lady.sk
AKLINIK B 468X60
  * 2022
  * 2021
  * 2020
  * 2019
  * 2018
  * 2017
  * 2016
  * 2015
  * 2014
  * 2013
  * 2012
  * 2011
  * 2010
  * 2009
  * 2008
  * 2007
  * 2006
  * 2005
       December
       November
       Október
       September
       August
       Júl
       Jún
       Máj
       Apríl
       Marec
       Február
       Január
  * 2004
  * 2003
  * 2002
  * 2001
  * 2000

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
1 tém, a 37 reakcií.
Včera pribudlo:
1 tém, a 45 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Utorok, 24. Máj, , Dnes oslavuje Ela
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Tichý nepriateľ kostí

  Spracoval(a) : Patrícia Remišová
Dátum : 31.1.2005
späť
Späť

Poslať
 

Reč je o osteoporóze. Táto epidémia tretieho tisícročia sa rozšírila najmä v posledných desaťročiach, pričom postihuje najmä ženy v prechode a staré osoby. Pri osteoporóze pomaly „rednú“ kosti, čiže ubúda množstvo kostnej hmoty. Pokiaľ sa nelieči, môže dôsť ku komplikáciám – najmä pri zlomeninách. Tie pri osteoporóze postihujú najmä krčok stehennej kosti, zápästie a chrbticové stavce.

Najobávanejšou zo zlomenín je prvá spomínaná. V roku 1990 sa vyskytlo na svete cca 1,5 milióna zlomenín krčku stehennej kosti, v roku 2050 sa ich očakáva až 4,5 mil. Prudký nárast zaznamenali krajiny EU v rokoch 1995-1998: z 380 tisíc na 480 tisíc prípadov, čo je asi 25% vzostup. Na Slovensku roku 1974 zaregistrovali okolo 1 600 takýchto zlomenín. Toto číslo v roku 2000 vzrástlo až na 10 000. V posledných rokoch však, našťastie, nie je vzostup až taký prudký.
Prečo prípadov osteoporózy pribúda? Má to na svedomí starnutie populácie (stále viac osôb sa dožíva vyššieho veku) a tiež zmena životného štýlu: obmedzovanie pohybu, zle využívanie voľného času (pribudli počítače), zmena stravovacích návykov, fajčenie a pod. V našich školách dorastajú doslova zástupy osteoporotikov. Tí, čo presedia väčšinu svojej mladosti v škole, potom doma pred počítačom a pred televízorom, tvoria rizikovú skupinu. Keď k tomu pridáme nahrádzanie zdravej mliečnej stravy nízkohodnotnou, vysokokalorickou (hamburgery, kola...), niet sa čomu čudovať.
Niektoré ženy sa domnievajú, že hneď po vynechaní menštruácie v menopauze naberie u nich osteoporóza obrátky. Nemusí to tak byť. Osteoporóza sa považuje skôr za neskorý dôsledok menopauzy. Aby sa dosiahol určitý prah lámavosti kostí, je potrebných aj niekoľko rokov. Keďže osteoporóza sa „vkráda“ nebadane a vo svojich začiatkoch nebolí, často ju zaregistrujeme až vtedy, keď dôjde k zlomenine.
Okrem vyššieho veku a menopauzy sú k osteoporóze náchylní ľudia s nedostatkom pohybu alebo trpiaci podvýživou. Riziku sú vystavení aj ťažkí fajčiari či alkoholici, pacienti liečení steroidnými hormónmi či ľudia s poruchou trávenia
Ako tejto nepríjemnej chorobe predísť?
 Telesnou aktivitou
 Dostatočným príjmom vápnika a vitamínu D. Z mliečnych výrobkov sú najlepšie zakysané výrobky, živé jogurty a tvaroh.
 V pokročilých prípadoch liekmi zastavujúcimi ďalší úbytok tkaniva
 Vylúčte čo najviac kyselinotvorných potravín (mäso, údeniny, sladkosti, instantné výrobky, biele pečivo, káva, džúsy, kola…)
 Obmedzte konzumáciu mandlí, kešu orieškov, rebarbory a špenátu. Obsahujú vysoký obsah kyseliny šťavelovej, ktorá blokuje vstrebávanie vápnika.
 Konzumujte veľké množstvo zeleniny - listovej, plodovej aj koreňovej.
 Do svojho jedálnička zaraďte cesnak a cibuľu. Tieto potraviny obsahujú síru, ktorá je potrebná pre zdravé kosti.
 Vyhnite se nadmernej konzumácii alkoholu.
 Vyhýbajte sa stresu, ktorý pripravuje váš organizmus o skeletotvorné látky.
 Siahnite po prírodných produktoch – napríklad z rodiny homeopatík. Liek OSTÉOCYNÉSINE, voľne dostupný v lekárňach, je určený práve na poruchy spojené s odvápnením a na poruchy rastu. Slúži aj ako výborný podporný prostriedok pri hojení zlomenín a všeobecne pri rekonvalescencii. Na slovenský trh ho priniesli francúzske Laboratória Boiron. Viac informácií o ňom a o jeho účinkoch sa môžete dozvedieť na infolinke  02/5479 1308. 

 


Diskusia k článku:

Tak čo s tým urobíme? Dozvedel som sa, že jednou z príčin o. je odvápňovanie kostí.Ďalej, že vápnik je viazaný na kolagén v kostiach a v dôsledku nedostatku kolagénu vlastne nastáva proces odvápňovania (tiež). Ďalej, že sa na Slovensku objavil biovitálny=živý a transdermálny=pokožkou prechádzajúci kolagén, ktorého zložky prenikajú cez pokožku až do kostí a tam vytvárajú podmienky pre tvorbu vlastného kolagénu,na ktorý sa potom viaže Ca. Výsledkom je zastavenie osteoporózy! Čo vy na to? Sú to nezmysly? Ďakujem za odpoveď.
Neregistrovaný - MrCollagen, 9.8.2005 15:12, hariom(`na`)collagenpoint.com
Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!