lady.sk
AKLINIK B 468X60
  * 2022
  * 2021
  * 2020
  * 2019
  * 2018
  * 2017
  * 2016
  * 2015
  * 2014
  * 2013
  * 2012
  * 2011
  * 2010
  * 2009
  * 2008
  * 2007
  * 2006
  * 2005
  * 2004
  * 2003
  * 2002
  * 2001
       December
       November
       Október
       September
       August
       Júl
       Jún
       Máj
       Apríl
       Marec
       Február
       Január
  * 2000

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
0 tém, a 3 reakcií.
Včera pribudlo:
1 tém, a 3 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Nedeľa, 14. August, , Dnes oslavuje Mojmír
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Odkiaľ máme toaletné potreby?

  Spracoval(a) : Mária Novická
Dátum : 5.11.2001
späť
Späť

Poslať
 

MYDLO
Za vynálezcov mydla sú považovaní starovekí Feničania. V Európe sa mydlo objavilo v 17. storočí a na jeho výrobu boli používané rastlinné vývary, ktoré vylučovali penu a do nich sa pridával živočíšny tuk. Takto vyrobené mydlo bolo suché a obchodníci ho predávali v tvare hrudiek. Až vynález Francúza Michela E. Chevreula (1788 – 1889) objaviteľa chemického zloženia tukov, umožnil masovú výrobu mydla – už v podobe kociek. Je veľmi zaujímavé, že Chevreul sa celých 101 rokov svojho života umýval výlučne vodou. Bol totiž presvedčený, že mydlo ničí pokožku.

RUČNÍK – dnes uterák
Rovnako by sa mohol nazývať nožníkom alebo tvárnikom, pretože v minulosti slúžil každý kúsok ručníka na utieranie inej časti tela. Tvár sa nikdy neutierala tým istým koncom ako nohy alebo chrbát. V Európe 17. storočia boli najrozšírenejšie plátené ručníky, pričom najmajetnejší ľudia vlastnili údajne také jemné uteráky, že by sa dali prevliecť cez dámsku obrúčku. Ich cena však bola horibilná a preto počet uterákov nevypovedal ani tak o láske ich majiteľa k hygiene, ako o jeho zámožnosti. Priam ideálna látka na výrobu uterákov – froté – sa objavila vo Francúzsku na začiatku nášho storočia.

ZUBNÁ KEFKA
Naši praprapredkovia používali na čistenie zubov rybie kosti alebo celkom obyčajné drievko. Až v roku 1780 prišiel Londýnčan William Eddis na myšlienku priviazať na koniec drevenej paličky kúsok bravčovej kože so štetinami. Eddisov vynález bol postupne zdokonaľovaný – hlboké dierky na jednom konci paličky sa vypĺňali glejom a doňho sa nasadzovali štetiny. Móda umývať si zuby takýmto nástrojom sa rýchlo rozšírila. Najneskôr sa údajne dostala do Južnej Ameriky, ale v Európe bola založená prvá továreň na výrobu zubných kefiek v roku 1884.

HREBEŇ
Je až neuveriteľné, že hrebeň má viac ako 4000 rokov. Naši predkovia používali hrebene z rybích kostí, neskôr z rohoviny, plochých zvieracích kostí alebo z dreva. V 16. storočí sa ľudia česali olovenými hrebeňmi, ktoré mali zmierňovať bolesti hlavy, ale veľmi znečisťovali vlasy. Až v 20. storočí svet ,,zaplavili“ ľahké, lacné a farebné hrebene z umelej hmoty.

Diskusia k článku:

Príde starší (svojrázny) muž do drogérie a pýta si hajzelpapier. <BR>Predavačka ho poučí, že správne sa tomu hovorí toaletný papier a ano, také majú. Ochotne ho obslúži.<BR>A keďže je to profesionálka, opýta sa, čím by ešte mohla poslúžiť. <BR>Nuž, vraví muž, ešte by som chcel mydlo...<BR>Aké mydlo pane? Na pranie alebo toaletné?<BR>Nie! Toaletné nie! Preboha! Čo si o mne myslíte...<BR>Tak na pranie?<BR>Nie, ani na pranie. Viete, také na umývanie rúk a tváre....<BR>:-)<BR>Jan
Neregistrovaný - jan, 6.11.2001 10:39, pelech(`na`)dmd.sk
Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!