lady.sk
AKLINIK B 468X60
  * 2022
  * 2021
  * 2020
  * 2019
  * 2018
  * 2017
  * 2016
  * 2015
  * 2014
  * 2013
       December
       November
       Október
       September
       August
       Júl
       Jún
       Máj
       Apríl
       Marec
       Február
       Január
  * 2012
  * 2011
  * 2010
  * 2009
  * 2008
  * 2007
  * 2006
  * 2005
  * 2004
  * 2003
  * 2002
  * 2001
  * 2000

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
0 tém, a 0 reakcií.
Včera pribudlo:
0 tém, a 4 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Pondelok, 15. August, , Dnes oslavuje Marcela
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Vedeli ste, že nedostatok dotyku znižuje sebavedomie?

  Spracoval(a) : Lenka
Dátum : 13.8.2013
späť
Späť

Poslať
 

Na ulici je dnes vidieť čoraz menej párikov držiacich sa za ruky či spontánnych objatí. Vymiznú postupne z našej spoločnosti dotyky úplne? „Človek potrebuje k prežitiu príjemné dotyky, ako pohladenie, objatie alebo bozk. Ich nedostatok (najmä v detstve) vedie k pocitu ohrozenia, zhoršeniu sociálnych vzťahov, k znižovaniu sebavedomia až po poruchy osobnosti .“ hovorí psychologička Zuzana Fazekašová. 


Jednoducho, človek sa bez dotykov cíti sám, čo má negatívny vplyv na jeho psychiku. To, že ľuďom chýbajú v bežnom živote dotyky, potvrdzuje aj rastúca aktivita ľudí počas medzinárodného dňa objatí, či dňa dotykov.


Vedeli ste, že dotyk je po zraku druhým najcitlivejším orgánom človeka a taktiež nám sprostredkuje aj druhé najväčšie množstvo informácii? Napríklad na špičke prstov sa nachádza v 1 cm² 3500 nervových zakončení. Okrem toho, že nám pomáha identifikovať predmety, je nevyhnutnou súčasťou komunikácie – podanie ruky, potľapkanie po ramene, objatie – to sú všetko gestá, ktoré by mali byť súčasťou každého dňa. To, že sú príjemné, sa dá chemicky vysvetliť tak, že dotyky na rôznych miestach nášho tela vyvolávajú tvorbu endorfínov, hormónov šťastia, ktoré vyvolávajú v našom mozgu pocit slasti.


Málo dotykov ubližuje, ich dostatok však lieči. „Dotyky znižujú telesné napätie, nervozitu a stres, uľavujú od bolesti,“ uvádza Zuzana Fazekašová. Dokonca vraj podporujú vôľu žiť. Koľkokrát sa vám po objatí uľaví, či pri pohladení rozbúcha srdce?


Dotyk má dnes nezastupiteľné miesto aj pri využívaní najnovších technológií a na ich ovládanie nám stačí kĺzanie prsta po obrazovke. „Dotyk je ten najprirodzenejší spôsob spoznávania okolitého sveta a komunikácie a netreba ho nikoho učiť. Nasvedčuje tomu aj fakt, že i deti si v dnešnej dobe rýchlo zvyknú na dotykové ovládanie smartfónov či tabletov,“ dopĺňa Zuzana Fazekašová. Aj to je dôvodom, prečo sa technologické firmy predbiehajú vo vylepšovaní dotykových displejov. Vďaka ich neustálemu vývoju sa s nimi pohodlne pracuje a sú plnohodnotným spoločníkom pri zábave či komunikácii s priateľmi.


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!