lady.sk
AKLINIK B 468X60
  * 2022
  * 2021
  * 2020
  * 2019
  * 2018
  * 2017
  * 2016
  * 2015
  * 2014
  * 2013
  * 2012
  * 2011
  * 2010
  * 2009
  * 2008
  * 2007
  * 2006
  * 2005
  * 2004
  * 2003
  * 2002
  * 2001
       December
       November
       Október
       September
       August
       Júl
       Jún
       Máj
       Apríl
       Marec
       Február
       Január
  * 2000

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
0 tém, a 0 reakcií.
Včera pribudlo:
3 tém, a 30 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Sobota, 29. Január, , Dnes oslavuje Gašpar
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Kurča „ Kiara „

  Spracoval(a) : Jana Osuska
Dátum : 17.12.2001
späť
Späť

Poslať
 

RECEPT pre mikrovlnku
1 nadrobno pokrájaná stredne veľká cibuľa, 100g pokrájanej prerastenej anglickej slaniny bez kože, 100g malých šampiňónov, 1,5 kg rozporciovaného kurčaťa, 150 ml horúceho kuracieho vývaru, 600 ml červeného vína, 2 rozdrvené strúčiky cesnaku, 25g na kúsky pokrájaného masla, 1 lyžička zmesi sušených byliniek, soľ, mleté čierne korenie

Cibuľu dáme do veľkej misy, prikryjeme a varíme 4 minúty. Pridáme slaninu a neprikryté varíme 1 minútu. Pridáme šampiňóny a varíme 1 minútu. Pridáme porcie kurčaťa a odkryté varíme 8 minút. V strede varenia premiešame. Do kuracieho vývaru primiešame víno, cesnak, maslo, zmes byliniek a podľa chuti osolíme a okoreníme. Prikryté varíme 6 minút. Túto riedku omáčku môžeme zahustiť a rozmiešame asi 40 g maizeny vo vode, pridáme do omáčky a na 4 minúty privedieme do varu.

 


Diskusia k článku:

Vítam recept pre mikrovlnku! Len mám výhrady voči slovnému spojeniu varíme cibuľu, pridáme slaninu a varíme... Variť znamená tepelne upravovať ponorené do vody. (Ak má niekto iný názor, nech vysetlí. Každý druh tepelnej úpravy jedla je už pomenovaný? Piecť, variť, smažiť, vyprážať, dusiť, pariť, blanšírovať, restovať.....) V tomto prípade by som povedal že "mikrovlnkujeme" ale to by bolo skoro ako čalipkovanie... :-) Vansová na podobný spôsob úpravy jedla - bez pridania oleja, masti či vody použila výraz, ktorý sa mi veľmi páčil "užiariť". Ale to sa asi tiež neujme. Takže by som to nazval "prehriať".
Neregistrovaný - jan, 18.12.2001 08:09, pelech(`na`)dmd.sk
Nie všetky mikrovlnky majú rovnaký výkon. Ak v niektorej stačí 5 min, v niektorej to musí byť dlhší čas a v inej sa za tento čas potravina spáli. Takže odporúčam vyskúšať si to a prispôsobiť časy vlastnej mikrovlnke. Ján - :-)) žeby sme zaviedli nový výraz pre tepelnú úpravu potravín v mikrovlnke?
Neregistrovaný - zdenka, 18.12.2001 11:23
Ciao Jan a Zdenka! Viedla som raz zaujímavú dišputu o používaní mikrovlnky. Objavil sa názor, že jedlá "uvarené" či zohrievané v mikrovlnke sú najhoršie na svete. Miktrovlny vraj rozbijú molekulu jedla a my jeme len mŕtvu hmotu. Nechala som si to vysvetliť od jadrového fyzika. Ten mi vysvetlil, že mikrovlny rozkmitajú molekuly zohrievaného jedla naraz. Pri klasickom varení sa rozkmitajú molekuly postupne, najprv olej, ten odovzdá energiu mäsu, atď. Mne vychádza, že akokoľvek varená potravina je mŕtva. Jedno akým spôsobom. :-)) ... NEJESŤ a NEDÝCHAŤ! :-)) Aký je Váš názor?
Neregistrovaný - nena, 18.12.2001 16:46, nena(`na`)post.sk
Atómový fyzik má pravdu. K tomu niet čo dodať. Všetko čo sa netrepe, nemyká a nekríčí od bolesti nám na jazyku a medzi zubami jeme už mŕtve. V mikrovlnke sa dajú pripravovať jedlá bez použitia tukov. V tom je veľké pozitívum. Je pravda, že teplom sa mnohé organické molekuly rozbíjajú. (Je to jedno akáý je zdroj tepla!) Napr. varom sa ničí vitamín C, čo nie je veľmi dpbre. Ale zase naopak, teplom sa rozkladajú niektoré jedy v hubách (tuším je to práve hríb satan) a tak sa môžu konzumovať. (Len ako raritku spomeniem, že jed muscalín, ktorý obsahujú muchotrávky po zmarazení na teplotu - 30°C už neprechádza do kvapalného štádia ale sublimuje a muchotráky sa takstávajú jedlými po každej takejto tepelnej úprave nie iba raz.) Tepelnou úpravou sa jedlo stáva lepšie stráviteľným - viď pšenica. (Zodrali by sme si zuby, kým by sme ju surovú požuli. A keby sme ju hltali v celku, nič by sa nášmi telu neušlo z tých dobrôt ukrytých pod šupou.) Aj chutnejším. Ale čo, my kuchári vieme svoje. :-) Diskutovať o škodlivosti mikrovlnky je ako diskutovať o škodlivosti onanie. Kto ju nemá, nevarí v nej. Kto ju má za škodlivú, nech v nej nevarí. A hotovo.
Neregistrovaný - Jan, 19.12.2001 08:41
Zdravím Vás, Nenka a Janko, po vypočutí dnešného rozhovoru v autobuse som si spomenula, na univerzálne zámeno a sloveso, ktoré sa asi primerane nedá preložit do iných jazykov. Je to "oné" (na strednom Slovensku "onô") a "ondiať". K tomuto slovesu keď pridáme adekvátnu predponu, vyjadríme skoro všetko a je to zrozumiteľné. Takže navrhujem: "jedlo vložíme do mikrovlnky a poondieme ho tam, kým nie je hotové". :-))) Ale vážne. Nena, nuž nie je to také jednoznačné. "Živé" potraviny sú len plody odtrhnuté zo stromov a túto "živosť" - nazýva sa to radiácia si uchovávajú len niekoľko hodín, niektoré niekoľko dní. Takže jablká z jesennej úrody sú na jar už "mŕtve". Takisto to platí u zeleniny. Nedávno som čítala, že je zdravšie konzumovať tepelne upravenú zeleninu, alebo robiť šťavy. Zo surovej že si nevieme vydolovať väčšinu živín obsiahnutých v nej.Tých vitamínov že vraj sa až tak veľa nestráca pri tepelnej úprave a získame z nej viac. A je jedno, akým spôsobom je tá zelenina tepelne upravovaná, dalo by sa o tom písať .... Čo sa týka mikrovlnky - určite šetrí čas a myslím, že aj nejaké tie vitamíny v zelenine. Na prihrievanie jedál je to vynikajúci vynález. No nie je to nevyhnutnosť. KeĎ sme si ju pred pár rokmi kúpili, v návode bolo, že hlavný rozdiel medzi prípravou jedla "klasickým" spôsobom a "mikrovlnkovým" je ten, že pri klasickom sa energia odovzdáva zvonka dnu - dovnútra potraviny, a mikrovlny rozkmitajú molekuly vovnútri potraviny, tým vznikne teplo a to sa šíri zdnuka von. Samozrejme, že som si to overila - prvý pokus boli vanilkové rožky "pečené" v mikrovlnke a napodiv - bola to pravda. Zvnútra boli prihorené a zvonka surové. No nikdy viac som ich tam nepiekla. O mojich pokusoch s mikrovlnkou by sa dala napísať kniha. "Nejesť a nedýchať" - pridávam ešte :nečítať nepremýšľať o prečítanom, počutom, videnom. A budeme "blahoslavení chudobní duchom" Z
Neregistrovaný - zdenka, 19.12.2001 08:47
krásne Vianoce, plné našich chutných kuchárskych diel, želá všetkým :-)
Neregistrovaný - nena, 20.12.2001 15:44, nena(`na`)post.sk
Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!