lady.sk
AKLINIK B 468X60

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
2 tém, a 23 reakcií.
Včera pribudlo:
3 tém, a 27 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Piatok, 20. Máj, , Dnes oslavuje Bernard
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Sme národ zamračených ľudí? 98 percent Slovákov si myslí, že by sme sa mali usmievať viac

  Spracoval(a) : Lenka
Dátum : 8.3.2014
späť
Späť

Poslať
 

Viac ako dve tretiny Slovákov si myslí, že sa mračíme viac ako ostatné národy. Slováci sú podľa prieskumu*, ktorý vo februári uskutočnila agentúra STEM/MARK, presvedčení, že menej ako my sa usmievajú už len Angličania, Nemci a Maďari. Za najveselšie národy pokladáme Talianov, Španielov a Francúzov. Zaujímavým faktom je, že až 62 % opýtaných si myslí, že Česi sa usmievajú viac ako Slováci, paradoxne podobné percento Čechov si zasa myslí, že Slováci sú usmievavejší ako Česi.  Výsledky prieskumu súčasne potvrdzujú, že dôležitosť úsmevu pre celkovú pohodu a radosť zo života  si všetci uvedomujeme  a    98 %  z nás si myslí, že by sme sa mali usmievať viac.

 

„Úsmev – jeho častosť a úprimnosť je prejavom osobnosti človeka a základom vytvárania medziľudských vzťahov. To, či sa usmievame alebo nie, spôsobuje viacero faktorov: naše postoje, spôsob myslenia, vzťahové väzby k iným ľuďom, úroveň sebavedomia a sebadôvery, spokojnosť so sebou samým. Pozitívne nastavení, usmievaví ľudia to majú v živote ľahšie. Ľahšie znášajú bolesť, posilňujú svoj imunitný systém, sú schopní nájsť si radosť  v práci i osobnom živote a všeobecne sú úspešnejší.  V medziľudskej interakcii platí: Čím širší a žiarivejší úsmev, tým vrúcnejší človek,“ uviedla psychologička PhDr. Daniela Mináčová.


Význam úsmevu pre svoj život deklaruje viac ako 90 % Slovákov, ale skutočnosť je celkom iná – dve tretiny z nás sa ani nesnažia aktívne premáhať zlú náladu a usmievať sa na ľudí okolo seba,  preto je asi na Slovensku toľko zamračených ľudí. Len 6 % respondentov sú skutočné  „slniečka“ a usmievajú sa za každých okolností.  Najhoršie je to počas bežných pracovných dní, keď sa len 2 % z nás stretávajú prevažne s usmiatymi ľuďmi. O niečo lepšie je to cez víkendy, keď veselých a usmiatych ľudí stretáva každý štvrtý Slovák.

 

Úsmev na tvári nám dokážu vyvolať blízki ľudia, predovšetkým deti, naši partneri, kolegovia v práci, dobrí priatelia a samozrejme aj ľudia, ktorí sa na nás usmievajú. Oveľa menej sa usmievame na cudzích ľudí, s ktorými sa stretávame náhodne – napríklad na predavačky sa usmieva len asi 8 % z nás a na ľudí na ulici ešte menej – len 4 %. Anekdoty, vtipy a vtipné situácie sú  na počudovanie dôvodom pre úsmev či smiech len pre 11 % respondentov a rovnako často sa usmievame, keď máme pohodu a dobrú náladu. Nezanedbateľný vplyv na úsmev a dobrú náladu majú aj príjemné spomienky, dobré správy, slnko, dobré počasie, hudba, ale aj úspech, dobrá finančná situácia a pozitívne myslenie.

 

„Často si silu úsmevu neuvedomujeme. Pôsobí pozitívne nielen na ostatných, ale rozjasňuje aj nás samých. Ženy, ktoré sa neusmievajú, sa všeobecne považujú za nešťastné, muži zase za príliš dominantných,“  hovorí D. Mináčová a dodáva: „Väčšina z nás aspoň z časti tuší, čo sa nám páči na ostatných. Sme citliví na  ich pohľad, pohyby a samozrejme úsmev. Ak sa na nás niekto usmeje, stáva sa pre nás atraktívnym a sympatickým  človekom. Automaticky mu priradíme kladné vlastnosti. Preto odporúčam čo najširší úsmev, aby sme  získali dobré hodnotenie od iných. Krásne to povedal Louis Schmidt: Úsmev je svetlo, ktoré pri pohľade do očí naznačí, že srdce je doma.“

 


Diskusia k článku:

len sprosti sa smeju
Neregistrovaný - znalec, 8.3.2014 10:32, naco(`na`)byvam.bol
Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!