lady.sk
AKLINIK B 468X60
  * 2021
  * 2020
  * 2019
  * 2018
  * 2017
  * 2016
  * 2015
  * 2014
  * 2013
  * 2012
  * 2011
  * 2010
  * 2009
  * 2008
  * 2007
  * 2006
  * 2005
  * 2004
  * 2003
  * 2002
  * 2001
       December
       November
       Október
       September
       August
       Júl
       Jún
       Máj
       Apríl
       Marec
       Február
       Január
  * 2000

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
3 tém, a 29 reakcií.
Včera pribudlo:
2 tém, a 25 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Utorok, 26. Október, , Dnes oslavuje Demeter
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Koniec schizofrénie?

  Spracoval(a) : Jana Osuska
Dátum : 26.1.2001
späť
Späť

Poslať
 

Schizofrénia, ľudovo rozdvojenie osobnosti, je ťažká duševná choroba, ktorej dôsledkom je psychické rozdvojenie osobnosti. Pacienti trpia poruchami emocionálnych funkcií, subjektívnym vnímaním reality a poruchami myšlienkových pochodov. Príčina choroby zostáva zatiaľ zahalená rúškom tajomstva, hoci často sa hovorí o nej ako o dedičnej. Schizofrénia sa diagnostikuje hlavne na základe analýzy správania pacienta. Podľa štatistických údajov postihuje schizofrénia približne jedno percento obyvateľstva. Popri rýchlom náraste duševných ochorení, ktorým sa vyznačoval najmä záver minulého storočia, uvádzajú niektoré svetové zdroje až 3 percentá obyvateľstva.

Relatívne jednoduchý krvný test na diagnostikovanie schizofrénie navrhli vedci z Weizmannovho inštitútu v Izraeli, vychádzajú pritom zo zistenia, že v prípade schizofrenických pacientov sa zvyšuje počet dopamínových receptorov v mozgu zabezpečujúcich ovládanie celého nervového systému. Táto skutočnosť sa dá zistiť pomocou analýzy krvi. Závery izraelských vedcov prinieslo najnovšie vydanie amerického odborného časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences.

Rešpektujúc skutočnosť, že za normálnych okolností možno v mozgu žijúceho človeka len ťažko zistiť zvýšené hodnoty dopamínu, sústredili sa izraelskí vedci na krv. Na tomto biologickom materiáli objavili súvislosť medzi dopamínovými receptormi, nájdenými na povrchu bielych krviniek a schizofréniou.

Presnejšie povedané, ide o molekuly látky s označením RNS, ktoré zodpovedajú za tvorbu dopamínových receptorov. Príslušné analýzy ukázali, že krv schizofrenikov obsahuje 3,6-krát viac molekúl RNS, ako krv zdravých ľudí. Tento rozdiel neovplyvní ani medikamentózna liečba schizofrenických pacientov.

Diskusia k článku:

Schizofrénia nie je rozdvojenie osobnosti. Toto tvrdenie je milny predpoklad. Je to uplný upadok osobnosti. Nabudúce doporučujem lepsie naštudavať problematiku. Vďaka
Neregistrovaný - z-, 29.5.2009 19:51
Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!