lady.sk
AKLINIK B 468X60
  * 2022
  * 2021
  * 2020
  * 2019
  * 2018
  * 2017
  * 2016
  * 2015
  * 2014
  * 2013
  * 2012
  * 2011
  * 2010
  * 2009
  * 2008
  * 2007
  * 2006
  * 2005
  * 2004
  * 2003
  * 2002
  * 2001
       December
       November
       Október
       September
       August
       Júl
       Jún
       Máj
       Apríl
       Marec
       Február
       Január
  * 2000

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
3 tém, a 34 reakcií.
Včera pribudlo:
0 tém, a 36 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Pondelok, 16. Máj, , Dnes oslavuje Svetozár
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Len žiadna panika!

  Spracoval(a) : Jana Osuska
Dátum : 20.7.2001
späť
Späť

Poslať
 

Ako vraví slovenské porekadlo: Na každú dieru sa nájde záplata. Vedci Chicagskej univerzity objavili mechanizmus, ktorý by mohol vyriešiť jednu z najväčších záhad evolučnej biológie. Na príklade kvasinky ukázali, že prióny, bielkovinové štruktúry, ktoré sa spájajú s tzv. chorobou šialených kráv (BSE) a Creutzfeldtovým-Jakobovým syndrómom, sa podieľajú na synchronizácii génových mutácií. Prióny sú v kvasinke zodpovedné za to, že celý rad génových mutácií sa najprv akumuluje bez viditeľného účinku a potom sa prejaví náhle a naraz, píšu výskumníci v časopise Nature.
Na príčine je podľa Susan Lindquistovej, profesorky pre molekulárnu genetiku na Inštitúte Howarda Hughesa Chicagskej univerzity, dedičný prvok, ktorý nie je kódovaný v DNA ani v RNA, ale súvisí s poskladanou bielkovinovou štruktúrou.
Tento priónový proteín s označením Sup35 sa normálne stará o správnu premenu genetického kódu. Ak je Sup35 deformovaný, sú inak nevyužité a selekčnému tlaku nevystavené časti vlohovej výbavy exprimované. Preto sa môžu mutácie v týchto oblastiach akumulovať nezávisle od svojho selektívneho úžitku. Tak vznikajú úplne nové kombinácie mutácií, ktoré môžu byť napríklad zdrojom rezistencie proti antibiotikám.
Bielkovín sú v bunkách na tisíce, no svoje funkcie môžu plniť len vtedy, keď sú poskladané do komplexných priestorových štruktúr. V prípade BSE alebo Creutzfeldtovho-Jakobovho syndrómu sú určité bielkoviny deformované a tieto deformácie môžu preniesť aj na susedné bielkoviny rovnakého typu. Tým sa spustí reťazová reakcia, ktorá môže poškodiť zasiahnuté tkanivo.
Kvasinkové prióny nie sú škodlivé ani pre človeka, ani pre samotnú kvasinku. Keďže druh deformácie a princíp prenosu u kvasinky a cicavcov sú veľmi podobné, vedci dúfajú, že sa im podarí nájsť formy liečenia Creutzfeldtovho-Jakobovho syndrómu a podobných chorôb.

Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!