lady.sk
AKLINIK B 468X60
  * 2022
  * 2021
  * 2020
  * 2019
  * 2018
  * 2017
  * 2016
  * 2015
  * 2014
  * 2013
  * 2012
  * 2011
  * 2010
  * 2009
  * 2008
       December
       November
       Október
       September
       August
       Júl
       Jún
       Máj
       Apríl
       Marec
       Február
       Január
  * 2007
  * 2006
  * 2005
  * 2004
  * 2003
  * 2002
  * 2001
  * 2000

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
0 tém, a 0 reakcií.
Včera pribudlo:
0 tém, a 4 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Pondelok, 03. Október, , Dnes oslavuje Stela
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
História bielenia zubov – ako sa bielilo kedysi a ako sa bieli dnes

  Spracoval(a) : Jana Osuská
Dátum : 15.5.2008
späť
Späť

Poslať
 

Už Starí Rimania dbali o sfarbenie zubov. Aby zvýšili ich belosť, obrusovali ich popolom z ohnísk. Storočia používaná metóda tzv. abrazívne bielenie je dodnes používaná, ale podstatne zdokonalená. Namiesto popola sa dnes používa perlit, čo je jemný prášok vulkanického pôvodu, ktorý veľmi jemne zbavuje zuby nežiaduceho zafarbenia. Perlit je doplnený uhličitanom vápenatým, ktorý pomáha mineralizovať zubnú sklovinu. Dokonale biele zuby od prírody nemá takmer nikto, pretože farba zubov je odtieňom žltej. Celkové sfarbenie zubov navyše okrem vrodených dispozícií ovplyvňuje mnoho ďalších faktorov, ako je fajčenie, pitie kávy alebo čaju.  Zbaviť sa nežiaducej pigmentácie je dnes už jednoduché napríklad pomocou špeciálnych zubných kefiek a bieliacich zubných pást Signal White System alebo Signal White System Naturals s príchuťou mäty a citrónu. V minulosti tomu však nebolo.

Prvé zubné štetinové kefky sa objavili v 15. storočí v Číne. Boli vyrobené z kosti alebo drievka a zo štetiniek z prasiat. Ľuďom sa zapáčila táto technika čistenia a postupom času bola zdokonalená.


V  17. storočí ľudia začali navštevovať svojich holičov nielen kvôli  strihaniu vlasov, ale aj kvôli prípadnému ošetreniu a bieleniu zubov. Holiči mali v ponuke zabezpečenie „kompletných“ služieb – pri jednej návšteve holiča vás ostrihali alebo oholili, a súčasne vám skontrolovali chrup – vytrhli chorý zub alebo poskytli úľavu pomocou rôznych extraktov. 


Bielenie zubov sa stalo odvtedy komerčnou záležitosťou holičov, ktorí sa stali „patrónmi čistenia zubov“. Boli to práve holiči, ktorí začali s aplikáciou kyseliny dusitej pri bielení zubov. Tá síce pri bielení pomáhala, ale svojím vedľajším účinkom spôsobovala rozsiahle poškodenia a eróziu zubov, ničila zubnú sklovinu, čo spôsobovalo vznik zubných kazov.  Biely úsmev bol však pre ľudí oveľa dôležitejší, a ani toto ich neodradilo. Bielenie zubov sa tak stalo podstatnou súčasťou životného štýlu. 

K revolučnému obratu došlo okolo roku 1840, keď v Taliansku objavili fluorid. Aj dnes môžu silnejšie bieliace prostriedky spôsobiť oslabenie zubnej skloviny. Tomu môžeme ľahko predísť pridaním fluoridu do bieliacich gélov. Fluorid má schopnosť ochrániť sklovinu pred vznikom zubného kazu a udržať ich tak zdravé.

Medzi dnešné metódy domáceho bielenia patria bieliace sady v podobe formičiek a gélov, alebo stále účinnejšie bieliace zubné pasty.


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!