lady.sk
AKLINIK B 468X60
  * 2022
  * 2021
  * 2020
  * 2019
  * 2018
  * 2017
  * 2016
  * 2015
  * 2014
  * 2013
  * 2012
  * 2011
  * 2010
  * 2009
  * 2008
       December
       November
       Október
       September
       August
       Júl
       Jún
       Máj
       Apríl
       Marec
       Február
       Január
  * 2007
  * 2006
  * 2005
  * 2004
  * 2003
  * 2002
  * 2001
  * 2000

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
1 tém, a 0 reakcií.
Včera pribudlo:
1 tém, a 8 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Piatok, 19. August, , Dnes oslavuje Lýdia
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Bylinkami proti rátaniu ovečiek a stresu

  Spracoval(a) : VS
Dátum : 27.10.2008
späť
Späť

Poslať
 

Každý sa aspoň raz v živote stretol s problémom, kedy sa mu nedarilo zaspať a bez výsledku sa prehadzoval zo strany na stranu. Takýto občasný problém sa naskytne zvyčajne pred náročnou úlohou, či naopak po ťažkom dni, kedy mozog pracuje na plné obrátky aj v noci.

Čo však ak nás trápi nespavosť niekoľko nocí za sebou a musíme napriek tomu zvládať náročné obdobie v práci, či v súkromnom živote? Nespavosť súvisí s napätím a stresom s ktorým sa telo snaží vyrovnať. Ak je problém len v počiatočnom štádiu, skúste siahnuť najskôr po prírodných zdrojoch. V lekárňach sú dostupné hotové čajové zmesi, určené na uvoľnenie a relaxáciu. Bylinky si však môžete zakúpiť aj samostatne. Ich účinnosť však závisí od pravidelnosti používania, nemusia mať preto okamžitý efekt.

Nasledujúce bylinky sú najpoužívanejšie pri poruchách spánku, či nervozite, úzkosti a strese:

Valeriána lekárska

Jej účinnou časťou je koreň. Už v staroveku bola uznávaná za ochranný prostriedok proti čarodejniciam. Iste to súviselo s jej silným účinkom na nervovú sústavu a dodnes má medzi bylinkami v tejto oblasti prvenstvo.

Pomáha pri stavoch podráždenosti, strese, vyčerpanosti, preto je vhodná aj pri poruchách spánku, rovnako ako aj pri sprievodných žalúdočných problémoch. Uvoľňuje kŕče spôsobené neurózou. Jej prednosťou je dvojaký účinok, to znamená, že tlmí podráždenie a zároveň povzbudzuje pri stavoch apatie. Vhodná je preto v období, keď cítime pasivitu, nezáujem a zároveň nervozitu. V lekárňach býva dostupná aj vo forme tinktúry.

Medovka lekárska

Čerstvé listy majú medovo- citrónovú vôňu. Účinkuje nielen upokojujúco na nervovú sústavu, ale lieči tiež všetky orgány tela, ktoré postihli negatívne následky stresu- uvoľňuje kŕčovitosť a odstraňuje búšenie srdca. Je možné ju užívať dlhodobejšie ako súčasť relaxačnej kúry.

Majorán záhradný

Je známa korenina, používaná aj v našej kuchyni. Málokto však vie, že má upokojujúce účinky na nervovú sústavu. Telo uvoľni najmä po rozčúlení a pri stavoch nervozity. Dokáže regulovať aj priebeh menštruácie.

Ľubovník bodkovaný

Je všeobecne známym pomocníkom pri depresívnych stavoch a preto je častou prísadou do čajových zmesí proti nespavosti. Je však vhodný aj samostatne a na dostavenie sa trvalého účinku je potrebné ho užívať najmenej tri týždne.


Neváhajte sa poradiť s výberom a spôsobom prípravy, či užívania byliniek s lekárnikom. Prínosom vám môžu byť konečne sladké sny a príval novej energie v ťažkom období a pre to sa predsa oplatí dať si šálku chutného čaju!


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!