lady.sk
AKLINIK B 468X60
  * 2022
  * 2021
  * 2020
  * 2019
  * 2018
  * 2017
  * 2016
  * 2015
  * 2014
  * 2013
       December
       November
       Október
       September
       August
       Júl
       Jún
       Máj
       Apríl
       Marec
       Február
       Január
  * 2012
  * 2011
  * 2010
  * 2009
  * 2008
  * 2007
  * 2006
  * 2005
  * 2004
  * 2003
  * 2002
  * 2001
  * 2000

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
0 tém, a 0 reakcií.
Včera pribudlo:
0 tém, a 4 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Pondelok, 15. August, , Dnes oslavuje Marcela
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Dni majstrov ÚĽUV 2013

  Spracoval(a) : Zuzana
Dátum : 29.8.2013
späť
Späť

Poslať
 

Každoročné podujatie Dni majstrov ÚĽUV tento rok upriami všetku pozornosť na remeselníkov. Cieľom festivalu bude podporiť prirodzený záujem o tradície a kultúrne hodnoty, dodať národnej identite konkrétny obsah a posilniť záujem o remeslá prostredníctvom bezprostredného kontaktu s výrobcami, ktorých príbehy dodávajú ľudovoumeleckým výrobkom ich jedinečnosť.

 

Dni majstrov ÚĽUV sú už štandardne neoddeliteľnou súčasťou bratislavského Kultúrneho leta. Záver prázdnin tento rok do hlavného mesta Slovenskej republiky opäť prinesie viac ako 100 remeselníkov, ktorí 31.8. a 1.9. 2013 na Hviezdoslavovom námestí predvedú svoje umenie a zručnosti v tradičnej ľudovej umeleckej výrobe.

 

Organizátori tento rok venujú zvláštnu pozornosť kováčstvu, ktorým sa na našom území zaoberali ešte Kelti. Kováčska malovýroba sa potom na území dnešného Slovenska kontinuálne formovala od 8.-9. storočia. Táto dlhá tradícia tak poskytuje široké spektrum techník výroby úžitkových predmetov, ktoré si budú môcť návštevníci pod dohľadom profesionálnych kováčov vyskúšať.

 

Chýbať samozrejme nesmú ani tvorivé dielne, ktoré deťom od 4 do 15 rokov na Nádvorí sv. Juraja ponúknu priestor na sebarealizáciu. Tie budú pod dohľadom skúsených lektorov poznávať vlastnosti prírodných materiálov a technológií tradičnej ručnej výroby v jednotlivých remeslách, ako napríklad hrnčiarstvo, maľba na sklo, výroba zo šúpolia, ale aj pečenie chleba a mnohé iné.

 

Sprievodný kultúrny program Dní majstrov bude prebiehať na dvoch pódiách, na Hlavnom námestí a v altánku na Hviezdoslavovom námestí. Headlinermi festivalu budú už tradične SĽUK a FS Technik. Spolu s nimi sa tento rok predstavia aj Balkansambel, Družina, Credance, FS Kopaničiar z Myjavy, ŽSS Marína, či Šumiačan. Návštevníci sa môžu tešiť aj na školu tanca. Vyvrcholením sobotného večera bude galaprogram, v rámci ktorého prevezme 6 výrobcov vybraných odbornou komisiou čestný titul Majster ľudovej umeleckej výroby. 

 

Na Hlavnom námestí návštevníci nájdu aj Zónu dizajnu, kde si budú môcť pozrieť rôzne formy uchopenia tradícií mladými dizajnérmi, či ÚĽUV zónu, kde okrem informácií nájdu aj predajné publikácie. V Radničke sa bude nachádzať čitáreň, kde sa okrem priestoru na čítanie môžu návštevníci tešiť aj na besedy pri káve s autormi najnovších publikácií vydavateľstva ÚĽUV.

 

Na Rybnom námestí sa bude nachádzať Gastronomický dvor, v ktorom si návštevníci pochutnajú na tradičných špecialitách slovenskej kuchyne. Na festivale nebudú chýbať ani originálne podplamenníky z Levíc, či párance z Pukanca.

 

Podujatie prebehne pod záštitou ministra kultúry SR Mareka Maďariča, primátora hlavného mesta SR Bratislavy Milana Ftáčnika a starostky mestskej časti Bratislava – Staré mesto, v spolupráci s Ministerstvom kultúry SR, Magistrátom hlavného mesta SR Bratislavy, mestskou časťou Bratislava – Staré Mesto a Bratislavským kultúrnym a informačným strediskom.

 

 


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!