lady.sk
AKLINIK B 468X60
  * 2022
  * 2021
  * 2020
  * 2019
  * 2018
  * 2017
  * 2016
  * 2015
  * 2014
  * 2013
  * 2012
  * 2011
  * 2010
  * 2009
  * 2008
  * 2007
  * 2006
  * 2005
  * 2004
  * 2003
  * 2002
       December
       November
       Október
       September
       August
       Júl
       Jún
       Máj
       Apríl
       Marec
       Február
       Január
  * 2001
  * 2000

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
0 tém, a 3 reakcií.
Včera pribudlo:
1 tém, a 3 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Nedeľa, 14. August, , Dnes oslavuje Mojmír
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Závislosť od nikotínu sa dedí

  Spracoval(a) : Natália Krížová
Dátum : 30.5.2002
späť
Späť

Poslať
 

Vedci z Pittsburghskej univerzity zistili, že deti žien, ktoré počas tehotenstva  fajčili, experimentujú s cigaretami päťkrát častejšie ako ich rovesníci, a to už od deviatich rokov!

 K tomuto záveru prišli po tom, ako sa zamerali na desaťročné deti žien, ktoré sa v deväťdesiatych rokoch - ako tehotné, zúčastnili istej štúdie. Detí bolo spolu 589 a šesť percent z nich už malo za sebou skúsenosti s cigaretou.  Pravdepodobnosť, že skúsia fajčiť, stúpala s tým, koľko cigariet vyfajčila matka počas tehotenstva. Náklonnosť dieťaťa  k fajčeniu ovplyvňuje vývoj jeho nervového systému už v priebehu tehotenstva matky. Najmä počas tretieho trimestra tehotenstva vznikajúci mozog veľmi citlivo reaguje na akékoľvek vonkajšie vplyvy.

Výsledky tohoto výskumu nie sú ojedinelé a nepriniesli až také prevratné poznanie. Už staršie štúdie ukázali, že deti tehotných fajčiarok sú ohrozené. Častejšie bývajú negativistické, impulzívne, agresívne a mávajú problémy s udržaním pozornosti. Tieto problémy môžu podľa odborníkov vznikať vplyvom pôsobenia nikotínu na mozog. Aj štúdie na zvieratách potvrdili, že ak je plod vystavený pôsobeniu nikotínu, vzniká v jeho mozgu viac nikotínových receptorov, čo môže znamenať, že dieťa má potom z konzumácie tejto látky intenzívnejší pôžitok a preto je náchylné dať si po prvej cigarete ďalšiu a ďalšiu. Pritom platí, že čím skôr mladý človek s fajčením začne, tým je pravdepodobnejšie, že si vypestuje závislosť od nikotínu.

Vedci chcú teraz počkať, kým sledované deti dorastú do kritického tínedžerského veku a potom si overia, či aj naďalej pretrváva vplyv matky -fajčiarky, alebo či deti láka k cigaretám niečo iné. Môže to byť totiž tak, že fajčenie je ich forma protestu, alebo, že im dáva pocit dospelosti a je – bohužiaľ – na Slovensku ešte stále ,,in“. Aj keď po ďalšom zdražovaní cigariet, tak aby sme sa vyrovnali európskym štandardom si mnohí nebudú môcť tento pôžitok dopriať.


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!