lady.sk
AKLINIK B 468X60
  * 2022
  * 2021
  * 2020
  * 2019
  * 2018
  * 2017
  * 2016
  * 2015
       December
       November
       Október
       September
       August
       Júl
       Jún
       Máj
       Apríl
       Marec
       Február
       Január
  * 2014
  * 2013
  * 2012
  * 2011
  * 2010
  * 2009
  * 2008
  * 2007
  * 2006
  * 2005
  * 2004
  * 2003
  * 2002
  * 2001
  * 2000

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
0 tém, a 0 reakcií.
Včera pribudlo:
0 tém, a 10 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Pondelok, 08. August, , Dnes oslavuje Oskar
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Keď dobré úmysly môžu ublížiť

  Spracoval(a) : Gabika
Dátum : 17.9.2015
späť
Späť

Poslať
 

Príjemné počasie, voľný čas a inšpiratívny Peter Sagan. Posilňovne, prírodu alebo cyklistické cestičky zaplavili snaživci. „Z ničoho nič“ vstúpili do seba s predsavzatím, že sa budú viac starať o svoje zdravie. Nadšencov varuje MUDr. Pavel Malovič.

 

Štatistické sledovania hovoria o tom,  že najvyšší výskyt náhlej mozgovo-cievnej príhody, ľudovo povedané porážky, a srdcového infarktu hrozí u ľudí, ktorí sa odrazu rozhodnú športovať po kratšom či dlhšom čase. S dobrými úmyslami sa vrátia k obľúbeným disciplínam bez akejkoľvek predchádzajúcej praktickej prípravy. Majú pocit, že sa to nezabúda. To je v poriadku v hlave, ale telo má občas zlú pamäť. Predsavzatie je výborná vec. „Nemôžete naštartovať trabant, ktorý stál niekoľko rokov v garáži, a vybrať sa s ním na okruh formuly 1.”

 

Ak sa chcete vrátiť k obľúbenému športu alebo začať s novým, je dobré nechať preklepnúť svoje telo špecialistovi v niektorej z ambulancií telovýchovného lekárstva. Sem už dávno nepatria len vrcholoví športovci, dvere má otvorené každý nadšenec pre pohyb. Lekár urobí biochemické testy, kompletné internistické aj orientačné ortopedické vyšetrenie. Časť vyšetrenia treba urobiť v záťaži, ktorá veľa odhalí o aktuálnom fyzickom stave a zvyškoch trénovanosti, či kondície.

 

1. Antropometriou sa zisťuje telesná výška, hmotnosť, percento podkožného tuku, množstvo aktívnej telesnej hmoty, somatotyp.

2. Bicyklová ergometria posúdi zdravotný stav aj telesnú zdatnosť podľa toho, ako sa správa srdce pri fyzickej záťaži.

3. Spiroergometria sa vyšetruje na bicyklovom ergometri alebo bežiacom páse. Pomocou analýzy dýchacích plynov  sa sleduje reakcia kardiovaskulárneho a dýchacieho systému na záťaž.

4. Výskoková ergometria je desaťsekundový test znožných výskokov. Opakovaný trikrát dokáže určiť podiel rýchlych svalových vláken.

 

Sediac na stoličke môžeme mať ideálny krvný tlak 120 na 80 aj pulz 66. Lenže život nie je o pokoji. Keď sa postavíme na bežecký  pás alebo stacionárny bicykel, horný tlak môže stúpať až na 170 – 200, ale spodný by mal klesať aj na 60 a nižšie. Ak sa to nedeje a hodnoty spodného tlaku sa nemenia alebo ešte stúpajú, vieme, že máte problém. Treba odporučiť ďalšie odborné vyšetrenie, zvyčajne u kardiológa.

 

Telovýchovný lekár odporučí aktivity pre aktuálny stav, či už sa to týka veku, kondície, ochorení, fyzických dispozícii alebo cieľov. Beh, cyklistika, cvičenie so záťažou, plávanie, turistika alebo joga, zumba a tancovanie môžu mať parametre vrcholových výkonov, ale aj relaxačných aktivít. Neoddeliteľnou súčasťou je však stravovanie a pitný režim. Dôraz je na ľahké šťavnaté jedlá,  prioritná je pestrosť zvaná princíp „dúhového taniera“, keď obsah na tanieri tvoria potraviny tmavozelenej, oranžovej a červenej farby. Príjem tekutín nesmie klesnúť pod 2,5 litra, pričom sa tam nepočíta káva a alkoholické nápoje. Bielkoviny aj oleje rastlinného pôvodu sú základom, podporujú výkon aj regeneráciu. Ak cukry, tak rozhodne ovocie, alebo ovocné pyré a kvalitná horká čokoláda.

 

Posilňovne sú dnes plné trénerov s certifikátmi rôznych stupňov aj rôznym vzdelaním a každý vás určite ubezpečí, že vám bezpečne ušije tréningové cvičenie na mieru. V prípade, že ide o pokus vrátiť sa k svojim obľúbeným aktivitám alebo začať nové nielen v plnej sile, ale aj v plnom zdraví, musí vás najskôr vidieť lekár, až potom tréner alebo cvičiteľ. Ambulancie telovýchovného lekárstva sú vo všetkých veľkých mestách na Slovensku.


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!