lady.sk
AKLINIK B 468X60
  * 2022
  * 2021
  * 2020
  * 2019
  * 2018
  * 2017
  * 2016
  * 2015
  * 2014
  * 2013
       December
       November
       Október
       September
       August
       Júl
       Jún
       Máj
       Apríl
       Marec
       Február
       Január
  * 2012
  * 2011
  * 2010
  * 2009
  * 2008
  * 2007
  * 2006
  * 2005
  * 2004
  * 2003
  * 2002
  * 2001
  * 2000

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
0 tém, a 0 reakcií.
Včera pribudlo:
1 tém, a 27 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Štvrtok, 26. Máj, , Dnes oslavuje Dušan
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
SLOVENSKO SPOJA AKTIVITY PROTI TABAKU

  Spracoval(a) : Monika
Dátum : 24.5.2013
späť
Späť

Poslať
 

Tohtoročný 31. máj, Svetový deň bez tabaku, bude na Slovensku výnimočný. A to najmä tým, že organizácie, ktoré sa venujú téme prevencie a boja proti fajčeniu svoje aktivity predstavia spoločne. Tie sa uskutočnia na celom území Slovenska počas celého týždňa, ktorý predchádza Svetovému dňu bez tabaku. Spojovacou líniou všetkých aktivít je kampaň Európskej komisie Exfajčiari sú nezastaviteľní a jej jedinečný nástroj iCoach.

Zastúpenie Európskej komisie (EK) v SR v spolupráci s Kanceláriou Svetovej zdravotníckej organizácie na Slovensku, Úradom verejného zdravotníctva SR (ÚVZ), Ligou proti rakovine a Slovenskou lekárskou spoločnosťou spoločne predstavili aktivity, ktoré budú prebiehať počas celého nasledujúceho týždňa a vyvrcholia na Svetový deň bez tabaku.

 „Tohtoročný Svetový deň bez tabaku sa nesie v znamení zákazu reklamy na tabakové výrobky, ich propagácie a sponzorstva,“ uviedla MUDr. Darina Sedláková, riaditeľka Kancelárie Svetovej zdravotníckej organizácie na Slovensku. A dodala: „V tomto smere má Slovensko pomerne silnú legislatívu, ale jej dodržiavanie treba viac a systematicky kontrolovať. Obchodníci s tabakom hľadajú možnosti tzv. skrytej reklamy, ktorá je často cielená na mládež. Bohužiaľ, práve v tejto vekovej kategórii počet aktívnych fajčiarov v ostatných rokoch výrazne vzrástol aj na Slovensku, hoci v dospelej populácii došlo k poklesu aktívnych fajčiarov.“

Aktivity počas celého týždňa

Symbolickým výkopom“ na začiatku celého týždňa aktivít bude športová udalosť. V sobotu, 25. mája 2013 o 17:00 hod. nastúpia proti sebe v exhibičnom futbalovom zápase na ihrisku na Drieňovej ulici v Bratislave Starí páni Interu vs. Bojovníci proti fajčeniu. Bývalí aktívni futbalisti takto spoločne s lekármi a zdravotníkmi podporia kampaň Európskej komisie Exfajčiari sú nezastaviteľní. O niečo neskôr, 29. mája, kampaň podporia prostredníctvom športu aj bratislavskí stredoškoláci. Na 5. ročníku futbalového turnaja stredných odborných škôl, kde víťazom odovzdá ceny prezident Únie ligových klubov Dušan Tittel.

Regionálne úrady verejného zdravotníctva SR budú v rámci celého týždňa realizovať v 36 regiónoch, kde majú svoje zastúpenie rozličné preventívne a edukačné aktivity zamerané na odvykanie od fajčenia. „Počnúc Dňami otvorených dverí v poradenských centrách ochrany a podpory zdravia – v poradniach zdravia, cez špecializované Dni zdravia v rôznych firmách, prednášky na školách, až po merania hladiny oxidu uhoľnatého vo vydychovanom vzduchu, krvného tlaku, či spirometrie na železničných a autobusových staniciach,“ opísal plánované aktivity PhDr. Róbert Ochaba z ÚVZ SR.

Liga proti rakovine (LPR) ako celoslovenská nezisková organizácia kladie v rámci výchovy a informovanosti dôraz na komunikáciu o rizikových faktoroch ovplyvňujúcich vznik onkologických ochorení, potrebu prevencie a návštevy lekára pri zistení podozrivých príznakov. Počas celého roka organizuje edukačné prednášky pre študentov základných a stredných škôl (na témy fajčenie a zdravý životný štýl), poradňu zdravia, projekt Onkologickej výchovy na 70 školách v SR, workshopy pre študentov a pedagógov, vydáva a bezplatne distribuuje edukačné a informačné brožúry, zúčastňuje sa preventívnych akcií v rámci Dní zdravia. Pri príležitosti Svetového dňa bez tabaku sa budú konať v dňoch 24. 5. a 29. 5. prednášky pre stredoškolákov v Centre pomoci LPR Bratislava na tému škodlivosti fajčenia a zdravého životného štýlu,“ poznamenala Ing. Eva Kováčová, výkonná riaditeľka LPR.

Zdravotná poisťovňa Dôvera bude prostredníctvom stránky www.mojakrvnaskupina.sk na Facebooku informovať počas celého týždňa darcov krvi o škodlivosti účinkov fajčenia na darovanie krvi. „Tento týždeň chceme využiť na propagáciu zdravého životného štýlu u darcov krvi. Mnohí z nich určite nevedia, ako im škodí každá cigareta. Ochudobňuje fajčiara nielen o dôležité zložky v krvi, ale môže ju celkom znehodnotiť a jeho krv tak nebude vhodná pre chorého pacienta," uviedla Monika Šimunová, PR špecialistka zdravotnej poisťovne Dôvera.

Nezastaviteľný vlak zdravia sa vydá 31. 5. do Vrútok

 Celotýždenný maratón aktivít vyvrcholí v piatok 31. mája, vo Svetový deň bez tabaku, kedy zainteresovaní odborníci vypravia z Bratislavy do Vrútok Nezastaviteľný vlak zdravia. Na Hlavnej stanici v Bratislave a železničnej stanici v Žiline budú odborní pracovníci Útvaru vedúceho hygienika Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR merať hladiny oxidu uhoľnatého vo vydychovanom vzduchu smokerlyzerom. Spirometriu na stanici v Bratislave zabezpečia lekári zo Slovenskej lekárskej spoločnosti. Priamo v Nezastaviteľnom vlaku zdravia, ktorý z Bratislavy vyrazí o 7:53 hod., bude vyčlenené špeciálne kupé vo vozni č. 4, v ktorom môžu cestujúci absolvovať bezplatné vyšetrenia spirometrom zamerané na stanovenie kapacity pľúc a zároveň im bude poskytnuté poradenstvo v boji s fajčením.

Na väčšine železničných staníc, na ktorých bude mať vlak zastávku budú mať cestujúci možnosť podstúpiť vyšetrenie spirometrom, prípadne ďalšie merania, ktoré zabezpečia odborní pracovníci príslušných regionálnych úradov verejného zdravotníctva. Na železničnej stanici Vrútky budú mať záujemcovia možnosť poradiť sa s medikmi z Jeséniovej lekárskej fakulty v Martine, ktorých pravidelné poradenstvo organizuje Liga proti rakovine a tiež pracovníkmi Centra pomoci Ligy proti rakovine. Okrem poradenstva zabezpečia i meranie hladiny CO vo vydychovanom vzduchu smokelyzerom. Podobné to bude aj v ďalších mestách, kde majú regionálne úrady verejného zdravotníctva svoje zastúpenie.

Na všetkých týchto miestach sa bude môcť široká verejnosť oboznámiť s kampaňou Exfajčiari sú nezastaviteľní (www.exsmokers.eu), ktorá má jedinečný prístup – nezameriava sa na nebezpečenstvá fajčenia, ale kladie dôraz na pozitívne prínosy skoncovania s fajčením a poukazuje na inšpiratívne úspechy bývalých fajčiarov. Cieľovou skupinou kampane je 28 miliónov fajčiarov v EÚ, ktorí majú od 25 do 34 rokov, a jej hlavným a osvedčeným nástrojom je inovatívna digitálna zdravotná platforma iCoach. Je to bezplatná aplikácia, ktorá pomáha individuálne všetkým, ktorí sa rozhodnú prestať fajčiť.

„Sme veľmi radi, že táto celoeurópska iniciatíva spojila odborníkov v boji s fajčením tak, že svoje aktivity skoordinovali a spoločne ťahajú za jeden povraz. Slovensko je v tejto kampani dlhodobo úspešnou krajinou s pozitívnymi výsledkami. V počte registrácií do iCoachu sme na tom lepšie ako napríklad susedné Rakúsko, Írsko, Dánsko či Fínsko,“ zdôraznil vedúci Zastúpenia EK v SR Dušan Chrenek.

Kampaň vstúpila do tretieho roku svojej existencie, a to s veľmi sľubnými výsledkami. Doteraz sa na platformu iCoach zaregistrovalo prostredníctvom www.exsmokers.eu až 380 819 ľudí z celej Európy (najnovšie údaje z apríla 2013).

S ohľadom na počet fajčiarov v krajine je percentuálne zapojenie Slovákov dokonca dvakrát vyššie ako v Českej republike alebo vo Veľkej Británii, 3,5-krát vyššie ako v Poľsku, 6-krát vyššie ako vo Francúzsku a 3-krát vyššie ako priemerný podiel zapojenosti v krajinách EÚ," zdôraznil Michal Ivanička, koordinátor kampane Exfajčiari sú nezastaviteľní v SR.

Platforma iCoach funguje tak, že analyzuje fajčiarske návyky svojich používateľov a poskytuje im individuálnu podporu a poradenstvo na každodennej báze. Významným poznatkom získaným od používateľov iCoachu je, že priemernému fajčiarovi chýba potrebná sebaistota na to, aby sa mu podarilo úspešne prestať fajčiť, čo ešte viac potvrdzuje hodnotu inovatívnej a motivačnej kampane Európskej komisie.


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!