lady.sk
AKLINIK B 468X60
  * 2022
  * 2021
  * 2020
  * 2019
  * 2018
  * 2017
  * 2016
  * 2015
  * 2014
  * 2013
  * 2012
  * 2011
  * 2010
  * 2009
  * 2008
  * 2007
  * 2006
  * 2005
  * 2004
  * 2003
  * 2002
  * 2001
       December
       November
       Október
       September
       August
       Júl
       Jún
       Máj
       Apríl
       Marec
       Február
       Január
  * 2000

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
1 tém, a 30 reakcií.
Včera pribudlo:
1 tém, a 45 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Utorok, 24. Máj, , Dnes oslavuje Ela
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Bedeker slušnej LADY

  Spracoval(a) : Kristína Farkašová
Dátum : 16.3.2001
späť
Späť

Poslať
 

Pri odchode na akúkoľvek recepciu je vhodné položiť si otázku, načo tam vlastne ideme. Napokon – od toho závisí, čo si oblečieme a ako sa budeme správať. Samotná pozvánka by samozrejme mala obsahovať všetky potrebné informácie týkajúce sa hodiny, oblečenia a štýlu recepcie – a na to slúžia formálne kódy na pozvánkach. Skratka R.S.V.P. označuje, že je nevyhnutné odpovedať, či pozvánku prijmeme. Znamená : Potvrďte svoju účasť. Odpovedať môžeme, listom, zatelefonovať alebo faxovať – čo sa nie vždy považuje za slušné.

Cieľom všetkých spoločenských stretnutí je prežiť príjemné chvíle. Preto sa na nich nepatrí hovoriť o práci, alebo iba nanajvýš informatívne. Takisto by sme nemali hovoriť o peniazoch, pretože chváliť sa bohatstvom, môže byť pre niekoho deprimujúce, podobne ako nariekanie nad nedostatkom peňazí, zahanbí niekoho, kto ich má priveľa. Nepatrí sa ani rozdávať vizitky, akoby to boli cukríky. Nie je to miesto na propagáciu vlastnej osoby a priznajme si – koľkokrát po príchode domov sami vyhadzujeme vizitky z kabelky celými priehrštiami? Nepatrí sa však ísť na také podujatie bez vizitky, pretože slušnosť káže vizitky si vymieňať. Je nanajvýš trápne, ak vám niekto podá z pekného puzdra vybratú vizitku a vy začnete zháňať pero, aby ste mu na kúsok papiera napísali svoje meno. Vizitka slúži na to, aby sme niekomu / s kým sa ešte hodláme stretnúť alebo koho sme práve spoznali/, dali svoje údaje. Na koktail by sme mali ísť s cieľom prežiť príjemné chvíle a zabaviť sa. Na to je potrebná istá dávka uvoľnenosti alebo ak chcete frivolnosti.

Čo je koktail?
Nikde nie je také dôležité vedieť sa baviť ako na koktaile. Koktail, to je takzvaný anglický ,,drink“ alebo ,,drink party“, čo by sme si nemali mýliť s francúzskym ,,vin d´honneur“ , čiže pohárikom vína pri nejakej oficiálnej príležitosti. Na koktailoch sa čoraz zriedkavejšie podávajú skutočné alkoholické koktaily, skôr tu môžete očakávať výber whisky, štiav a vín a čoraz častejšie vína alebo šampanského a k tomu miniatúrne chlebíčky, poprípade pagáčiky alebo iné slané pečivo.. Koktail sa koná pred večerom, nikdy nie pred 18. hodinou a trvá dve hodiny. Môže byť viac či menej formálny. Správnym oblečením pre dámy sú krátke šaty a pre mužov oblek a viazanka. Iba na súkromnom koktaile, organizovanom človekom, ktorý nedbá na formality, alebo na umeleckej vernisáži si môžete dopriať niečo uvoľnenejšie, ale vždy by ste mali vyzerať čisto a upravene. Tenisky a športové oblečenie sú aj na neformálnom koktaile vylúčené.

Na čo na koktail
Na koktail chodievame preto, aby sme spoznali čo najviac hostí, chvíľku sa porozprávali so známymi a zoznámili sa s novými ľuďmi. Rozhodne nie na to, aby sme diskutovali o náročných problémoch alebo robili prednášku na určitú tému. „Vševedko“ je možno uctievaný v práci, ale na recepcii sa stáva neznesiteľnou otravou. Žiaľ, takmer na každom spoločenskom stretnutí natrafíte na človeka otravného ako mucha tse-tse, ktorý do každého domŕza, mudruje na každú nadškrtnutú tému a vypytuje sa na veci, na ktoré sa pýtať nepatrí, lebo jednoducho nejestvuje dôvod, prečo na danom mieste o nich hovoriť. Ak s niekým nechcete hovoriť o konkrétnej veci, ale máte záujem niečo spolu vyriešiť, treba si dohovoriť stretnutie alebo telefonát v inom čase.

Skleróza
Ešte pred sto rokmi sa priemerný človek stretol v priebehu celého života s niekoľkými desiatkami ľudí, ktorí boli zväčša jeho pokrvnými príbuznými alebo bol s nimi spojený „ s rodnou dedinou“. V súčasnosti spoznávame tisícky ľudí v rôznych krajinách, pri najrôznejších príležitostiach. Preto musíme vychádzať z presvedčenia, že osoby, ktoré sme stretli, alebo videli zopárkrát na spoločenských stretnutiach, si nemusia pamätať, kto a čo vlastne sme. Na koktaile alebo inom podujatí, kde sa preplieta množstvo ľudí, je niekedy ťažké spomenúť si na meno človeka, ktorý k vám práve prichádza. Aby ste sa vyhli trápnej situácii, najlepšie je, predstaviť sa pri podávaní ruky, čo nikomu nezaškodí a môže vás vyslobodiť z nepríjemnej situácie.
Sú však ja ľudia, ktorí podávajúc ruku povedia: „Nepamätáš sa na mňa?“ Keď im človek slušne odpovie: „Ale samozrejme, poznáme sa“ , ten nevychovaný človek je schopný povedať čosi ako: No, tak ako sa volám?“ Takéto správanie je grobianstvom a tešte sa, že ste si ho nezapamätali. Ani za to nestál. Nemusí vám to však pokaziť náladu. Spoločenské prešľapy sú len zriedka také vážne, že by ste ich nemohli zmierniť humorom. Humor je úžasná zbraň. Dokáže spôsobiť aj to, že ani zrážka s blbcom sa nemusí skončiť tragicky. Zmysel pre humor vám umožní ľahko vybŕdnuť z každej ťažkej situácie a je obzvlášť dôležitý na menších zhromaždeniach, ako je napríklad večera, o ktorej si povieme nabudúce.

Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!