lady.sk
AKLINIK B 468X60
  * 2022
  * 2021
  * 2020
  * 2019
  * 2018
  * 2017
  * 2016
  * 2015
  * 2014
  * 2013
  * 2012
  * 2011
  * 2010
  * 2009
  * 2008
  * 2007
  * 2006
  * 2005
  * 2004
  * 2003
  * 2002
  * 2001
       December
       November
       Október
       September
       August
       Júl
       Jún
       Máj
       Apríl
       Marec
       Február
       Január
  * 2000

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
1 tém, a 27 reakcií.
Včera pribudlo:
1 tém, a 37 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Streda, 25. Máj, , Dnes oslavuje Urban
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Genialita

  Spracoval(a) : Kristína Farkašová
Dátum : 7.4.2001
späť
Späť

Poslať
 

Mnoho vedcov spájalo genialitu s veľkosťou mozgu. Keby však inteligencia záležala len na veľkosti mozgu, tak najinteligentnejšími tvormi by boli slony. Pri pitve sa často zistí, že mozog génia viditeľne nevykazoval nijaké zvláštnosti. Géniovia majú rovnako malé, ako aj veľké hlavy. Ku géniom „veľkých rozmerov“ patrili napríklad Otto Bismarck či Oliver Cromwell. Ďalší géniovia, ako napríklad myslitelia Anatol France, Blaise Pascal alebo Immanuel Kant boli tzv. mikrocefali – ľudia s podpriemernými lebkami. Výskumy mozgov týchto ľudí absolútne vyvrátili súvislosť medzi veľkosťou mozgu a genialitou.

Ako domček z karát sa zrútila aj téza o dokonalej stavbe mozgov géniov. Jedna z ďalších teórií sa snažila dokázať dedičnosť geniality. Výnimočný talent mal vznikať kombináciou génov, odovzdávaných deťom z pokolenia na pokolenia. Na dokázanie tejto teórie použili jej zástancovia ako príklad rodiny Bachovcov, Darwinovcov alebo Straussovcov. Ani táto teória neobstála, lebo podrobnejší výskum ukázal, že dedenie nebolo po otcovi, ale po vzdialených príbuzných z iných kolien rodiny.

Mať talent nestačí
V súčasnosti má najviac zástancov teória, že genialita je hlavne výsledkom výchovy a sebazdokonaľovania. Talent je pri tom potrebný, ale určite nie rozhodujúci. Talent iba uľahčuje získavanie ďalších vedomostí a zručností, ale dá sa to zvládnuť aj bez neho, proste, tvrdou drinou. Každý človek sa rodí so základom určitých schopností. Napríklad dokonalý hudobný sluch je spojený so stavbou vnútorného ucha. Táto vlastnosť je podľa genetikov veľmi ojedinelá. Predpokladá sa, že ju mala len maličká hŕstka hudobných géniov, ako napríklad Bach a Schumann. Odborníci tvrdia, že je možné byť dokonalým hudobníkom aj bez absolútneho sluchu a rovnako je možné, mať ho a pritom ho nikdy nevyužiť.

Musia byť dokonalé vlastnosti odhalené už v detstve?
Výskumy nepotvrdili, že by géniovia boli aj nejakými nadpriemernými deťmi. Faktom však naďalej ostáva, že hudobné talenty boli zväčša odhalené už v rannom detstve (Haydn ako 4-ročný, Mendelssohn ako 6-ročný, Prokofiev ako 8 ročný, Schubert ako 11-ročný a Weber 12-ročný). Vo výtvarnom umení a literatúre sa tento talent prejavuje trochu neskôr. Približne v štrnástom roku života, ale aj tu sa nachádzajú výnimky. Rafael sa prejavil ako umelec už ako 8-ročný, van Dyck ako 10-ročný, Michalangelo ako 13-ročný, ale napríklad Durer až ako 16-ročný. Ešte omnoho neskôr, okolo dvadsiateho roku, sa prejavujú vedecké a básnické talenty.
V praxi však platí, že väčšina slávnych ľudí vynikla až po štyridsiatke. Nesmieme zabúdať ani na to, že okrem daru od boha, mali významné osobnosti aj veľkú chuť zdokonaľovať sa a veľký prídel šťastia. Ak máte všetky predpoklady, želám vám veľa šťastia na ceste za genialitou. V histórii ľudstva je ešte veľa nepopísaných strán.

Diskusia k článku:

talent je dedicny. pravda, ak sa nerozvija, moze nenavratne odist. drina ho ma sprevadzat, ale v skutocnosti je otazkou genetiky, ci clovek moze zuzitkovat tvrdu drinu alebo nie az natolko. poznam vela biflosov, ktori sa vedia naucit a vydriet, ale nepali im to. vrodene danosti su rozhodujuce. aj vtedy, ak v detsvte este neboli natolko registrovane, mozu sa prejavit az v dospelosti.tvrdou drinou rozhodne vsak nikto nevykompenzuje nedostatok nadania. musi mat na vec "bunky", ako sa zvyklo hovorievat. ps. detstvo nie je ranne, ale rane, v zmysle skore.
Neregistrovaný - ja, 18.3.2006 19:32
aha, a zabudli ste tam na mozarta, ktory sa ako 4rocny sam naucil prstoklad, a na liniu geniality v rodine Ludwiga Feuerbacha. ahojte!
Neregistrovaný - ja, 18.3.2006 19:34
Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!