Orechy 2
Autor(ka) : Mária Novická
Dátum a čas : 28.7.2000 03:00
Kategória : Výživa
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...

Na svahoch amerických Ánd sa oddávna pestovala podzemnica olejná. Jej plody - arašidy, sa po objavení Ameriky rozšírili do Afriky aj Ázie, ujali sa dokonca aj v Európe. Spolu so zemiakmi a kukuricou patrili ešte na začiatku nášho storočia medzi najpestovanejšie druhy na americkom kontinente.

Na svahoch amerických Ánd sa oddávna pestovala podzemnica olejná. Jej plody - arašidy, sa po objavení Ameriky rozšírili do Afriky aj Ázie, ujali sa dokonca aj v Európe. Spolu so zemiakmi a kukuricou patrili ešte na začiatku nášho storočia medzi najpestovanejšie druhy na americkom kontinente.
Hoci sú obľúbenou pochúťkou aj u nás, nepripravujeme z nich toľko pokrmov ako z vlašských orechov. Možno je to dobré, pretože sú náchylné na plesne a patria však k najčastejším potravinovým alergénom. Lekári varujú, že už pri požití jedného, dvoch plesnivých orechov, môže nastať silná životu nebezpečná reakcia organizmu, preto by sme mali dávať pozor na ich skladovanie a nedávať ich jesť deťom do troch rokov, ktoré ešte nevedia rozoznať, či je orech plesnivý. Aj deti predškolského veku by mali jesť radšej orechy balené, ktoré bývajú kontrolované, aspoň čo sa týka plesní. Dávajte im orechy nepražené, napriek tomu, že pražené im asi budú chutiť lepšie. Všetky orechy sú významným zdrojom vitamínu E a tiamínu, ktorý sa pražením ničí.
O orechoch sa hovorí aj ako o potrave pre mozog. Mnohí odborníci poukazujú na podobnosť jadier vlašských orechov s ľudským mozgom a zdôrazňujú ich prínos pre vegetatívnu aj centrálnu nervovú sústavu. Liečivý účinok orechov na nervy spočíva vo vysokom obsahu horčíka, vápnika, fosforu, medi a zinku, rovnako ako vitamínov skupiny B. Pre nízky podiel sodíka sa odporúčajú ľuďom s chorobami obličiek. Sú tiež jedným z najbohatších rastlinných zdrojov vitamínu E, ktorý okrem iného spomaľuje proces starnutia buniek. Organizmu tiež poskytujú zinok, dôležitý pre činnosť imunitného systému, pre zdravé vlasy, pokožku a nechty. Vlašské orechy tvoria základ stravy dlhovekých Abcházcov, žijúcich na Kaukaze. Možno práve orechy sú tým zázračným prostriedkom na predĺženie života. Ak máte mlsný jazýček a nechce sa vám prežúvať, môžete si pripraviť orechové, mandľové mlieko. Postup je rovnaký ako pri príprave kokosového mlieka. Pre istotu ho zopakujeme. Do pohára s mliekom alebo vodou vložíte na pár hodín nastrúhané vlašské orechy alebo mandle, potom zmes prelisujeme v čistej gáze alebo plátenku. S lyžičkou medu chutí výborne a ak ho vypijete tesne pred spaním, prinesie vám krásne sny.

Nezabúdajte, že medzi orechy patria aj para orechy, kešu, mandle, lieskové orechy a pistácie.

Nevýhody:
Zle skladované orechy obsahujú mykotoxíny, v tropických krajinách môžu dokonca obsahovať plesnivé orechy aj aflatoxíny, ktoré spôsobujú rakovinu pečene. Pri konzumácii orechov buďte opatrní, hrozí zadusenie, dávajte najmä pozor na deti, ktoré by do piatich rokov mali jesť iba mleté orechy. Vyslovene nebezpečné sú nedozreté mandle, z ktorých hrozí otrava kyanovodíkom. Vo svete je veľmi rozšírená najmä alergia na arašidy. Býva to celoživotná záležitosť a treba pri nej byť opatrný aj pri konzumácii orechového pečiva, zmrzliny, čínskej kuchyne.


©2016 Fornet. Všetky práva vyhradené.