lady.sk
AKLINIK B 468X60
  * 2022
  * 2021
  * 2020
  * 2019
  * 2018
  * 2017
  * 2016
  * 2015
  * 2014
  * 2013
  * 2012
  * 2011
  * 2010
  * 2009
  * 2008
  * 2007
  * 2006
  * 2005
  * 2004
  * 2003
  * 2002
       December
       November
       Október
       September
       August
       Júl
       Jún
       Máj
       Apríl
       Marec
       Február
       Január
  * 2001
  * 2000

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
1 tém, a 45 reakcií.
Včera pribudlo:
2 tém, a 26 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Pondelok, 23. Máj, , Dnes oslavuje Želmíra
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Nebojte sa búšenia!

  Spracoval(a) : Natália Krížová
Dátum : 16.8.2002
späť
Späť

Poslať
 

Srdce je najpracovitejší sval ľudského tela, ktorý nepotrebuje odpočinok a dokáže pracovať celé desiatky rokov. Ak ste zdraví, sťahy srdcového  svalu vôbec neregistrujete. Možno pri veľkej námahe, alebo pri športe, ale tie si netreba všímať. Naša životodárna pumpa je nastavená tak, že si jej práce nie sme vedomí. Sú však ľudia, ktorí neustále cítia búšenie srdca, hovorí sa, že sú prenasledovaní palpitáciami. Je to nepríjemný stav, ale takto postihnutých je málo.  Srdce tlčie s neskonalou vytrvalosťou po celý život. Za normálnych okolností zvládne v celkom pravidelnom rytme 60 až 90 sťahov za minútu. Určité drobné odchýlky v rytme a frekvencii sa môžu vyskytovať u každého človeka, ale tieto nepravidelnosti  /arytmie/ v práci srdcového svalu, by nikdy nemali ohrozovať stabilitu krvného obehu. Občas sa však stane, že si prácu srdca začneme uvedomovať. Prudšie búši, mení rytmus, zle sa nám dýcha. Najmä teraz v lete.  Aby ste vedeli, že uvedomené búšenie srdca nie je predzvesťou ochorenia, mali by ste si dať urobiť EKG. Na tom sa môžu zobraziť celkom ojedinelé a nezávažné srdcové sťahy, ktoré nezapadajú do bežného srdcového rytmu, prognosticky však nemusia vôbec nič znamenať a vy sa prestanete znepokojovať. Čím uľahčíte prácu svojmu srdcu. Niekedy je nález na EKG varovnejší, ide napríklad o absolútnu arytmiu v zmysle mihotania siení a komôr srdca (fibrilácia). Nič nie je stratené!

Možno netušíte, že :
Niektoré typy arytmií sa dajú odstrániť veľmi ľahkými manévrami, napríklad vypitím studenej vody či masážou krčných tepien. Takto sa podráždi jeden z vegetatívnych nervov (parasympatikus), ktorý nechá srdce naskočiť opäť do správneho rytmu.

Palpitácie môžu byť aj dôsledkom ochorenia štítnej žľazy (jej hyperfunkcie), chudokrvnosti, horúčky či nízkej hladiny krvného cukru. Niekedy môžu stačiť aj banálnejšie záležitosti, ako je stres, príliš veľa kofeínu, kávy, drog či alkoholu, alebo nedostatok spánku, či prudká zmena hmotnosti.

K zvládnutiu palpitácií stačí odstrániť vyvolávajúcu príčinu. Niekedy sa s úspechom podávajú takzvané beta-blokátory, inokedy potravinové doplnky na zníženie psychického napätia /žen.šen, guarana,gingko/, v krajnom prípade lieky. Často pomôže aj zmena stravovacích návykov a dostatok vitamínov.


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!