lady.sk
AKLINIK B 468X60

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
2 tém, a 23 reakcií.
Včera pribudlo:
3 tém, a 27 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Piatok, 20. Máj, , Dnes oslavuje Bernard
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Pôsobenie vôní na emócie a psychiku človeka

  Spracoval(a) : PhDr. Daniela Mináčová
Dátum : 11.4.2012
späť
Späť

Poslať
 

Aromatické látky boli vysoko oceňované už v staroveku. Ich hodnota bola daná ich schopnosťou pôsobiť na psychiku, telesnú stránku, a svoje uplatnenie našli aj v kozmetickej či spoločenskej oblasti. K ovplyvneniu psychiky sa zväčša pálili aromatické látky živice alebo dreva, čím dochádzalo ku vdychovaniu vonného dymu.

 

K takto využívaným látkam patril napríklad staroegyptský parfum "kyphi" – kadidlo pripravené zo zmesi 16 látok. Bolo zapaľované pri západe slnka ako obeť bohu Ra. Čoskoro sa však kyphi stalo natoľko obľúbené, že sa používalo vo väčšine staroegyptských domácností a neskôr ho v tekutej podobe prebrali aj Gréci či Rimania. Kyphi bolo populárne ako pre svoju vôňu, tak aj vďaka tomu, že bolo používané ako liek. Plutarchos o kyphi napísal: "Jeho aromatické substancie ukolísavajú k spánku, tíšia úzkosť a spríjemňujú sny."

 

Aj Gréci s obľubou používali aromatické oleje pre ich upokojujúce a uspávajúce vlastnosti. Pôsobenie vonných látok tiež používali proti depresiám, ako afrodiziaká a tiež pre ich schopnosť navodzovať intelektuálnu sviežosť. Niektoré vône spôsobovali stav eufórie a napomáhali k náboženskému tranzu. Za týmto účelom sa pálil napríklad vavrín alebo kadidlo. Dalo by sa povedať, že vône boli tesne späté s každodenným dianím v živote človeka, kedy hrali výraznejšiu úlohu, než aká je im pripisovaná v dnešnom modernom svete.

 

Ako pôsobí vôňa na ľudský organizmus

V posledných rokoch však výskumní pracovníci potvrdzujú fakt, že vône skutočne silne pôsobia na ľudský organizmus. Ovplyvňujú náladu, evokujú emócie, pôsobia proti stresu a sú schopné spúšťať určité liečebné procesy v tele. Aby sme si vedeli predstaviť, aké je možné pôsobenie samotnej vône na človeka s takými ďalekosiahlymi účinkami, priblížme si aspoň v krátkosti, ako pracuje náš čuch.

 

Ak zacítime nejakú vôňu či pach, dochádza k jeho vnikaniu do nosového prieduchu. Najskôr je však každý pach podrobený kontrole. Túto úlohu plnia zakončenia vlákien trojklanného nervu, ktoré sa nachádzajú v celej ploche nozdier, a ktoré spúšťajú kýchanie, ak sme vystavení dráždivým chemickým látkam. Tieto nervy nám tiež umožňujú vnímať a tešiť sa z niektorých prenikavých vôní. Molekuly pachu potom ďalej stúpajú vo vznikajúcich víroch, keď sa vzduch točí okolo troch kostených slimákových výbežkov nazývaných nosové mušle. Prúd vzduchu je pri svojej ceste ohriaty a zvlhčený, nesie molekuly ku sliznici primárnej recepčnej oblasti. Tá je uložená v zúženej časti pri strope nosovej dutiny. Hoci je táto plocha miniatúrna (asi o veľkosti nechta na palci) je na nej uložených zhruba desať miliónov zmyslových nervových buniek, z ktorých každá je zakončená veľkým množstvom vlasových výbežkov nazývaných cílie (riasinky) a pokrytých tenkou vrstvou hlienu. Epitel je tak citlivý, že dokáže rozpoznať 1/460 000 miligramov určitých vôní pri jednom nadýchnutí. Je pozoruhodné, že ľudia dokážu rozlíšiť až 10 000 rôznych pachov. Bezprostredne sme však obklopení viac než 400 000 látkami, ktoré pachy vydávajú a ďalšie sú stále vyrábané. Akým spôsobom sa náš čuch orientuje v tejto spleti najrôznejších vôní? K vysvetleniu tohto tajomstva existuje viac ako 20 teórií.

 

Informácia o vnímaní pachu putuje ďalej do mozgu vďaka kódovaným elektrochemickým signálom, ktoré vysielajú čuchové neuróny. Sú jedinými primárnymi nervovými bunkami, ktoré sa vždy po niekoľkých týždňoch obnovia. Medzi nimi a vonkajším svetom neexistuje žiadna ochranná bariéra, čím sa odlišujú od nervových buniek oka alebo ucha. Čuchové nervy vychádzajú z mozgu a sú v priamom kontakte s okolitým svetom. Zjednodušene by sa dalo povedať, že nos je miesto, kde sa mozog stretáva s vonkajším prostredím.

 

Informácie o pachu sú distribuované priamo do limbického systému. Limbický systém je miesto, ktoré hrá kľúčovú úlohu pri spúšťaní emocionálnych reakcií ako je radosť, žiaľ, zúrivosť, miernosť, hnev, strach, ľútosť, náklonnosť, sexuálne cítenie atď. Limbický systém je tiež dôležitý pre uchovávanie spomienok. Tu je tiež vysvetlenie toho, ako môžu pachy stimulovať spomienky alebo emócie. Aká spomienka alebo emócia bude vyvolaná závisí na druhu pachu, takže jednotlivé silice budú vyvolávať rôzne reakcie.

 

Ako pôsobí vôňa na náladu človeka

Z toho, čo vieme o pôsobení vôní na človeka a tiež z historických skúseností je zrejmé, že práve inhalácia, teda vdychovanie vône, je vynikajúcou terapeutickou metódou. Je to tiež najstarší spôsob využívania aromatických látok, ako už bolo spomenuté v úvode. Čuch v našom živote plní varovnú funkciu, upozorňuje nás napríklad na pokazené jedlo či nebezpečný zápach, napríklad aj na dym. Druhá funkcia čuchu, ktorú moderný človek hojne využíva, je aspekt estetický a prostredníctvom vôní získať radosť a potešenie. Používame parfumy a vône, aby sme boli príjemní a príťažliví pre svoje okolie. Bielizeň ošetrujeme vonnými preparátmi, podľa vône si často vyberáme mydlá a čistiace prostriedky. Dnes je čuch z veľkej miery prostriedkom estetického vyjadrovania, stáva sa nadstavbou pre zvýšenie kvality života. Vyhľadávame a priťahujú nás príjemné pachy, ku ktorým máme príjemné asociácie. To využívajú výrobcovia, ktorí sú si vedomí ľudskou túžbou po príjemných vôňach a ktorí ponúkajú celú škálu parfumovaného tovaru s rozumom navrhnutými pachmi, ktoré ovplyvňujú naše emócie.

 

Ako už bolo povedané, vône výrazne ovplyvňujú naše emócie i to, ako sa celkovo cítime. V tomto smere bol vykonaný rad testov, ktoré túto domnienku dokázali. Ak je možné si ich navodiť prostredníctvom pocitu dobrej nálady, relaxácie či pocitu bezpečia, ponúka sa ich uplatnenie pri vytváraní domácej pohody.


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!