lady.sk
AKLINIK B 468X60
  * 2022
  * 2021
  * 2020
  * 2019
  * 2018
  * 2017
  * 2016
  * 2015
  * 2014
  * 2013
  * 2012
       December
       November
       Október
       September
       August
       Júl
       Jún
       Máj
       Apríl
       Marec
       Február
       Január
  * 2011
  * 2010
  * 2009
  * 2008
  * 2007
  * 2006
  * 2005
  * 2004
  * 2003
  * 2002
  * 2001
  * 2000

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
1 tém, a 9 reakcií.
Včera pribudlo:
1 tém, a 7 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Streda, 28. September, , Dnes oslavuje Václav
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Kde sa vzala angorská vlna?

  Spracoval(a) : Monika
Dátum : 22.3.2012
späť
Späť

Poslať
 

Príbeh angorskej vlny v Európe je priamo spätý s históriou jednej z najúspešnejších talianskych módnych značiek, ktorej impérium sa rozrastá dodnes. Angorská vlna sa na ´starom kontinente´ objavila vďaka neuveriteľne podnikavému duchu  mladej talianky Luisi Spagnoli.

Vtedy mladá podnikateľka v oblasti textilu a módy  hľadala cesty, ako v textilnom priemysle používať nové materiály. Približne v roku 1928 do Talianska priviezla špeciálnu sortu králikov, z ktorých srsť spracovaná na vlnu bola ľahšia a omnoho homogénnejšia ako ovčia a predstavila tak textilnému a módnemu priemyslu angorskú vlnu.

Luisa však bola revolucionárkou aj v inom zmysle slova.  V jej časoch nebolo zvykom zamestnávať ženy vo výrobe priemyselných odvetví. Ona, sama ako žena - podnikateľka, ktorá, čo sa týka používania materiálov v módnom priemysle  šla vlastnou cestou,  zamestnávala vo svojich fabrikách práve ženy. Ktovie, možno práve preto, že Talianky sú od prírody temperamentné, až búrlivé stvorenia (všetci poznáme výraz talianske manželstvoJ), jej to prešlo.

Jej spoločnosť,  ktorá od roku 1943 niesla názov Angora Spagnoli, sa napriek vojnovým rokom stala najväčším európskym producentom angorskej vlny z králikov. Napriek tomu, že počas 2.svetovej vojny bola fabrika zatvorená,  po skončení vojnových hrôz ju Luisin syn Mario Spagnoli znova postavil na nohy.

Odevná značka, ktorá dnes v rukách už 4.generácie Spanoliovcov, dnes okrem angorskej vlny používa pri výrobe svojich modelov aj iné top materiály ako čistá bavlna, ľahký denim a široké tuniky zdobené orientálnymi vzormi. Luisa Spagnoli zďaleka neostala v rámci hraníc Talianska. Prosperuje a predajne s jej módou, zameranú najmä na úspešnú ženu, ktorá ocení originalitu, kvalitu a precízne vypracovanie modelov, dnes nájdete v Anglicku, Rusku, na Malte, v Libanone ale i v Iráne, Kazachstane či Sýrií. Na Slovensku je exkluzívna predajňa značky Luisa Spagnoli od roku 2008 a momentálne ju vynovenú nájdete v bratislavskej Galleria Eurovea.


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!