lady.sk
AKLINIK B 468X60

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
1 tém, a 4 reakcií.
Včera pribudlo:
1 tém, a 4 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Štvrtok, 08. December, , Dnes oslavuje Marína
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Liptovu hrozí invázia lovcov pokladov

  Spracoval(a) : Peter
Dátum : 30.5.2014
späť
Späť

Poslať
 

Zlatá horúčka na Liptove stúpa. Dôvodom je odhalenie 7 pokladov, ktoré čakajú na svojich objaviteľov. Za ich získaním budú musieť prejsť cez hory, vodu a tajuplné jaskyne. Prvé indície odhalia už 11. júna 2014 pri príležitosti otvorenia sezóny a je viac ako isté, že región zaplavia tisícky malých aj veľkých hľadačov. Truhličky s pokladom budú môcť hľadať už od 14. júna.
 
Pre obyvateľov a návštevníkov Liptova majú cenu zlata. Nie všetky poklady však zákonite musia byť zlaté. Jedným z dôkazov je nesmierne bohatstvo, ktoré sa skrýva hlboko pod zemou. „Na Liptove sa nachádza najrozsiahlejší systém jaskýň na celom Slovensku. Len samotné Demänovské jaskyne majú viac ako 35 kilometrov a skrývajú poklady, ktoré vznikali tisícky rokov. Prísť do nášho regiónu a nenavštíviť niektorú z tunajších jaskýň by preto bola chyba,“ upozorňuje riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV.
 
Niet pochýb, že jednou z najkrajších a najzaujímavejších je Demänovská ľadová jaskyňa, ktorá je opradená množstvom legiend a ponúka príjemné schladenie aj počas horúcich letných dní. „Jaskyne a pukliny v skalách predstavovali od nepamäti pre človeka niečo záhadné a miestami až strašidelné. Naši predkovia verili na mýtické bytosti a podľa nich sa tu vraj kedysi dávno usadil šarkan, ktorý strážil bohatstvo v podzemí a napádal okolité stáda i obydlia. Keď mládenec Damian draka zničil ľsťou, v podzemí objavil bohatstvo v podobe nádhernej krasovej výzdoby jaskýň. Blízku dedinu nazvali na počesť hrdinu Demianová – Demänová,“ približuje jednu z legiend Ján Zuskin, riaditeľ Správy slovenských jaskýň. Drak bol porazený a tak objavovať staré podzemné poklady je dnes oveľa jednoduchšie.

 

 Nie menej atraktívna je aj Medvedia štôlňa v Žiarskej doline a Veľká Stanišovská jaskyňa v Jánskej doline. Jednou z jej zaujímavostí je fakt, že je v nej až sedemkrát sterilnejšie prostredie ako na operačnej sále v nemocnici. Narkózu si však musí každý priniesť sám. „Na tomto mieste sa písala história,“ upozorňuje skúsený speleológ Pavel Procházka a pokračuje. „Slúžila ako úkryt už pred vpádmi Tatárov. Oceľové hlavne pušiek a zvyšky poľných lôžok sú dôkazom, že počas druhej svetovej vojny sa tu skrývali partizáni a vojaci slovenskej armády. Nápisy na stenách zasa nasvedčujú, že jaskyňa slúžila ako útočisko pre ruskú inteligenciu počas občianskej vojny,“ dodáva.

 

Hľadači pokladov by určite nemali obísť ani Podzemie pod vežami v Liptovskom Jáne, ktoré ukrýva tajomstvo jednej mince. Na malej ploche jedného domčeka a čiastočne aj pod ním sa miestnym jaskyniarom podarilo vytvoriť príbeh, ktorý zaujme každého. „Uvedomili sme si, že to, čím sa môže Slovensko bez akýchkoľvek obáv chváliť doma i v zahraničí, je naša banícka história. Dom sme síce mali prenajatý na iný účel, no nebol problém preorientovať sa. Keďže žijeme v dobe príbehov, do hlavnej úlohy sme obsadili mincu a my sme len herci v tej vedľajšej,“ približuje hlavnú myšlienku projektu Peter Holúbek.

 

Liptov ukrýva pod zemou nielen prírodné, ale aj historické a kultúrne poklady opradené legendami a dych vyrážajúcimi príbehmi. Jaskyne sú súčasťou letného projektu 7 pokladov Liptova, ktorý štartuje už o dva týždne.

 


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!