sa miesia spomienky s Jakubiskovým magickým realizmom, charakteristickým a neopakovateľným, ako ho poznáme z jeho jedinečných filmov. Rodný Kojšov, vojna, stredná umelecká škola v Bratislave, štúdium réžie na pražskej FAMU, kolegovia, lásky, život plaviaci sa na „novej vlne“…

V roku 1967 točí ako dvadsaťdeväťročný, po ocenených študentských krátkych filmoch a dokumentoch, prvý celovečerný film Kristove roky. Film zaznamená medzinárodný úspech, doma získa sedem, v zahraničí päť, a z festivalu v nemeckom Mannheime si odnesie hneď 3 prvé ceny. Štyri roky nato sa tvorca stretáva so svojimi vlastnými Kristovými rokmi. To už sú jeho filmy Zbehovia a pútnici (1968), Vtáčkovia, siroty a blázni (1969) i Dovidenia v pekle, priatelia (1970/1990) bezpečne uväznené v trezore. Láme sa doba – a tu prvá časť pamätí Juraja Jakubiska končí.

 

Juraj Jakubisko (30. 4. 1938 v Kojšove) – vo svete prezývaný „Fellini východu“, je slovenský filmový režisér, kameraman, výtvarník, spisovateľ. Jeho filmy sa vyznačujú osobitou poetikou, bizarnosťou i podivuhodnou hravosťou. Od roku 1993 žije s rodinou v Prahe. Natočil zatiaľ 15 celovečerných hraných filmov. Všetky boli prezentované na domácich a zahraničných festivaloch, kde získali viac než 100 ocenení. V roku 2003 prevzal Jakubisko Najvyššie štátne vyznamenanie Slovenskej republiky „Pribinov kríž“. V súčasnosti pripravuje nakrúcanie veľkofilmu Slovanská epopeja.©2016 Fornet. Všetky práva vyhradené.