lady.sk
AKLINIK B 468X60
  * 2022
  * 2021
  * 2020
  * 2019
  * 2018
  * 2017
  * 2016
  * 2015
  * 2014
  * 2013
  * 2012
       December
       November
       Október
       September
       August
       Júl
       Jún
       Máj
       Apríl
       Marec
       Február
       Január
  * 2011
  * 2010
  * 2009
  * 2008
  * 2007
  * 2006
  * 2005
  * 2004
  * 2003
  * 2002
  * 2001
  * 2000

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
0 tém, a 3 reakcií.
Včera pribudlo:
0 tém, a 4 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Pondelok, 03. Október, , Dnes oslavuje Stela
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Aby sme mali v ústach perličky

  Spracoval(a) : Lenka
Dátum : 12.2.2012
späť
Späť

Poslať
 

Návštevu stomatológa neobľubuje asi nikto z nás. Mnohí majú zimomriavky už zo zvuku vŕtačky, keď ešte len sedia v čakárni. Napriek tomu by sme pravidelné preventívne prehliadky nemali zanedbávať. Nepríjemnostiam môžeme predísť predovšetkým správnou ústnou hygienou.

 

Dvojnásobne to platí pri deťoch, hoci majú ešte mliečne zúbky alebo iba niekoľko zubov. Už v rannom veku, kedy sa batoľatám začínajú prerezávať zúbky, obvykle to býva okolo štvrtého až šiesteho mesiaca veku, treba začať vytvárať pravidelný návyk na správnu ústnu hygienu. „Dvoj až trojročné detičky majú skutočne iba zopár zúbkov a ide o mliečny chrup. Nesmieme však starostlivosť oň zanedbať. Veď tie deti budú svoj chrup potrebovať ešte celý život,“ upozorňuje pediatrička MUDr. Katarína Šimovičová.

 

Aspoň 2x denne

Súčasťou správnej ústnej hygieny je v prvom rade čistenie chrupu aspoň dvakrát denne - ráno a večer pred spaním. Je skutočne náročné naučiť deti čistiť si zúbky kvalitne a pravidelne. Treba im ísť príkladom. Ideálne je, keď si deti aj rodičia umývajú zuby spolu a vytvoria tak istý rituál, ktorý sa pre dieťa môže stať zábavou alebo hrou. Podceňovať by sa nemal ani výber zubnej kefky. Kým v minulosti platilo čím tvrdšie štetiny, tým lepšie, dnes sa trend uberá iným spôsobom. V podstate je jedno pre akú kefku sa rozhodnete, pokiaľ bude k vašim ďasnám dostatočne šetrná. Pri citlivom detskom chrupe však treba voliť opatrnejšie. Ideálne sú mäkké a tvarovo aj rozmermi prispôsobené detským ústam. Existujú aj špeciálne zubné kefky pre deti a rovnako je to aj so zubnými pastami. Niektoré môžu deti dokonca prehltnúť alebo zjesť, a nič sa im nestane.

 

Aby ústa neboleli

S ústnou hygienou a čistením chrupu by sa malo u detí začať skutočne od okamihu ako sa začnú prerezávať zúbky. „Deti v tomto veku sú totiž mierne imunitne oslabené a môžu na ne jednoduchšie zaútočiť rôzne baktérie alebo vírusy,“ vysvetľuje MUDr. Katarína Šimovičová. Jedným z takýchto nepríjemných ochorení sú aj afty, ľudovo nazývané „slintavka“. Je to vírusové ochorenie, ktoré sa prenáša veľmi ľahko a môže vás alebo vaše dieťatko na týždeň až desať dní úplne vyradiť z normálu. „Spôsobuje ho vírus, ktorý poruší povrch sliznice dutiny ústnej, tieto miesta sa zapália a vzniknú malé biele vriedky,“ hovorí MUDr. Šimovičová a dodáva: „Je to veľmi bolestivé ochorenie. Tie deti bolí aj tvorba vlastných slín, aj tie ich v ústach štípu. Preto ich vypľúvajú alebo vypúšťajú z úst, práve preto sa ochorenie môže nazývať aj „slintavka“. Sú hladné, ale nechcú jesť, sú smädn,é ale nechcú piť, a sú veľmi mrzuté, pretože ústa ich štípu a bolia.“ Pri aftách skutočne dráždi a bolí každý dotyk s tekutinou či potravinou. Odporúča sa preto tekutá strava podávaná cez slamku alebo pri menších deťoch pomocou fľaše. Navyše, keďže je to vírusové ochorenie, nemožno deťom podať antibiotiká. A čím je dieťa menšie, tým horšie bolesť znáša. Podávať sa môžu niektoré protizápalové lieky, ktoré majú zároveň analgetický účinok. „Rodičom však odporúčam aj výplachy úst šalviovo-repíkovým odvarom, pokiaľ dieťa vôbec niečo také znesie. V opačnom prípade odporúčam rôzne lokálne roztoky, spreje alebo gély, napríklad Mundisal gél, ktorý má jednak antiseptické účinky, vďaka ktorým sa vredy v ústach rýchlejšie hoja, a tiež uľaví od bolesti,“ radí pediatrička.

 

Stačí iba kefka?

Predísť aftám či zápalom v ústach možno práve pravidelnou a kvalitnou ústnou hygienou. Zubná kefka by však nemala byť vašim jediným spoločníkom pri drhnutí chrupu dospelých či detí. Starať by ste sa mali aj o medzizubné priestory, kde sa potraviny ľahšie zachytia a pri rozklade tvoria živnú pôdu rôznym baktériám. Do kompletnej výbavy starostlivosti o ústa a chrup preto patria aj medzizubné kefky, dentálne nite a ústne vody. Keď sa s nimi dieťa učí zaobchádzať, môže sa stať, že si ďasno trochu poraní. V takom prípade sa nemusíte ľakať. Poranenia úst sú vo všeobecnosti u detí časté, a to nielen také, ktoré vznikajú pri čistení zubov. V čase kým sa deťom prerežú všetky zuby, teda do veku okolo dvoch až dva a pol roka, sa deti zároveň učia chodiť. „Často sa stáva, že spadnú s hračkou v ústach a tá im poraní pery, sliznicu v ústach a podobne. Tie úrazy sú dosť časté. Nebývajú vážne a v zásade sa nešijú, pretože dezinfekčná vlastnosť slín je významná a prekrvenie je intenzívne, takže ranky sa rýchlo hoja. Vždy je dobré použiť ešte nejaké lokálne anestetikum a antiseptikum, napríklad už spomínaný Mundisal gél, keďže ide o ranu, ktorú treba dezinfikovať,“ dodáva detská lekárka MUDr. Śimovičová.

 

Nezabudnite na návštevu zubára

Mäkká kefka, medzizubné kefky, dentálna niť, ústna voda a sem tam nejaké žuvačky bez cukru. To je krátky zoznam toho, čo ku kvalitnej ústnej hygiene rozhodne patrí. Čo je však možno ešte dôležitejšie, sú pravidelné návštevy stomatológa. Dospelí majú nárok na jednu preventívnu prehliadku u zubára ročne. Preventívna prehliadka zahŕňa vyšetrenie stavu chrupu, slizníc, mäkkých tkanív čeľustí a ústnej dutiny, kontrolu zubných náhrad, kontrolu zubnej hygieny, hygienických návykov, určenie indexov KPE a PBI. V prípade potreby stomatológ súčasne odstráni povlak, zubný kameň, ošetrí zubný kaz. Tehotné ženy majú nárok na prehliadku dvakrát počas tehotenstva, raz na jeho začiatku a druhýkrát na jeho konci. A deti do 18 rokov zas dva krát do roka. Preto hoci má váš malý anjel iba dva alebo tri zúbky, nepodceňujte návštevu stomatológa. Aj tu totiž platí, že vytvorenie si návyku je na nezaplatenie. Koniec koncov, prevencia je vždy lepšia ako liečba.

 


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!