lady.sk
AKLINIK B 468X60

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
2 tém, a 18 reakcií.
Včera pribudlo:
1 tém, a 17 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Pondelok, 17. Január, , Dnes oslavuje Nataša
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Vaše oči a počítač

  Spracoval(a) : Jana Osuská
Dátum : 12.9.2003
späť
Späť

Poslať
 

S rastúcim významom modernej techniky sa menia požiadavky na kvalitu a presnosť videnia. Miesto veľkej telesnej námahy sa stále častejšie stretávame s psychickou záťažou a obrovským množstvom informácii, ktoré musíme vnímať. Tieto prijaté informácie stále častejšie spracovávame pomocou počítača a tým kladieme nesmierne nároky na naše oči. Zrak vtedy začína hrať veľmi dôležitú úlohu.

Nikto si nemusí robiť starosti, že by z moderných počítačov mohlo vzísť nejaké nebezpečenstvo alebo dokonca poškodenie nášho zraku. Napriek tomu práca pri monitore kladie na oči vysoké nároky. Denne musia naše oči zvládnuť rozdielne vzdialenosti medzi rukopisom, klávesnicou, monitorom a ešte sa musia prispôsobovať rôznemu stupňu jasu a kontrastu.
Dôležitou zložkou pracoviska je správne osvetlenie. Svetlá by mali vyť umiestnené tak, aby človeku nesvietili priamo do očí. Najčastejšou chybou, ktorá sa môže vyskytnúť je tvz. nepriame oslnenie. Ide o odrazy a zrkadlenie na povrchu obrazovky. Dokonca aj svetelné zdroje umiestnené na strope alebo postranné okná môžu vytvárať na obrazovke rušivé odlesky. Najvhodnejšie je osvetlenie s pozdĺžnym zavesením (neónové žiarovky). Aby sme dosiahli videnie, ktoré neunavuje oči, musíme zvoliť správnu vzdialenosť medzi okom a obrazovkou a optimálne nasmerovať jednotlivé prvky pracoviska najmenej 45- 60 cm od seba. Pri dlhodobej činnosti pri monitore je nutné urobiť si kratšiu prestávku, aby si oči oddýchli. Časový interval je vhodný v rozmedzí jednej až dvoch hodín. V tejto pauze vykonávajte takú prácu, ktorá Vaše oči nenamáha, napr. môžete vybaviť telefonáty. Počas práce je dobré občas zamieriť pohľadom do diaľky, doprajeme tak očiam príjemnejšie uvoľnenie.
Prieskum dokázal, že 30% ľudí pri počítači nenosí správne okuliare alebo ich nenosí vôbec. Ideálne okuliare by mali mať i antireflex, ktorý odstraňuje zostatkové odlesky a zlepšuje pohľad cez šošovku. Najvhodnejšie sú špeciálne šošovky na počítač, umožňujúce dobré videnie do blízka, na monitor i pohyb v miestnosti.

Vyšetrenie očí - kedy?
Doporučujú sa pravidelné vyšetrenia zraku, výkon očí sa môže behom niekoľkých rokov meniť. Preventívne vyšetrenie je vhodné minimálne raz za tri roky.


Diskusia k článku:

3 roky na preventivne vysetrenie je hlupy nazor, je potrebne kazdy rok.
Neregistrovaný - Oriona, 12.9.2003 21:32
je tam MINIMALNE a podla vlastnej skusenosti viem ze tiez nie je najlepsie davat si silnejsie dioptrie kazdy rok.
Neregistrovaný - lulu, 15.9.2003 22:58
Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!