Chcete malého génia?
Autor(ka) : Mária Novická
Dátum a čas : 23.2.2001 02:00
Kategória : Rodina
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...

Každý rodič chce, aby z jeho dieťaťa jedného dňa vyrástol mimoriadny, schopný a talentovaný človek. Väčšina rodičov sa spolieha na to, že ak budú šetriť a nájdu niekoho, kto im dostane dieťa na vhodnú vysokú školu, svoj cieľ jednoznačne dosiahnu. Psychológovia sa však zhodujú v názore, že pre utváranie osobnosti, citovej zrelosti a inteligencie človeka je omnoho dôležitejších prvých päť rokov života.

Vedci dokonca zašli až tak ďaleko, že odporúčajú matkám, aby venovali čas a pekné slová , už bábätku v brušku. Keď sa s ním práve nerozprávajú a nehladkajú ho, mali by mu púšťať vhodnú hudbu.
Máte smolu, ak ste už túto šancu prepásli. Keď sa už z perinky na vás, so slinou spustenou v kútiku úst, „nesmierne múdro“ pozerá váš malý zázrak, začína sa druhá fáza výchovy génia. Želáme ám veľa radosti pri experimentovaní, ak sa, ovšem, nespoliehate iba na gény.

Génius od 0 – 2 rokov

V každej príručke o deťoch nájdete údaje o tom, čo by malo vaše dieťa robiť v istom veku.
Trojmesačné dieťa sa vie prevracať z bruška na chrbát a naopak. Päťmesačné dieťa by malo sedieť. Šesťmesačné drží v ruke kocku. Ročné dieťa sa snaží rozprávať a chodiť…Nikdy to samozrejme nevychádza. Možno preto, že každé dieťa je jedinečné. Nasledujúce rady však majú stopercentnú záruku.

Hovor, hovor, zaujímaš ma...
Aj keď sa vám to môže zdať zvláštne, prvým krôčikom k úspechu je, rozprávať sa so svojím slniečkom. To znamená, že s pohľadom upretým na maličkú červenú tváričku, so skrúteným červíčkom úst, veľkým bruškom a hlavičkou a tenučkými končatinami ako pavúčik, by ste mali niekoľko razy za deň „ črtnúť reč“. Najlepšie vtedy, keď je dieťa hore. Hoci si myslím, že vedci o chvíľu vyskúmajú, že nás počuje aj keď spí. Vždy keď je dieťa hore, sa mu treba prihovárať. Zabudnite pritom na šušľavé zvuky a bľabotanie v duchu ťuťuli-muťuli. Hovorte príjemným melodickým tónom , rozprávajte mu čo práve robíte, o čom premýšľate , kam šiel tata a že dedkovi už tak nechutí ako za mlada...Je to súčasne jediný spôsob, ako si pohovoriť s niekým, kto vám neodporuje. Užite si ho! Dlho to nevydrží. Touto konverzáciou bez odpovedí strávite takmer rok vášho spoločného života. Ak ste sa snažili, je pre vás na konci prvého roku odmenou, že váš malý drobček má niekoľko slov v slovnej zásobe, kým jeho vrstovníci robia gu-gu-gu, rád sa s vami mazná a v noci dobre spí..

Od prvého roka môžete vaše dieťatko upgradeovať. Popri rozprávaní mu ukazujte veci a popisujte všetko, čo robíte. Ako v divadle jedného herca. Psychológovia tvrdia, že je to aj pre vás liečebný proces, lebo v tom čase vám už slušne lezie na nervy domácnosť, umývanie riadu, to že vám manžel nepomáha, že peňazí nie je nazvyš atď. Takto sa aspoň bábätko dozvie, ako by ste viedli rozumne štát, keby ste boli...ako by ste pomáhali manželke, keby ste boli, ako by ste nechceli deti, keby...Ukazovať parlament mu nemusíte, to by snáď ani neprežilo. Ukazujte mu všetko čoho sa dotýka a čo vidí a vždy to pomenujte. Ak vám vopchá prštek do úst, povedzte mu, že sú to ústa, že to mamu bolí, že ústa sú na papanie, ale aj na rozprávanie. Lewinskú nespomínajte. Keď ho obliekate, hovorte mu, ako sa menujú jednotlivé časti odevov, akej sú farby, z čoho sú. Napríklad: Teraz oblečieme Martinkovi žltý pulóvrik, žltučký ako slniečko, citrón, obilie...Pulóvrik vyrobili z bavlny, bavlna sa pestuje v Egypte. Egypt, to je krajina. Taká ako Slovensko. Bavlna, to sú rastlinky ako trávička a z nich sa potom v továrni vyrába látka, z ktorej máš pulóvrik. Pozri sa aký je mäkký... Kde ste ho kúpili a komu ho darujete až ich vyrastie. Keď ste s ním vonku snažte sa pomenovať čo najviac predmetov. Dôležité je, aby ho to, čo mu ukazujete a o čom hovoríte zaujalo. Ideálne sú vtáčiky, kvetinky, psíčkovia, mačičky, tety, deti… Mimoriadne obľúbené sú u detí autá. Je to skvelé preto, že dieťa sa takto naučí rozoznávať farby a čísla..

Pestujte všetky zručnosti
Musíte sa snažiť pomenovať všetky predmety, s ktorými prichádza dieťa do styku a neustále to opakovať. Kvôli rozvíjaniu reči, by ste mali deťom v tejto vekovej kategórii, čo najčastejšie expresívnym spôsobom čítať básničky. Stále v rovnakom rytme. Rytmus podporuje ich vnímanie. Myšičky čo varia kašičku, pštros s košeľami… To všetko pomáha dieťaťu rozvíjať reč. Nebojte sa jednotvárnosti. Deti milujú opakovanie a jednu knižku s básničkami im môžete čítať niekoľko mesiacov. Výborné je dieťaťu spievať.

Okrem rozvíjania reči je v tomto veku potrebné aj rozvíjanie ostatných zmyslov. K tomu potrebujete kocky, z ktorých sa stavajú veže. Škatuľky, do ktorých sa vkladajú rôzne veci rôznych tvarov, matriošky či poháriky, ktoré sa zasúvajú do seba. Už v tomto veku vie dieťa roztriediť tvary tak, že dá do jednej skupiny trojuholníky, do druhej štvorce, do ďalšej krúžky… Už v tomto veku môžete začať s dieťaťom počítať. Počítajte taniere, ktoré vyberáte z drezu, počítajte plyšové zvieratká v detskej izbe, počítajte schody, po ktorých dieťa vediete, stromy na vašej ulici, pršteky, očká, topánočky, kamienky…Mali by ste začať aj s rozvojom výtvarného nadania. Kreslite si s ním, modelujte si s ním z plastelíny… Nesmiete však čakať, že dieťa bude maľovať domy, stromy… Tvorivosť je dimenzia, ktorá pomáha pri rozvoji mozgu aj v prípade, že z vášho dieťaťa nebude práve Picasso. Ak dieťaťu púšťate televízor vyberte si kanál, s jazykom, ktorý by sa malo vaše dieťa neskôr učiť. Rytmus reči zanechá v mozgu vášho dieťaťa stopu a neskôr sa bude ľahšie tento jazyk učiť.

Nepodceňujte tieto roky a neľutujte čas, ktorý do nich investujete. Je dokázané, že sú jednoznačne najdôležitejšie pre rozvoj osobnosti vášho dieťatka. Sú to veľmi náročné roky. Spotrebujete kýble trpezlivosti a zničíte si hlasivky, ale je to investícia do budúcnosti. Nezanedbateľné je aj citové puto, ktoré sa v týchto dvoch rokoch vytvára medzi vami a vaším dieťaťom. Práve toto je kľúčový vek, nielen pre rozvoj intelektu, ale aj pre budúcu citovú zrelosť vášho dieťaťa. Aj keď vás možno bude okolie odrádzať od neustáleho telesného a duševného kontaktu s dieťaťom, aby ste ho nerozmaznali, nedajte sa. Dieťa potrebuje vašu prítomnosť, vaše slová a rytmus vášho srdca. Potrebuje istotu, že niekomu patrí, že niekto je tu pre neho. Len tak z neho raz bude múdry a vyrovnaný človek.. Úloha otca v tomto čase je síce úžasná, ale nie je bezpodmienečná. Jeho dominantná rola nastúpi až o pár rokov.


©2016 Fornet. Všetky práva vyhradené.