lady.sk
AKLINIK B 468X60

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
2 tém, a 23 reakcií.
Včera pribudlo:
3 tém, a 27 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Piatok, 20. Máj, , Dnes oslavuje Bernard
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Stručná história hračiek

  Spracoval(a) : Peter
Dátum : 21.9.2013
späť
Späť

Poslať
 

Odkiaľ sa zobrali hračky, nikto s určitosťou nevie. Dá sa ale predpokladať, že s prvými deťmi vznikli aj prvé predmety na hranie. Záznamy o hrách pochádzajú zo stredoveku. Grécke a rímske deti sa zvykli hrať s loptou, rapkáčikom a u dievčat patrili medzi obľúbené hračky hlinené bábiky či hračky na spôsob vĺčika.

 

Ťažšie to mali deti v puritánskych rodinách, kde rodičia zakazovali deťom hrať sa, keďže hra bola vnímaná ako oslava posvätených dní, v ktoré oni neverili. Napriek tomu rodičia v dobe Viktoriánskej povoľovali hru vo sväté dni iba s určitými hračkami, ktoré podporovali morálnosť či vieru. Preto niet divu, že motívy hračiek boli biblické a vyobrazovali život svätcov, ako napríklad hra s Noemovou archou.

 

Prvé hračky produkované na komerčnej báze sa začali vyrábať v 18. storočí, čím sa stali lacnejšími a dostupnejšími pre bežných ľudí. Bohatšie rodiny si mohli dovoliť nie len krajšie hračky, ale snažili sa kupovať aj konštrukčne náročnejšie a teda aj drahšie hračky. Už vtedy si bohatí a vzdelaní ľudia uvedomovali, že hračky ako napríklad plastické mapy, knihy, puzzles a stolové hry vplývali na mentálny rozvoj detí.

 

Niet pochýb, že okolité dianie bolo inšpirácio u pre výrobu miniatúr, ktoré znázorňovali samotný život. Dopyt po hračkách rástol, čo umožnilo vznik prvých hračkových manufaktúr ku koncu 19. storočia. Niektoré existujú dodnes. Medzi prvé hračky vyrábané dnes už hračkovými gi gantmi boli vojačikovia, farmy, zvieratá a zoo, kovboji a indiáni a hračky inšpirované priemyselnou revolúciou ako napríklad vláčiky na železnici. Jedna z doteraz existujúcich hračkárskych spoločností HORNBY začínala s výrobou mechanických hračiek od roku 1907 a v roku 1920 predstavila prvé komerčne predávané modelové vláčiky s hodinkovým motorčekom. Produkcia hračiek sa pozastavila počas obdobia vojen v 20. storočí. Neznamenalo to koniec hier, ale návrat k ručne vyrobeným hračkám, pleteným bábikám vyrobeným doma z dostupných materiálov.

 

 

Hračky a priemyselná revolúcia

Priemyselná revolúcia a celkový pokrok vo vývoji hračiek  motivoval výrobcov hračiek k vylepšeniam už existujúcich hračiek. Čím reálnejšie, pohyblivejšie, nápaditejšie, tým väčší záujem. Bábiky, ktoré nie len klipkajú očami, ale plačú a cikajú do plienky, či stavebnice umožňujúce deťom postaviť si svet tak, ako ho vidia oni a nie podľa predlohy sa stávajú hitom v 20. storočí.

Obdobie kinematografie, televízia a neskôr dostupnosť informačných technológií ovplyvnili trendy a spôsob predaja hračiek. Figúrky a hračky ako Vláčik Tomáš, Spiderman, Malá morská víla či Malý Pony sa stali žiadanými medzi deťmi vďaka televíznym programom a rozprávkam. Informačné technológie a internet zase prispeli k zmene spôsobu predaja hračiek. Nákup cez internet je dnes pohodlným spôsobom nakupovania pre celú rodinu.

 

O vláčikoch

Výborný príkladom kolobehu a opakovania sa hračiek sú modelové vláčiky. Prakticky od začiatku ich existencie sa vracajú v pravidelných vylepšených intervaloch na pulty nielen modelárskych predajní, ale aj hračkárstiev. Prvé modely parných lokomotív začínali vyrábať samotní zostavovatelia veľkých lokomotív. Týmto spôsobom si overovali funkčnosť nového stroja na oveľa menšom modely, ktorý ak fungoval v malej mierke, musel fungovať predsa aj v reálnej veľkosti. Tak sa malé "hračkárske parné stroje" stali predlohou pre vytvorenie prototypu cestnej parnej lokomotívy, ktorú už v roku 1801 zostrojil pán Trevithick. Prvé modely lokomotív pravdaže neboli vnímané ešte ako hračky. Konštruktéri ich vyrábali, aby vyvolali záujem o nový prostriedok dopravy. Plne funkčný model lokomotívy Philadelphia zostrojený americkým vynálezcom bol darovaný niekoľkým európskym panovníkom. Ponuky na výstavbu Philadelphie sa priam hrnuli z Francúzka a Rakúska. Postupne sa začali vyrábať lokomotívy a modely vlakov aj na iné ako reklamné účely. Boli považované za cenné spomienkové predmety, biznis darčeky, alebo drahé suveníry. 

Za kolísku železničného modelárstva je považované Anglicko, v ktorom už v polovici 19. storočia existovalo niekoľko spoločností na výrobu modelových vláčikov, ktoré sa vyrábali  ako plechové odliatky vyklopené z drevenej formy. Výroba bola ručná a preto časovo a finančne veľmi náročná. Posun z výroby jednotlivých kusov na sériovú výrobu nastal technickým pokrokom v inej oblasti ako bola parná železnica. Rozvoj v litografii s možnosťou tlačenia aj ostrých kontúr na plechové telo vláčika či nahradenie strihania plechu razbou posunuli vláčiky do nižšej cenovej kategórie. V tej dobe boli vláčiky poháňané parou a maximálne jazdili na rovnej koľaji. 

Od tej doby nastalo veľa zmien, zväčša spôsobené technickým vývojom. Dnes máme železnice poháňané digitálnym signálom, lokomotívy vydávajúce autentický zvuk a pohybujúce sa rovnako ako reálne vlaky. Najnovší výstrelok technickej pokrokovosti je možnosť ovládania vláčika na diaľku pomocou mobilnej aplikácie.

                   

 

Na trhu existujú rôzne typy vlakov, ktoré môžete zaradiť do rôznych geografických regiónov alebo časových období. Železničné modelárstvo sa posunulo aj v smere dotvárania krajiny okolo samotnej železnice. Už nestačí len vláčik na koľaji. Rozmanitosť a fantázia pri realizácii okolitého prostredia železnice ako sú hory, príroda, budovy, postavy, cesty s cestnou dopravou sú nevyčerpateľné. 

Prvé základné ovládačom ovládané vlakové súpravy sú vhodné už pre deti v rannom veku 3 rokov. Vláčiky sú vhodné hračky pre zlepšovanie koordinácie a jemnej motoriky nielen u detí.  Zostrojovaním si vlastného koľajiska či tvorba samotnej okolitej krajinky priaznivo prispieva k trénovaniu si sústredenia a záujmu o niečo konkrétne. 

 

O modelárskej predajni s kaviarňou „train & coffee”

Nápad založiť si železničné modelárstvo začínal skromne a tak trochu náhodou. Jeden z majiteľov modelárstva ako ho poznáme teraz mal “vážny” modelársky problém. Nevedel zohnať potrebné časti na, v jeho predstavách, dokonalú železnicu. Navyše modelárske predajne boli prevažne dostupné v čase keď bol v práci.  Tak vznikol nápad vytvoriť e-shop modelovej železnice s modelárskym tovarom www.modelovazeleznica.sk, ktorý nepodlieha otváracím hodinám. Začiatkom roku 2013 pribudla k niekoľko rokov úspešnému e-shopu aj modelárska kamenná predajňa s autentickou kaviarňou s “výhľadom” na historickú Trnavu. “Vytvoriť modelársku predajňu spolu s kaviarňou bol nápad, ktorý vznikol ako inak vo vlaku. Spolu so známou sme hľadali spôsob ako vytvoriť niečo viac ako iba obchod s modelmi a tak sme prišli na myšlienku modelársva a kaviarne v jednom.“ hovorí zakladateľ a jeden z majiteľov predajne. Atmosféru železničnej kaviarne dotvára netradičný spôsob podávania nápojov, ktoré Vám do Vášho kupé privezie elektrický vláčik. “Našim cieľom bolo a je vytvoriť predajňu, kde si môžu prísť modelári pozrieť aktuálne novinky, prelistovať si katalóg, či poradiť sa a vymeniť si svoje skúsenosti s inými modelármi. Tiež priestor, kam môžu prísť si len tak sadnúť aj  rodičia s deťmi a pozrieť sa na vláčiky.“  dodáva majiteľ.


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!