lady.sk
AKLINIK B 468X60
  * 2022
  * 2021
  * 2020
  * 2019
  * 2018
  * 2017
  * 2016
  * 2015
  * 2014
  * 2013
  * 2012
  * 2011
  * 2010
  * 2009
  * 2008
  * 2007
  * 2006
  * 2005
  * 2004
  * 2003
  * 2002
       December
       November
       Október
       September
       August
       Júl
       Jún
       Máj
       Apríl
       Marec
       Február
       Január
  * 2001
  * 2000

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
1 tém, a 45 reakcií.
Včera pribudlo:
2 tém, a 26 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Pondelok, 23. Máj, , Dnes oslavuje Želmíra
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Skryté zlo

  Spracoval(a) : Martina Jeníková
Dátum : 15.2.2002
späť
Späť

Poslať
 

1.časť

Hluk. Možno si ani neuvedomujete aký je stresujúci a možno pri každom jeho prejave trpíte ako Jób. Ja patrím do druhej skupiny, prekrikovanie rádia v kaviarni, decibely na koncertoch, či susedove sledovanie hokeja ma denne privádza do zúfalstva a to nevravím o búchaní brány, jačaní autoalarmov, poplachových skúšok, pílení a vŕtaní v paneloch. A čo tak zubár? Hluk je jeden z najväčších problémov života v mestách, ktorý sa postupne „úspešne“ prediera aj na vidiek.

Najhoršie je, že sa s ním nedá len tak ľahko skoncovať. Je totiž ako duch. Nehmotný, neviditeľný, bez chute, vône a zápachu. Boj s ním zatiaľ nemá víťaza. Argumentom na vaše rozdrásané nervy totiž môže byť aj susedkin úsmev, že jej synček síce nie je Beethoven, ale každý začínal pri stupnici.

A zákon tiež nie je na vašej strane. Decibely, ktoré označuje za prijateľné sú na úrovni vánku a preto vám pokojne v každej reštaurácii, cukrárni, na križovatke čosi pridajú. Len sa skúste sťažovať. Veď dôsledky sa dostavia až o desiatky rokov. Keď už teraz chcete sedieť v tichu, vyzeráte prinajmenšom ako blbec, čo nejde s dobou. /Skúsila som mladého taxikára poprosiť, aby si trocha stíšil muziku v aute/. Nečudo, jeden americký vedec, ktorý sa zaoberal zvukmi mnoho rokov, našiel za posledných 10 rokov na určitom území 15 miest, na ktorých nebol aspoň pätnásť minút vkuse žiaden hluk. O päť rokov boli tieto tiché miesta už len tri. Väčšia časť svetovej populácie si miesto, kde nie je vôbec žiadny hluk ani nevie predstaviť. Japonci zistili, že zo všetkých sťažností na rôzne druhy znečisťovania mal hluk najviac „hlasov“! Ak si však myslíte, že hluk je problémom iba dnešnej hektickej doby, ste na veľkom omyle.

Kúsok histórie
 Už Július Caesar, vládca slávneho Ríma, zakázal kvôli zápcham a hluku v mestách pohyb kolesovej dopravy počas dňa. Veľmi mu to  nepomohlo, lebo Rimania sa potom sťažovali na nespavosť. Veď si len predstavte, že vám celú noc pod oknami rachocú drevené kolesá po kamennej dlažbe. Toto boli počiatky problémov s hlukom. Ďalšia etapa vývoja hluku pokračovala v 16. storočí, keď sa Londýn stal ozajstnou svetovou metropolou. Záznamy hovoria, že prvé, čo si musel návštevník Londýna nutne všimnúť bol hrmot a rachot vychádzajúci z tisícok dielní a krik trhových predavačov. Svoj najväčší rozmach však hluk zaznamenal až v 18. storočí, kedy sa začala technická revolúcia. To bolo obdobie, kedy sa následky hluku stali zjavnými a dokázateľnými. Robotníci v továrňach totiž začali trpieť poruchami sluchu, čo bol dovtedy len málo sa vyskytujúci jav. Zašlo to až tak ďaleko, že ľudia sa pred krikom susedov, hrou na klavíri, či štekotom psov skrývali na strechy svojich domov. Ako však neskôr zistili bolo to úplne márne. Na strechách počuli húkanie lodných sirén a pískanie parných lokomotív.
Ako dobre bolo žiť v tých časoch.
Súčasná realita
 Dnes hluk vyvoláva skoro všetko. Davy ľudí, električky, trolejbusy, autobusy, lietadlá, metro, stavby, rádiá, televízory , všade prítomné autá, kuchynské roboty, vysávače, chladničky, klimatizácia, záhradné mechanizmy. Prieskumy v Nemecku dokázali, že hluk v cestnej doprave vyrušuje až 64% ľudí. Väčšina krajín pripisuje stále väčší hluk našej motorizovanej spoločnosti. V podstate sa s tým nedá nič robiť, lebo ak ide auto pomaly, hluk robí motor, ak ide auto rýchlo, hluk robí trenie pneumatík o cestu. V Británii to je úplne inak. Tam bolo zaznamenaných najviac sťažností na hlučných susedov. Nepodarilo sa nám zistiť, či na Slovensku takýto prieskum vôbec bol urobený. To vám však nesmie zabrániť, byť susedom na úrovni.
Sused susedovi katom?
Nie! Buďme k sebe slušní. Potrebujete si k tomu osvojiť iba pár pravidiel ľudskosti. Ak idete robiť oslavu, prestavovať byt, maľovať, upozornite na to susedov vopred. Budú to znášať omnoho lepšie. Ak susedovi prekáža váš hlasno pustený televízor, namiesto nepriateľstva a nadávok, zájdite do „elektra“ a kúpte si slúchadlá. Ak to nedokážete, aspoň stíšte televízor po desiatej hodine. Sused vám na oplátku neotrávi psa, alebo nezvedie manželku. Určite vám nespôsobí veľké problémy postaviť hlučné spotrebiče na podložku alebo stolček. Hluk sa totiž podlahou šíri najlepšie. Pri falošnom poplachu v aute nehádžte na úbohé vozidlo taniere, svoje utrpenie tým iba predĺžite. Lepšia je vata do ucha. Ak si chcú vaše deti urobiť party, požičajte im kľúč od chaty alebo im dajte peniaze do discoklubu. Skúste v noci nevytrubovať na odchádzajúceho priateľa, nevykrikujte pod oknami a nevyhadzujte partnera z domu.
Keďže hluk úzko súvisí s uchom a so sluchom, mnohým ľuďom sa pod vplyvom neustáleho hluku tak zhoršil sluch, že si ani neuvedomujú ,ako obťažujú svoje okolie stále hlasnejšími prejavmi, preto sa nehanbite, upozorniť ich na hlučné správanie. Ak to neurobíte arogantne, vec sa za pár minút vyrieši.
               Pokračovanie nabudúce                           


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!